تبلیغات

آمادگی برای امتحان نهایی درس ادبیات 3

درس ادبیات (3) یکی از درس‌های نهایی با ضریب دو است. برای افزایش نمره‌ی سال آخرتان در این درس باید کتاب درسی‌تان را به صورت خط به خط بخوانید و موارد زیر را به طور کامل هنگام خواندن کتاب انجام دهید:

* در گام اول به مقدمه‌های هر فصل دقت کنید و تعاریف مهم آن را برای خود نکته‌برداری کنید و سبک ادبی هر فصل را بشناسید.

* در قسمت تاريخ ادبيات به طور کامل به اسم نويسندگان و شاعران، نام اثر آن‌ها، تاریخ و محل تولد و فوت آن‌ها دقت کنید و به صورت درس به درس از آن‌ها برای دوران جمع‌بندی فیش‌برداری کنید.

* هنگام مطالعه‌ی نثرها و متون کهن، به كلمات مهم، اصطلاحات کنایی، واژه‌های ستاره‌دار، املای واژگان مهم و دو املایی و قسمت توضیحات هر درس دقت کنید.

* به خودآزمایی‌های هر درس نیز از اول سال تحصیلی با دقت پاسخ دهید و آن‌ها را یاد بگیرید.

* هنگام مطالعه‌ی اشعار، قالب شعری را بشناسید. به معناي ظاهري و معنوي و اصطلاحات مهم اشعار اعم از استعارات و کنایه‌ها توجه کنيد و سپس با نگاهي تحليلي مفهوم ابیات را دریابید. در ضمن متون و اشعاري که با هم قرابت معنایي دارند مشخص کنید و آن‌ها را یادداشت کنید.

* براي یادگیری آرايه‌ها باید ابتدا تعريف ساده از هر آرايه را به خاطر بسپاريد و سپس هر آرايه را با يک مثال پرکاربرد و مشهور ياد بگيريد. هنگام مطالعه‌ی اشعار باید هر آن‌چه از آرايه‌ها به ذهنتان می‌رسد در کنار ابیات يادداشت کنيد تا به انسجام ذهنی دست یابید.

* تمام آيات کتاب را مطالعه کنید و یک شعر یا مفهوم مرتبط با آن را در کنارش بنويسيد.

* اشعار حفظی را نیز به طور کامل و دقیق ابتدا بیت اول و بعد بیت دوم و سپس هر دو بیت را با هم تکرار کنید

و به همین ترتیب ادامه دهید تا به طور کامل آن را حفظ کرده باشید.

* اعلام و فهرست منابع و اشخاص و مكان‌ها را از آخر هر كتاب حتماً بخوانيد.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

تبلیغات

نرخ ارز