تبلیغات

گردنبند مرغ آمين
از سریال محبوب و دیدنی شهرزاد ، با جنس استیل عالی ، طراحی بی نظیر و شگفت انگیز ، گردنبندی زیبا با ظاهری متفاوت ، نمادی از عشق و محبت، مناسب با هر سلیقه ای
جذاب ترین هدیه برای کسی که دوستش دارید

مجمع ناشران انقلاب اسلامی «بستۀ کتاب اعتکاف» پیشنهاد کرد

به گزارش خبرگزاری فارس، مجمع ناشران انقلاب اسلامی بسته کتاب اعتکاف را معرفی کرد:

* انسان 250ساله

عنوان این کتاب، که مبتنی بر معارف عالیة شیعی است، اشاره به حرکت یکپارچه و پیوستة ائمۀ معصومین (ع)، به سوی مقصدی واحد دارد که طی 250 سال تا قبل از آغاز دوران غیبت طی کرده‌اند.

انسان 250ساله، که دقیقاً برگرفته از سخنرانی‌ها و متون دست‌نویس مقام معظم رهبری است، شامل هفده فصل می‌باشد و نحوة چینش عناوین فصل‌ها بر اساس ترتیبِ تاریخی زندگی ائمه از دوران پیامبر اعظم (ص) تا زمان امام عسکری (ع) می‌باشد.

محتوای کتاب به دنبال انتقال مفهومی متعالی از مسیر و مقصد زندگی مجاهدانة ائمه (ع) است و از این رو بیش از آنکه یک کتاب تاریخیِ صِرف باشد یک فراتحلیلِ تاریخی است. این کتاب می‌تواند دیباچه‌ای مفید برای ورود به معارف ناب زندگی ائمۀ معصومین در بیانات مقام معظم رهبری باشد.

 

* عاشق شو

این نوشتار در واقع کتاب تمرین عبادت عاشقانه است ؛ عشقی که به گفتۀ امام سجاد ( ع ) در مناجات محبین ، اگر ذره‌ای از آن چشیده شود با هیچ لذت دیگری تعویض نخواهد شد. و الهی من ذا الذی ذاق حلاوه محبتک فرام منک بدلا؟ دوست داشتن خدا یعنی اینکه دلمان برای او پر بزند، تا به او نرسیده‌ایم شوق داشته باشیم به او برسیم، تا او را راضی نکرده‌ایم، کوتاه نیاییم و مشتاقانه در پی رسیدن به او و جلب رضایت او باشیم. البته تلاشی با اشتیاق و میل باطنی، یعنی در همان حالی که او را شاد می‌کنیم، از این شادی و از این تلاش، خود نیز باید شاد باشیم.

این کتاب با  پرداختن به مفهوم عشق که در دل و جان انسان‌ها خانه دارد و تاثیر آن در زندگی، پرده از راز ملکوتی عاشقی برمی‌دارد و معنایی وسیع و فراتر از «محبت» را تداعی می‌کند. زاویه‌ای که بردازش  با آن به موضوع عشق پرداخته زاویه‌ای نو و بدیع است و این زاویه اصلاً از موضع انفعالی نبوده است. این کتاب را می‌توان تلاشی برای احیای معنا و جایگاه رفیع و آسمانی عشق دانست. امروز عشق از آسمان به زمین کشیده و کوچه و بازاری شده است. مقصود این نیست که عشق به زمین نیاید؛ بلکه نباید به ورطۀ زمینی شدن بیفتد. رودگر افزود: عشق به زمین می‌آید تا ما را آسمانی کند؛ نه این که زمینی شود. در این کتاب از حدود 500 حدیث، چندین آیه و چند صد بیت شعر برای تبیین انواع عبادت‌ها استفاده شده است. در اشعار آمده است که عبادتی که به اندازۀ یک پر خردل، اما عاشقانه باشد، بیش از سال‌ها عبادت غیرعاشقانه ارزشمند است.

 

* پله پله تا ملاقات خدا

مجموعۀ 2 جلدی کتاب «پله پله تا ملاقات خدا» با موضوع «ایمان» و «حق‌الناس» با تقدیم به «اویس بن عامر قرنی» و شهید «ناصرالدین باغانی» از سوی مؤسسۀ نشر شهر چاپ شده است.

جلد نخست کتاب «پله پله تا ملاقات خدا» با موضوع «ایمان» دربردارندۀ چهارده بخش نظیر «عجب و تکبر»، «تواضع»، «حسد، غبطه و خیرخواهی»، «ریا»، «بخل»، «غضب و کظم غیظ»، «دروغ»، «اسراف و میانه‌روی»، «پرخوری و روزه»، «محبت»، «غفلت و عبرت»، «دعا» و «یأس و امید» است.

 

* خانواده

مطالعۀ کتاب مذکور برای آشنایی هرچه بیشتر با نگاه اصولی و صحیح اسلام به زن و خانواده از دیدگاه مقام معظم رهبری به مخاطبان توصیه می شود.

در مقدمۀ این کتاب آمده است: «کتاب سازی برای موضوعات مختلف بایستی از سبک‌های متناسبی بهره ببرد. سبک‌هایی مستند، بدیع، گویا، رسا، جذاب و شکیل». با این مقدمه سبک نگارش این کتاب را ساخت یک جلسۀ مطول مطوی در محضر مقام معظم رهبری معرفی کرده است. البته درست است این سبک، سبک بدیع و مبتکرانه ایست اما به نظر می‌رسد خیلی متناسب با حجم و مطالب ارائه شده در کتاب نیست و استفاده از سبک‌های نگارشی دیگر همچون فصل‌بندی کتاب گویاتر و برای مخاطب گیراتر می‌شد.

از نکات مثبت فراوان این کتاب روانی و یکدست بودن مطالب است؛  به‌طوری‌که مخاطب احساس نمی‌کند این مباحث با فاصله‌ای نزدیک به 20سال مطرح شده است و همین‌طور از اصل نیازسنجی و نگارش این کتاب در مقطع کنونی نمی‌توان چشم‌پوشی کرد.

 

* تپۀ جاویدی و راز اشلو

«تپۀ جاویدی و راز اشلو» از معنوی‌ترین و تأثیرگذارترین کتابی‌هایی است که تاکنون دربارۀ دفاع مقدس نوشته شده است. کتاب مربوط می‌شود به خاطرات شهید مرتضی جاویدی.  همان رزمنده‌ای که شهید صیاد شیرازی دربارۀ او می‌گوید: در تمام دورانی که همراه رزمندگان و فرماندهان دفاع مقدس خدمت حضرت امام می‌رسیدیم، فقط یک‌بار دیدم که امام رزمنده‌ای را در آغوش گرفت و پیشانی اش را بوسید و آن کسی نبود جز شهید مرتضی جاویدی‌، یا همان اشلوی معروف.

 

* علی از زبان علی

سیدجعفر شهیدی مورخ و ادیب معاصر، در این اثر تاریخی با زبانی روان، پرتنش‌ترین فراز تاریخ صدر اسلام را - از وفات حضرت محمد(ص) تا شهادت حضرت علی (ع) - باز می گوید. با نگاهی علمی و دقیق و به دور از حب و بغض های رایج.

شادروان جعفر شهیدی در مقدمۀ این کتاب چنین می‌نویسد:

ماه‌ها و می‏توان گفت، سال‌هاست می‌خواهم قلم بردارم و صفحه‌هایى پیرامون زندگانى امیرمؤمنان على (ع) بنگارم. هر بار که خود را آماده می‌کنم، ندایى از درونم می‌شنوم: «آهسته باش ! چه گستاخى! می‌خواهى در این میدان پهناور درآیى و بضاعت اندک خود را بنمایى؟ نمی‌دانى مهتاب به گز پیمودن است و دریا را با مشت تهى نمودن. در میا! که عرصۀ سیمرغ نه جولانگه تو است.»

از خود پوزش می‏خواهم و قلم را به یک سو می‌نهم. دیرى نمی‌گذرد که دیگر بار شوق، عنان می‏‌گسلاند و بی‌خواست من، مرا می‌راند، که آخر از مورچه و ران ملخ و پیشگاه سلیمان یادگیر. مگر نمی‏دانى در آستانۀ بزرگان از هر کس به اندازۀ توان او چشم مى‏دارند؟ «خدایا! چه باید کرد؟» سرانجام به خود گفتم درست است که پرداختن به چنین کار در توان تو نیست، اما به خود منگر که بضاعتت چیست، بنگر که سخن دربارۀ کیست. او دستگیر ناتوانان است و یاور درماندگان. از لطف خدا و سخن شاه اولیا مدد خواه!

 

* به خودآ

مرکز فرهنگی دانشجویی امام، ولایت فقیه و انقلاب اسلامی جهاد دانشگاهی

کتاب «به خودآ» خلاصه‌شدۀ چهل حدیث حضرت امام خمینی(ره) توسط استاد جواد محدثی است که ادبیات حضرت امام خمینی‌ در آن هیچ تغییری نکرده و فقط عبارات سنگین و دشوار آن حذف شده است.

این کتاب خود دوای درد است نه نسخه‌ای برای تهیه، استفاده و سپس درمان. مهم‌ترین ویژگی این کتاب نویسندۀ آن است. کسی که چیزی نمی‌گفت و نمی‌نوشت مگر به آن عمل می‌کرد. کتاب را که می‌خوانی حضور امام را احساس می‌کنی. توصیه‌های پدرانه‌اش در جانت می‌نشیند. جملاتی که در این کتاب می‌خوانید از یادتان نمی‌رود. زیرا بر دلتان می‌نشیند نه در ذهنتان.

نکتۀ اصلی در انسان شناسی امام خمینی مسالۀ فطرت است. توجه فراوان ایشان به موضوع فطرت، نشانگر تأثیر فکری استاد بزرگوارشان مرحوم شاه آبادی است. از دیدگاه مؤلف کتاب، آنچه می‌تواند آدمی را از اسارت این تمایلات حیوانی رهایی بخشد، عنصر تربیت نفس است.

* مثل شاخه های گیلاس

 بیل و کلنگ اول خود ساخته می‌شوند و بعد ارزش پیدا کرده و به بازار می‌آیند. اساساً هرچیزی ساخته نشود ارزش ندارد و فایده و منفعتی هم ندارد. انسان هم همین‌طور است. تا خود سازی نکرده و ساخته نشود منشأ خیر و برکت و رحمت هم نخواهد بود و هرگر نمی‌تواند خیر و منفعتی به دیگران برساند. البته این که انسان توسط کدام مکتب و آیین و کیش ساخته می‌شود هم بسیار مهم است همان‌طور که ساخت یک کالا. وقتی به شاخه‌های پرشکوفۀ گیلاس تنه می‌زنی، شکوفه باران می‌شوی. شاخه‌های گیلاس چوب‌اند، از چوب کمتر نباشیم این‌که ما با چهارپا سفر کنیم یا با طیاره چندان مهم نیست. مهم این است که به کجا می‌رویم و با چه هدف و انگیزه‌ای سفر می‌کنیم و چه‌قدر قوانین نظام هستی را که در قالب شرع آمده است در طی‌طریق رعایت می‌کنیم.

این کتاب تذکر اخلاقی را از مسیر بیان تمثیل و مثل جستجو می‌کند و چنان که از کوتاهی متن‌ها پیداست، مؤلف فرهیخته و خوش ذوق آن، با مخاطب پرمشغلۀ امروز بسیار کوتاه و گزیده سخن می‌گوید.

* اخبات

«اخبات» متن ویرایش شدۀ سه سخن‌رانی است در شب‌های مبارک قدر سال 1370.

 «اخبات» بیان‌گر مرحله‌ای از مراحل رویش و فلاح انسان است که پس از «اسلام»، «ایمان»، «تقوا» و «احسان» قرار می‌گیرد. اسلام حد ذهنی و معرفتی مذهب است و ایمان، پیوند ذهنیت انسان با حالت‌های قلبی. تقوا نیز حد عملی مذهب است و عمل بر اساس معرفت و عشق و احسان همراه کردن عمل است با حسن و خوبی. تا قبل از مرحلۀ اخبات، از قرب رحمت حق باید سخن گفت و اطمینانی به وصول آن نیست که فرموده‌اند: «إن رحمة الله قریب من المحسنین» و اخبات، آن انکسار و خشیت باطنی و دل‌شکستگی است که انسان را رحمت حق می‌رساند.

 

* آداب المریدین

این روزها سخن پیرامون سبک زندگی چه از نوع ایرانی- اسلامی‌اش و چه از نوع فرنگی‌اش بسیار است.

اسلام به واسطۀ پیامبر(ص) با آموزه‌هایش سبک زندگی جدیدی بنیان نهاد که با سرعت زیادی در سرزمین‌های مختلف همه‌گیر شد. مهم‌ترین بخش سبک زندگی اسلامی- و البته هر سبک زندگی دیگری- نوع نگاه به جهان و رابطۀ انسان با خداست. رابطه‌ای که نباید در حد یک اندیشه بماند، باید در جای جای زندگی حضور داشته باشد و روابط مختلف انسان را شکل دهد. این ارتباط علاوه بر ایجاد نظام عملی برای فرد یک بخش مستقیم و بی واسطه هم دارد و آن دعا و نیایش عبد با معبود است.

آنچه ما باید در تقابل سبک زندگی غربی و ایرانی- اسلامی و در جهت توفیق سبک زندگی اسلامی دنبال کنیم پررنگ کردن آن شالودۀ اصلی نظام جهان‌نگری اسلامی است که همان ارتباط با خداست. این راه‌کارها باید عملیاتی و قابل اجرا برای عموم مردم باشد. بازگرداندن روح و معرفت دعا در میان مردمان همواره از سوی بزرگان و علمای ربانی دنبال شده است. اما همواره علمای ربانی در دسترس ما نیستند. کتاب «آداب المریدین» با ویژگی‌های خاص خود دریچه‌ای است از عالَم دعا برای عامۀ مردم گشوده است. «آداب المریدین» در ظاهر شبیه کتاب‌های منتخب ادعیه است، اما برخی ظرافت‌ها در تهیه و تولیدش آن را خاص کرده است. این کتاب برگرفته از کتاب مفتاح الفلاح شیخ بهائی است که به آداب روزانه می پردازد در کنار برخی از اعمال هفته، ماه و سال. اعمال نیمۀ شب تا هنگام طلوع فجر، آداب و تعقیبات نماز صبح، اعمال مشترک صبح و شام، آداب نماز ظهر و عصر، اعمال خاص هنگام غروب و طلوع، آداب هنگام خواب و گزیدۀ اعمال هفته و ماه و سال، فصل های هفتگانۀ این کتاب است.

 

* رسالۀ حقوقی امام سجاد (ع)

حقوق، مفهومی عام است که شامل مجموعۀ مقررات، قواعد و اصولی می‌شود که روابط و مناسبات میان اجتماعات و افراد را به نحو متقابل تنظیم می‌کند.

نظام حقوقی در مکتب انبیا علیهم‌السلام  به‌ویژه در اسلام، جامعه را براساس کرامت انسان استوار دانسته و بر مبنای معارف و عقاید صحیح بازسازی می‌کند و با نفی ارزش‌های کاذب نژادی و قومی، همۀ مؤمنین را از قبایل، طوایف و نژادهای گوناگون، سفید و سیاه و عرب و عجم را به‌عنوان جامعۀ واحدی می‌شناسد. قوانین اسلام هماهنگ با فطرت است و نیاز‌ها و تمایلات انسان را در مسیری معتدل مورد توجه قرار می‌دهد.

از زمان‌های بسیار قدیم، کتاب‌های اخلاقی و حقوقی فراوانی تدوین یافته‌، ولی کم‌تر نویسنده و صاحب مکتبی را سراغ داریم که نمونۀ کامل عمل و نمود عینی گفته‌ها واندیشه‌های خود باشد، مگر انبیای عظام و ائمۀ معصومین علیهم‌السلام.

امام سجاد علیه‌السلام یکی از این انسان های شاخصی است که حقوق مبتنی بر کرامت انسانی را علمأ و عملأ ارائه فرموده است. رسالۀ حقوق امام سجاد از آثار ماندگار فرهنگ شیعه است. این اثر حاوی یک دوره از مسئولیت‌ها و وظایف مسلمانان و مردم در قبال همۀ پدیده‏ها و حقایق هستی است. امام با دیدی وسیع علاوه بر ذکر مسئولیت مردم در مقابل همدیگر و وظایف آنها در مقابل خداوند، از حقوق زیردستان نیز غافل نشده‌اند.

* فرزندم این چنین باید بود

شرحی است از نامۀ سی‌ویکم نهج‌البلاغه. این کتاب در دو جلد تنظیم شده و شامل اصول تعلیم و تربیت از منظر امام علی (ع) است. نامۀ سی‌ویک نهج البلاغه نامه‌ای است که امام علی(ع) برای فرزند خود امام حسن(ع) نوشتند. این نامه شامل موارد تربیتی بسیاری است که با اصول اساسی درست نصیحت کردن همراه شده است. برای مثال به جمله‌هایی که امام خودشان را با آنها خطاب می‌کنند، دقت کنید:

آنچه را که نمی‌دانی نگو و اگر آنچه می‌دانی کم و اندک است، باز مگو.

ما به همان اندازه که وظیفه داریم انسان‌ها را از حقایق آگاه کنیم، وظیفه داریم آگاهی‌های ناقص به انسان‌ها ندهیم و در مواقعی که دانایی ما در موضوعی ناقص است باید سکوت کرد حتی اگر به جهت این‌که چیزی نمی‌گوییم گمان کنند به کلی علم نداریم.

* ده نکته از معرفت نفس

معرفت نفس یا «خودآگاهی حضوری» اولین قدم است تا «خود» را از «ناخودِ خود» جدا کنیم و «ناخودِ خود» را خود نپنداریم که این بزرگترین بلایی است که بر بشر امروز وارد شده، به‌طوری‌که دیگر هیچ رابطه‌ای با خود ندارد.

معرفت نفس؛ معرفتی است جهت‌دار که به شناختِ حقیقتِ جامعِ واحدی به نام «نفس مجرد انسانی» منجر می‌شود و راه رسیدن به «حقیقت جامع اَحدی» یعنی خداوند را باز می‌کند. ولی زنهار که باید متوجه بود این معرفت، غیر از علم‌هایی است که هدفشان جمع اطلاعات است و انسان‌ در چنین علومی تا بی‌نهایت کسب علم می‌کند، ولی از حقیقت خود و حقیقت عالَم غافل است. یعنی از همه چیز غافل است، چنانچه امیرالمؤمنینعلیه‌السلام می‌فرمایند:

« کَیْفَ یَعْرِفُ غَیْرَهُ مَنْ یَجْهَلُ نَفْسَه»

یعنی چگونه انسان می‌تواند غیر خود را بشناسد در حالی‌که به خودش جاهل است.

* در خانه علما

این کتاب مجموعه داستان‌هایی را در بر دارد که نویسنده آنها را از خاطرات خود یا از راویان مختلف برای آشنایی مخاطبان با آداب و اخلاق علمای بزرگ اسلامی به رشتۀ تحریر درآورده و گلچین کرده است.

این کتاب، 55 داستان از مراتب اخلاقی و عرفانی زندگی‌ علمای بزرگ اسلامی را دربر می‌گیرد. کفش، بچۀ شلوغ کار، مورچه، نفت، شربت، تصادف، خرید، کتابخانه، نامه‌ها، چرا الان،شعر قدرت خدا، لباس قیمتی، مزد پزشک، سبزی پلاسیده، پرسش، چشم درد، هدیه و آرزو عنوان تعدادی از داستان‌های کتاب هستند.

انتهای پیام/

 

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

تبلیغات

نرخ ارز