تبلیغات

درخواست مقامات سابق ارتش: از بکارگیری شکنجه پرهیز کنید

به گزارش سرویس بین الملل جام نیـوز، مقامات ارشد پیشین آمریکا در بیانیه خود گفته‌اند شکنجه «القای حس خفگی با آب» و شیوه‌های دیگری از این دست در بازجویی‌ها «براساس قوانین داخلی و بین المللی غیرقانونی هستند».

امضاکنندگان بیانیه با بیان این‌که «شکنجه زائد است»، افزوده‌اند: «بزرگترین قدرت ما تعهد ما به حاکمیت قانون است.»

ترامپ در رقابت‌های انتخاباتی ریاست جمهوری گفته بود: «القای حس خفگی با آب خوب است اما کافی نیست… از آن بدتر نیز اجرا خواهد شد.» او افزوده بود حتی اگر ثابت شود این شکنجه بی‌فایده بوده باز هم مظنونان تروریست «به‌دلیل آن‌چه بر سر ما آورده‌اند، لایق آن هستند.»

به گزارش رادیو زمانه، در شکنجه القای خفگی مصنوعی با آب، فرد مظنون را به یک تخته چوب می‌بندند، پارچه‌ای بر سر و صورت او می‌کشند و با آب‌ریختن و خیس‌کردن پارچه بصورت متناوب، امکان نفس‌کشیدن فرد بازداشتی را از بین می‌برند. فرد بازداشتی با هر نفس به جای تنفس هوا، آب وارد ریه خود می‌کند. پس از حملات ۱۱ سپتامبر سازمان سیا با مجوز وزارت دادگستری آمریکا در زندان‌های مخفی خارج از خاک ایالات متحده، برای بازجویی از مظنونان، از این شکنجه استفاده می‌کرد. سازمان‌های مدافع حقوق بشر بارها این شکنجه را محکوم کردند.

با روی کار آمدن باراک اوباما به‌عنوان رئیس جمهوری آمریکا در آغاز سال ۲۰۰۹ این روش بازجویی ممنوع شد.

پس از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و پیروزی ترامپ به‌نظر می‌رسد که نظر رئیس جمهوری جدید آمریکا درباره شکنجه «القای حس خفگی با آب» تغییر کرده است. ترامپ هنگامی که جیمز ماتیس، ژنرال پیشین ارتش را به‌عنوان وزیر دفاع کاندیدا کرد اعلام کرد ماتیس به او درباره موضوع شکنجه گفته است که «به نظر من چندان مفید نیست» و در جریان بازجویی باید با فرد تحت بازجویی رابطه برقرار کرد.

ترامپ به‌نقل از ماتیس درباره تکنیک بازجویی گفته بود: «با یک جعبه سیگار و لیوانی آبجو کار بهتر پیش خواهد رفت.»

106

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

تبلیغات

نرخ ارز