تبلیغات

برگی از تاریخ؛ «7 ثور» روز تلخ افغانستان

به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، امروز سی‌وهشتمین سالروز کودتای حزب دموکراتیک خلق افغانستان موسوم به «هفت ثور» (7 اردیبهشت) است.

در این روز، حزب دموکراتیک خلق افغانستان به رهبری «نورمحمد ترکی» که از حمایت اتحادجماهیر شوروی سابق برخوردار بود توانست با راه‌اندازی کودتای نظامی کمونیستی در هفتم ثور سال 1357 ، حکومت داوود خان را سرنگون کند.

هفتم ثور به عنوان «روز تلخ» مردم افغانستان یاد می‌شود، زیرا آن را سرآغاز آوارگی ها، ویرانی ها و بحرانی می‌دانند که تا کنون ادامه دارد.

اگرچه که حکومت کودتایی در افغانستان به سرعت دستخوش تغییر و تحول بود به طوری که روسای جمهور این نظام به فاصله‌های کوتاهی یکی پس از دیگری با کودتا برکنار می‌شدند اما پای مداخله غربیها و شوروی سابق را در افغانستان باز کردند.

مقاومت کم نظیر مردم مسلمان و سلحشور افغانستان در برابر اشغالگران که با انگیزه پاک دینی برکسی پوشیده نیست و سرانجام باعث متلاشی شدن ابرقدرت شرق شد.

با این حال، حادثه هفتم ثور باعث شد تا استعمار غرب بتواند افغانستان را به بستری مناسب  برای اندیشه‌های تندروانه و محلی برای گروه‌های تندرو مبدل سازد، مسئله‌ای که از مدتها پیش برای دست یازی به اهداف خود در منطقه، به دنبال آن بودند.

بی تردید بحران جاری در افغانستان، زاییده همان توطئه‌ها و مقدمه چینی‌های غرب در افغانستان و منطقه است.

انتهای پیام/.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

تبلیغات

نرخ ارز