تبلیغات

راهپیمایی گسترده ارمنستانی‌ها در صدو یکمین سالگرد کشتار ارامنه توسط عثمانی‌ها

هزاران ارمنستانی امروز (یکشنبه) همزمان با صد و یکمین سالگرد وقوع کشتار ارامنه توسط امپراطوری عثمانی در زمان جنگ جهانی اول به سمت بنای یادبود قربانیان این کشتار واقع بر فراز تپه‌ای در شهر ایروان راهپیمایی کردند؛جورج کلونی، بازیگر سرشناس آمریکایی از شرکت‌کنندگان در این راهپیمایی بود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، جورج کلونی که در حال حاضر به عنوان فعال حامی حقوق بشر فعالیت دارد، از حامیان سرسخت به رسمیت شناختن کشتار ارمنی‌ها توسط ترکهای امپراطوری عثمانی به عنوان یک نسل کشی است. کلونی روز شنبه به منظور شرکت در این راهپیمایی و مراسمهای مربوط به سالگرد کشتار ارامنه وارد شهر ایروان شد.

در جریان راهپیمایی و مراسمهای یادبود امروز در ایروان، علاوه بر جورج کلونی، سرژ سرکیسیان، رئیس جمهور ارمنستان نیز شرکت داشت. آنها به همراه هزاران تن از ارمنستانی‌ها در محل مشعل دائمی واقع در یادمان نسل‌کشی ارمنی ها مشهور به " زیزرناکابرت" دسته گل قرار دادند و مرثیه خوانی نیز برای قربانیان این نسل‌کشی در کلیساهای سراسر ارمنستان برگزار شد.

قرار است جورج کلونی در جریان سفر به ارمنستان به عنوان یکی از اعضای کمیته گزینش جایزه‌ای موسوم به جایزه "اورورا برای بیداری بشریت" که از جانب بازماندگان کشتار ارامنه تاسیس شده، در انتخاب برنده این جایزه مشارکت کند.

وی به هنگام ورود به شهر ایروان اظهار کرد: نسل کشی ارامنه بخشی از تاریخ ارمنستان و همچنین بخشی از تاریخ جهان است، این نسل‌کشی تنها درد و رنج یک ملت نیست.

سرژ سرکیسیان نیز در بیانیه‌ای گفت: امروز ما یاد مقدس قربانیان نسل‌کشی ارامنه را گرامی‌ می‌داریم.

وی افزود: سیاست انکار رسمی این نسل کشی از سوی ترکیه تغییر نیافته همانطور که موضع خصمانه این کشور در قبال هر چیزی که ارمنی است تغییر نیافته است.

بر اساس باور ارمنی‌ها، در زمان جنگ جهانی دوم و در آستانه فروپاشی امپراطوری عثمانی، 1.5 میلیون ارمنی توسط این امپراطوری قتل عام شدند.

ترکیه اما این مساله را رد کرده و علاوه بر آن که توصیف این کشتار به عنوان "نسل‌کشی" را قبول ندارد، مدعی است که 300 هزار تا 500 هزار ارمنی و تعداد زیادی نیز ترک به دلیل قیام ارمنی‌ها علیه حکام عثمانی خود و پیوستن آنها به سربازان حمله‌کننده روسیه، کشته شده‌اند.

انتهای پیام

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

تبلیغات

نرخ ارز