تبلیغات

نکات و رکوردهای بازی استقلال-پرسپولیس؛ از «الف» تا «ی» با داربی82

وب سایت رسمی برنامه نود- داربی 82 ساعت 17 امروز جمعه 27 فروردین درحالی برگزار می شود که این بار مسیری است برای رسیدن به قهرمانی و این یعنی جز حساسیت های همیشگی، نکته ویژه ای هم در بستر این جنگ نهفته می باشد.

به گزارش وب سایت نود و به نقل از آی اسپورت، از الف تا ی داربی ها را بخوانید:

الف: استقلال

یک طرف داربی که 24 برد در 81 دوئل قبلی دارد و 76 گل زده است. آنها 6 برد در 29 داربی تاریخ لیگ برتر دارند.

ب: برانکو ایوانکوویچ

سرمربی پرسپولیس در داربی که یک برد و یک مساوی در کارنامه دارد و هرگز در این بازی بازنده نبوده است.

پ: پرسپولیس

طرف قرمز داربی با ثبت 20 برد در تاریخ این بازی و زدن 77 گل. آنها هم 6 برد داربی در تاریخ لیگ برتر دارند.

ت: محسن ترکی

رکورددار داوری داربی است با 6 بار قضاوت. در این بازیها، استقلال 2 بار برنده شده و پرسپولیس هرگز. او شانس اول سوت زدن داربی این هفته هم هست.

ث: 30 ثانیه

برای توصیف سریع ترین گل تاریخ لیگ برتر باید از «ثانیه» استفاده کرد. گلی که سامره در ثانیه 47 وارد دروازه پرسپولیس کرد و به «علی 30 ثانیه» معروف شد.

ج: جنجال

جنجال جزیی همیشگی و جداناپذیر از داربی بوده و هست. از کتک زدن داور گرفته تا لگد زدن به بازیکن حریف و شرط های آنچنانی که در حین بازی محقق می شدند. وقتی واژه «جنجال» را می شنویم بی اختیار به یاد مجتبی محرمی و رضا شاهرودی و بقیه می افتیم.

چ: 4

نماد استقلالی ها در داربی به نشانه بردن 4 داربی رسمی پیاپی که 3 تایش در یک سال رقم خورد. بردهایی که با نتایج یک بر صفر، یک بر صفر، 2 بر صفر و 3 بر صفر و بدون حتی یک گل خورده ثبت شدند.

ح: حسن روشن

جوان ترین گلزن تاریخ داربی. او وقتی 18 سال و 357 روز سن داشت دروازه پرسپولیس را در داربی شماره 14 باز کرد.

خ: محمود خوردبین

سوال اصلی این است که اول، داربی بود یا خوردبین؟ در تمامی این سالهای اخیر او روی نیمکت پرسپولیس حضور داشته و فقط در 52 بازی سرپرست این تیم بوده. قبل از آن هم برای این تیم بازی می کرده و سابقه گلزنی در داربی را هم داشته است.

د: علی دایی

تنها سرمربی پرسپولیس در تاریخ لیگ برتر که هر دو بازی یک فصل را باخت؛ هر دو را به پرویز مظلومی با نتیجه یک بر صفر.

ذ: بیژن ذوالفقارنسب

یک پرسپولیسی دو آتشه تمام عیار که تنها یک بار مزه داربی را از روی نیمکت چشیده است آنهم به عنوان سرمربی استقلال! در تنها رویارویی دو تیم در سوپرجام تهران.

ر: رفاقت

زمانی در دهه 70 شب قبل از داربی، بازیکنان دو تیم در یک مهمانی شام کنار هم می نشستند تا رفاقت شان بیشتر شود اما فردایش در زمین به جان هم می افتادند.

ز: ایمون زاید

جزیی از تاریخ داربی شد با حضوری که حتی به یک نیمه هم نرسید. او در 9 دقیقه، 3 بار دروازه استقلال را باز کرد تا پرسپولیس از باخت 2 بر صفر به برد 3 بر 2 برسد.

ژ: مانوئل ژوزه

گران ترین مربی تاریخ داربی با رقمی در حدود 5 میلیارد تومان. پرسپولیس او خوب بازی نمی کرد ولی در داربی نمایشی درخشان داشت ولی حریف «داور» نشد.

س: سوبله چوبله

لقبی که پرویز مظلومی با آن در تاریخ داربی شناخته می شود. رکورددار برد متوالی و البته یکی از آنهایی که تراژدی داربی 78 را برای استقلالی ها کارگردانی کرد. او 4 برد، 2 مساوی و یک باخت در داربی ها دارد.

ش: 6

نماد معروف پرسپولیسی ها در داربی. اولین رویارویی سرخابی ها در ورزشگاه آزادی. فیلمی از این بازی موجود نیست (جز همان صحنه های کوتاه تیتراژ ابتدایی فیلم «ممل آمریکایی») چون صدا و سیما تنها واحد سیارش را برای پوشش فینال جام جهانی کشتی که درست همان روز برگزار شد، فرستاده بود.

ص: صفر ایرانپاک

آقای گل داربی هاست با زدن 7 گل در 6 بازی. پرسپولیس با گلزنی های او فقط یک داربی را نبرد. با این روند گلزنی بازیکنان سرخابی رکورد او بعید است تا سالهای متمادی شکسته شود.

ض: ضمانت

موضوعی که بعد از درگیری های داربی دی ماه 79 داغ شد. دستگیری بازیکنان دو تیم و برای اولین بار پذیرفته نشدن «ضمانت» علی پروین و جماعت انبوه رفقایش که درنهایت منجر به بازداشت نوازی، تارتار و استیلی و 24 ساعت زندانی شدن شان در کلانتری شد.

ط: طلسم

احمدرضا عابدزاده در داربی یک طلسم ویژه بود. دروازه بانی که برای هر دو تیم بازی کرد و هرگز شکست نخورد. او فقط درون دروازه پرسپولیس، 5 کلین شیت در 8 داربی ثبت کرد.

ظ: ظرافت

این واژه در داربی، یاد خیلی ها را زنده می کند ولی نزدیک ترین گزینه کسی نیست جز مجتبی جباری. هافبکی با 4 گل و 4 پاس گل و نباختن حتی یک داربی. حالا دیگر خبری از سرعت مجیدی، دریبل های کریمی و پاس های جباری و کلا «ظرافت» نیست و باید به طارمی و شیحی بسنده کنیم.

ع: علی علیزاده

با پیراهن پرسپولیس و در یک روز بارانی، توپ را برای پرتاب اوت با دستمال کاغذی خشک می کرد. با پیراهن استقلال هم یک هند پنالتی عجیب و غریب در دقایق پایانی مرتکب شد. نامش در فهرست گلزنان داربی هم ثبت شده است. علیزاده در یک مصاحبه، خودش را بدشانس ترین بازیکن تاریخ داربی لقب داد.

غ: غایب

قبل از برگزاری بازیهای هفته بیست و پنجم، 8 بازیکن استقلال و 6 بازیکن پرسپولیس در آستانه محرومیت از داربی بودند. این خطر از بیخ گوش آبی ها گذشت ولی کمال کامیابی نیا برابر ملوان، اخطار گرفت و داربی را از دست داد.

ف: محمود فکری

یکی از شمایل های داربی است چه وقتی هافبک دفاعی بود و چه وقتی مدافع آخر. چه وقتی از 40 متری دروازه ایلیچ را باز کرد و چه وقتی توپ را از بین پاهای محمدی به تور رساند و استقلال را به بازی برگرداند. کاپیتان اولین مرد آبی بود که وارد دعواهای داربی می شد.

ق: امیر قلعه نویی

زمانی به رکورد نباختنش در داربی می نازید ولی شاید کسی نداند تنها سرمربی استقلال در تاریخ لیگ برتر است که هر دو داربی یک فصل را باخته.

ک: کتک کاری

فقط کافی است اندکی فکر کنید تا خاطرات فراوانی از کتک کاری های داربی به یادتان بیاید. سیلی محرمی به صورت قلعه نویی، کتک کاری تارتار و نوازی و استیلی، نوازش داور بازی توسط عزیز اصلی و ... .

گ: گل

7 بازیکن در فهرست استقلال و پرسپولیس با سابقه گلزنی در داربی حضور دارند؛ عمران زاده و برهانی و شهباززاده و انصاری در استقلال که دومی، 3 گل زده است و عالیشاه و علیپور و بنگتسون در صف پرسپولیس.

ل: لژیونرها

خارجی های زیادی با پیراهن دو تیم در تاریخ داربی حضور داشته اند ولی فقط دو نفر موفق به زدن گل شدند؛ عیسی ترائوره و ایمون زاید.

م: احمد منشی زاده

اولین گل تاریخ داربی به نام او ثبت شد که در دقیقه 8 سومین رویارویی دو تیم دروازه پرسپولیس را باز کرد. استقلال آن بازی را 3 بر یک برد.

ن: نیمه تمام

سوت پایان 4 داربی هرگز زده نشد و بازی نیمه تمام ماند. 3 داربی رسمی که در همگی استقلال درنهایت 3 بر صفر برنده اعلام شد و یک بازی دوستانه برای یادبود علی دانایی فرد.

و: وقت اضافه

وقت های اضافه داربی از خود زمین بازی دیدنی تر بوده بخصوص برای پرسپولیسی ها؛ گل جری بنگتسون، پنالتی زارع، گل پیروز قربانی، هر 3 گل استقلال در داربی جام حذفی، گل برتری زاید، گل تاریخی فرهاد مجیدی با عبور از شیث رضایی، گل صفر ایرانپاک در داربی هفتم که کمک داور فینال جام جهانی 1966، داورش! بود.

ه: هت تریک

در تاریخ داربی فقط دو بازیکن موفق به رقم زدن چنین شگفتانه ای شده اند؛ همایون بهزادی در داربی معروف 6 بر صفر و ایمون زاید در داربی بازگشت تاریخی پرسپولیس.

ی: یادگار امام تبریز

میزبان تنها دوئل سرخابی ها در تاریخ لیگ برتر در جایی غیر از ورزشگاه آزادی. آن بازی تنها حضور رولند کخ آلمانی روی نیمکت استقلال هم بود که درنهایت یک بر یک شد. روبرتو روزتی ایتالیایی قضاوت این بازی را برعهده داشت.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

تبلیغات

نرخ ارز