تبلیغات

این ناهنجاری های رحمی باعث سقط جنین می شود!

حديث قدسى :ماه رجب را ريسمانى ميان خود و بندگانم قرار داده ام ؛ هر كس به آن چنگ زند ، به وصال من رسد .


به گزارش سرویس خانواده جام نیـوز، الماسی درباره‌ی ناهنجاری‌های رحمی می‌گوید:« ناهنجاری‌های رحمی به دو دسته‌ی مادرزادی و اکتسابی تقسیم می‌شوند. این ناهنجاری‌ها باعث اختلال عملکرد تولید‌‌مثل یا قاعدگی می‌شوند. ناهنجاری‌های مادرزادی ناشی از این است که در دوران جنینی، بافت‌ها برای تشکیل رحم به خوبی به هم متصل نشده‌اند و یا بعضی از بافت‌های دستگاه تناسلی آنها تحلیل رفته است. زمان بروز این مشکل را نمی‌توان تخمین زد چون بیشتر این مشکلات قابل مشاهده نیستند و نمود بالینی ندارند. اما بیمارانی که علائم را نشان می‌دهند معمولا نشانه‌ی انسداد یا اختلال در عملکرد تولید‌مثل دارند.»


این کارشناس مامایی با اشاره به روش‌های تشخیص ناهنجاری‌های رحمی، توضیح می‌دهد:« تشخیص ناهنجاری‌های رحمی با معاینه، بررسی با دست پس از زایمان، کورتاژ تشخیصی، سونوگرافی ام آر آی و تکنیک‌های پیچیده‌تر انجام می‌شود. در 25 درصد از افراد مبتلا به این ناهنجاری‌ها، مشکلات تولید‌مثل، سقط‌های خود به خودی، تولد‌‌های زودرس و ناهنجاری‌های جنینی شایع است.»


الماسی هفت نوع ناهنجاری مادرزادی رحمی را به ترتیب زیر معرفی می‌کند:


1- تشکیل نشدن بخش‌های مختلف رحم
این ناهنجاری به صورت تشکیل نشدن بخش‌های مختلف رحم مانند واژن، سرویکس، ناحیه‌ی بالای رحم، لوله‌ها و یا ترکیبی از این‌ناهنجاری‌ها اتفاق می‌افتد. در صورتی که ترکیبی از این‌ناهنجاری‌ها وجود داشته باشد، بیمار با شکایت از این که عادت ماهانه ندارد،‌به پزشک مراجعه می‌کند. بارداری در این زنان ممکن نیست اما آنها از طریق ایجاد واژن مصنوعی می‌توانند آمیزش داشته باشند.

2- رحم تک شاخ
خانم‌هایی که مبتلا به رحم تک‌شاخ هستند، یا لوله‌ی فرعی دارند و یا ندارند. این خانم‌ها در صورتی که لوله‌ی فرعی هم داشته باشند این لوله‌ها یا با هم مرتبط هستند یا مرتبط نیستند. بیشتر خانم‌هایی که رحم تک‌شاخ دارند به این ناهنجاری از سقط خود به خودی جنین در سه ماهه‌ی اول و دوم بارداری و همچنین زایمان زودرس  شکایت دارند. خانم‌هایی هم که شاخ رحمی بدون ارتباط دارند، در آنها حاملگی‌های نابه‌جا مشاهده شده است. درمان این ناهنجاری در خانم‌ها به اندازه‌ی شاخ فرعی و نشانه های همراه آن بستگی دارد.

در خانم‌هایی که رحم دوشاخ دارند، سقط خود به خودی جنین و زایمان زودرس شایع است.

  
3- رحم دوگانه
در مبتلایان به این ناهنجاری، میزان زنده ماندن جنین و سالم به دنیا آمدن آن قابل قبول است اما به دلیل دشواری و مشکل بودن ترمیم رحم در آنها، جراحی ترمیمی به ندرت انجام می‌شود.


4- رحم دوشاخ
در خانم‌هایی که رحم دوشاخ دارند، سقط خود به خودی جنین و زایمان زودرس شایع است.


5- رحم دیواره‌دار
این ناهنجاری به این صورت است که دیواره‌ای دروسط رحم قرار گرفته است که ممکن است رحم را کلا به دو قسمت تقسیم کند و یا ممکن است که به صورت ناقص تشکیل شود. اگر دیواره کامل باشد و رحم را به کلا تقسیم کرده باشد، میزان عدم موفقیت در تولید‌مثل بیشتر است. سقط جنین هم به این دلیل صورت می‌گیرد که خون‌رسانی به این دیواره ضعیف است.


6- رحم قوس دار
خوشبختانه این ناهنجاری باعث نازایی یا سقط جنین نمی‌شود.
این شش نوع ناهنجاری موجب بروز یک اختلال شایع نیز می‌شوند که تشکیل یک‌طرفه‌ی کلیه است. به‌طوری که خانم‌های مبتلا به این ناهنجاری فاقد یک کلیه مخصوصا در همان سمتی هستند که رحم تشکیل نشده است.

7- ناهنجاری مرتبط با مصرف داروی دی اتیل استیل بسترول DES در حاملگی

بیتوته/ 2014
 

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

تبلیغات

نرخ ارز