تبلیغات

در جست‌وجوی ویلیام شکسپیر 400 سال پس از مرگ

ویلیام شکسپیر از برجسته‌ترین نمایشنامه‌نویسان و شاعران انگلیسی‌زبان و جهان است که آثار او همچون هملت، اتللو، شاه لیر، مکبث، رومئو و ژولیت، رویا شب نیمه‌ تابستان، ریچارد سوم و...مورد توجه بسیاری قرار گرفته است.

عصرایران - همزمان با چهارصدمین سال درگذشت ویلیام شکسپیر یکی از مشاهیر ادبیات جهان در تهران دو نشست ویژه با محوریت او برگزار می شود.

نشست چهارصد سال با شکسپیر همزمان با روز جهانی کتاب و چهارصدمین سالگرد درگذشت شکسپیر در مرکز فرهنگی شهر کتاب برگزار می‌شود.

ویلیام شکسپیر از برجسته‌ترین نمایشنامه‌نویسان و شاعران انگلیسی‌زبان و جهان است که آثار او همچون هملت، اتللو، شاه لیر، مکبث، رومئو و ژولیت، رویا شب نیمه‌ تابستان، ریچارد سوم و... به زبان‌های فراوان ترجمه شده و بیشتر مردم جهان با آن آشنا هستند. شکسپیر غزل‌های پرشماری نیز سروده است. این شاعر درام نویس، در سال ۱۵۶۴ میلادی به دنیا آمد و در ۱۶۱۶ درگذشت. امسال مصادف با چهارصدمین سال درگذشت شکسپیر است. به این مناسبت برنامه‌های مختلفی در سراسر جهان اجرا می‌شود.

مراسم بزرگداشت شکسپیر و روز جهانی کتاب، با عنوان «چهارصد سال با شکسپیر»، روز شنبه، ۴ اردیبهشت برابر با ۲۳ آوریل و هم‌زمان با چهارصدمین سالگرد درگذشت شکسپیر، از ساعت ۱۵ در مرکز فرهنگی شهر کتاب برگزار می‌شود. در این نشست شیده احمدزاده درباره‌ «شکسپیر و شعر»، امیرعلی نجومیان درباره‌ «شکسپیر و سینما»، کامران سپهران درباره‌ «صحنه‌ ماندگار شکسپیر» و رضا سرور مترجم کتاب‌های «شکسپیر معاصر ما» نوشته‌ یان کات و «گفت‌وگوهایی درباره‌ شکسپیر» نوشته‌ یان کات و چارلز ماروویتز درباره‌ جایگاه این دو کتاب در حوزه‌ شکسپیرشناسی سخن می‌گویند.

همچنین در این نشست، بخش‌هایی از فیلم «در جست‌وجوی شکسپیر» نمایش داده می‌شود. علاقه‌مندان می‌توانند برای حضور در این نشست به مرکز فرهنگی شهرکتاب واقع در خیابان شهید بهشتی، خیابان شهید احمد قصیر (بخارست)، نبش کوچه‌ سوم برگزار می‌شود و ورود برای عموم علاقه‌مندان آزاد است.

یک همایش تئاتری برای شکیپبر

همچنین بزرگداشتی برای او از سوی موسسه تماشاگان و تئاترمستقل تهران برگزار می شود. همایش «چهارصد سال ؛ ویلیام شکسپیر» که ترکیبی از سخنرانی های کوتاه و اپیزودهای اجرایی از آثار شکسپیر و برنامه های متنوع دیگر است، به مناسبت چهارصدمین سال درگذشت شکسپیر و با حضور هنرمندان صاحب نام تئاتر وسینما برگزار خواهد شد.

این همایش به دبیری دکتر قطب الدین صادقی، شنبه 4 اردیبهشت ساعت 20 در  تئاتر مستقل تهران به نشانی ضلع شرقی چهار راه ولیعصر (تئاتر شهر)، خیابان رازی، نبش کوچه زند وکیل پلاک ۵۰ برگزار می شود. علاقه مندان برای حضور در این نشست و کسب اطلاعات بیشتر می توانند با شماره ۶۶۹۷۹۷۳۵ تماس گرفته و یا به سایت تیوال مراجعه کنند.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

تبلیغات

نرخ ارز