تبلیغات

آمریکا، انگلیس و ژاپن بازار سیگار ایران را به اسم تولید داخل قبضه کردند

محمد حسین برخوردار در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، با اشاره به اینکه دو شرکت BAT وJTI از سال 82 و 83 کار مشترک خود را با شرکت دخانیات آغاز کرده‌اند، اظهار داشت: وزارت دارایی در حوزه سرمایه گذاری تصویب کرد تا دو شرکت بریتیش امریکن تاباکو BAT و شرکت ژاپن تاباکو اینترنشنال JTI در شرکت دخانیات سرمایه گذاری کرده و حتی به آنها قول داده شد که سرمایه ‌گذاری آنها را بیمه و 1.5 درصد مطابق بهره بانکی انگلستان سود به آنها پرداخت شود.

وی با بیان اینکه از آن تاریخ به مرور این شرکت سهم تولید خود را در دخانیات ایران افزایش و حجم تولید شرکت دخانیات ایران را از 24 میلیارد نخ  به 9 میلیارد نخ رسانده است، گفت: این دو شرکت توانستند از زیرساخت‌های شرکت دخانیات ایران استفاده کرده و اقدام به تولید محصولات با برند خود کنند حتی در بخش صادرات نیز اقدامات لازم را برای محصولات خود انجام دادند.

برخوردار با گلایه از اینکه حضور این دو شرکت در دخانیات باعث شد تا سهم تولید آن کاهش پیدا کند افزود: با گذشت زمان شرکت دخانیات مشمول خصوصی سازی شد و بعداً بخش حاکمیتی خود که مجوز حق انحصار را داشت از دست داد و آن را به واحد برنامه ریزی و نظارت بر دخانیات محول کرد.

 رئیس شرکت دخانیات ایران اضافه کرد: مرکز برنامه ریزی دخانیات مجوز تأسیس یک شرکت مستقل را به BAT و JTI داده است و آنها نیز یک کارخانه در اشتهارد و یک کارخانه در ابهر زنجان تأسیس کردند اما نکته حائز اهمیت تولید محصولات این دو شرکت در ایران آن هم در برند خود بدون سرمایه گذار داخلی است.

وی به مصوبه اخیر مجلس در بودجه سال 95 مبنی بر افزایش 10 تومانی قیمت سیگار داخلی اشاره کرد و افزود: در بخش درآمدی قانون بودجه سال 95 تولید هر نخ سیگار داخلی 10 تومان، تولیدات مشارکتی 35 تومان و برای واردات 50 تومان گران خواهد شد اما نکته مهم اینجاست که این دو شرکت خارجی می‌خواهند در قالب یک شرکت مستقل محصولات خود را به صورت تولید داخل به فروش برسانند درحالی که باید نرخ مشارکتی برای محصولات آنها درنظر گرفته شود.

انتهای پیام/

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

تبلیغات

نرخ ارز