تبلیغات

«سعدی» آموزگار بزرگ مردمى و محبت است/ متفکر فرانسوی:سعدی یکی از خود ماست+تصاویر

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از شیرازه، «شیخ مصلح‌الدین مشرف» بن عبدالله مشهور به سعدی شیرازی در حدود سال‌های ۵۷۱ تا ۶۰۶ هجری قمری به دنیا آمد و طی سال‌های ۶۹۰ تا ۶۹۵ درگذشت.

«سعدی» از شاعران به نام کشورمان محسوب می شود که آوازه وی به خارج از مرزها نیز کشیده شده است. اول اردیبهشت ماه روز بزرگداشت سعدی نام گذاری کرده اند و هر ساله به همین مناسبت ویژه برنامه هایی در جوار آرامگاه وی برگزار می شود. سعدی
رهبر معظم انقلاب در مورد این شعار نامدار می فرمایند:«شرف سعدى بر بسیارى از سرایندگان پارسى از آن است که قدر سخن را نشکسته و آن را دست مایه ى تقرب و ارتزاق نساخته است. بسى اندک‌اند زبان‌آورانى که گوهر آسمانى سخن را در پاى اهریمنان زمانه نریخته و تیغ ستم را بدان صیقل نداده باشند. سعدى یکى از این نادرگان است که اگر گاه زبان به ستایش گشوده، در ساغر زرین مدح خود جز داروى شفا بخش و گاه تلخ پند و اندرز نریخته است.شعر و نثر فاخر این جهاندیده ى انسان شناس صادق، همواره پیامى را با خود حمل کرده است، یا از منبع وحى و گنجینه ى قرآن و حدیث و یا از پرتو دل و احساس صاف و بى‌غش خود او.شیوه سخن بى‌تکلف و شفاف او نیز امتیاز دیگر این آموزگار بزرگ مردمى و محبت است. کلام او چون جوى آب زلالى، ذره ذره جان مستمع را سیراب مى کند و بى‌هیچ غبار تصنع، بر دل او مى‌نشیند. بسیارند آنها که در هر دو قلمرو نظم و نثر، سمند فصاحت تاخته‌اند، اما فقط سعدى است که شعرى روان چون نثر و نثرى آهنگین چون شعر پدید آورده و آمیزه شگفت‌آورى از مضمون و ترکیب و معنى و لفظ در هر دو عرصه فراهم ساخته است»

شهرت سعدی به سازمان ملل نیز کشیده شده است. هر چند که گفته می شود شعر سعدی سردر سازمان ملل نقش بسته است اما این موضوع صحت ندارد. «ظریف» سفیر و نماینده‌ی سابق ایران در سازمان ملل متحد طی مصاحبه ای در سال 84 می گوید: «فرش بسیار نفیس ایرانی، کار استاد محمد صیرفیان، هنرمند اصفهانی و استاد بنام هنر فرش ایران در مقر سازمان ملل نصب شد. شعر معروف سعدی شاعر بزرگ ایرانی «بنی‌آدم اعضای یک پیکرند/که در آفرینش ز یک گوهرند» با طلای ناب در وسط آن نقش بسته است و ترجمه‌ی انگلیسی این شعر نیز توسط نمایندگی دائم کشورمان تهیه و در کنار فرش نصب شده تا هر بیننده‌ای را مبهوت عظمت فرهنگ و تمدن ایران و خرد و حکمت ایرانیان کند.»

برخی از متفرکران اروپایی نیز با شاعر نامدار ایرانی مانوس بوده اند و حتی آن را یکی از خودشان می دانستند! «ارنست رنان»، نویسنده، مورخ و متفکر فرانسوی در مورد سعدی می گوید:«در حقیقت سعدی یکی از خود  ماست. عقل سلیم خدشه ناپذیر او ، لطافت و اندیشه ای که به گفته های وی روح می بخشد، لحن شوخ ملایمی که سعدی بدان  وسیله  عیوب و انحرافهای عالم بشری را  انتقاد می کند، همه این محسنات که در شرق کمیاب است سعدی را در چشم ما عزیز می دارد. هنگام خواندن آثار سعدی خواننده تصور می کند که کتاب یک معلّم اخلاق روحی یا یک بذله گوی قرن شانزدهم میلادی را می خواند».

سعدی
گرامی داشت روز سعدی فقط در شیراز برگزار نمی شود؛ بلکه اهالی ادبیات و دوست داران این شاعر قرن هفتم، در برخی شهرهای ایران و تعدادی از کشورهای دنیا در این روز دور هم جمع می شوند و طی مراسمی ادبی این روز را گرامی می دارند.آنطور که دبیر یادروز سعدی گفته:بزرگداشت سعدی همزمان با شیراز درروسیه، بلغارستان، گرجستان، اتریش، الجزایر، قزاقستان، فرانسه، سوییس، سوئد، لهستان، چین، هندوستان، اکراین وچندین کشوردیگر برگزار می شود. همچنین نشست بین‌المللی سعدی شناسی تحت عنوان "سعدی و کنفسیوس" از روز یکشنبه در تهران آغاز به کار کرده است. سعدی کمتر گردشگر و توریستی است که به شیراز سفر کند و از مجموعه سعدیه بازدید نکند. در ایام نوروز امسال مجموعه فرهنگی سعدیه جزء سه مجموعه اول بازدید مسافران نوروزی بود. خبرنگار شیرازه، صبح امروز در آرامگاه سعدی، گفتگویی با یک توریست آلمانی داشته و نظر او را در مورد شیراز و این شاعر نامدار سئوال کرده است. رولاند میگوید:«در ابتدا باید بگویم در شیراز حس خوبی دارم، هوای اینجا عالی است. من ترجمه هایی از کتاب های سعدی و مقاله هایی درباره او دارم. امروز خود را با سعدی شروع کردم». سعدی  
تصاویری که در ادامه آمده مجموعه فرهنگی سعدیه است که صبح امروز از آرامگاه این شاعر شیرازی گرفته شده است.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

تبلیغات

نرخ ارز