تبلیغات

سنگفرش قلب تهران به قیمت نارضایتی مردم پامنار

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، با تغییر رویکرد شهرداری و پرداختن به حوزه کالبدی و مسائل فرهنگی شهر تهران مناطق مهمی مانند منطقه 12 زیر ذره‌بین قرار گرفت و اهمیت آن با آغاز طرح انضباط شهری دو چندان شد. اگر پیش از این منطقه 12 تنها به عنوان یکی از مناطق قدیمی و با اهمیت از نظر قرار گرفتن بازار بزرگ در آن، شناخته می‌شد این روزها با پرده برداشتن از آسیب‌های اجتماعی و معرفی اهمیت آن از نظر تاریخی و گردشگری شکل دیگری از منطقه 12 به رخ پایتخت نشین‌ها کشیده شد.

منطقه 12 علاوه بر بازار بزرگ بیش از یک هزار ابنیه تاریخی را در خود جای داده و نهاد‌های دولتی، وزارتخانه‌ وسفارتخانه‌های بسیاری در آن قرار گرفته است. هر چند بافت مسکونی در برخی از نقاط این منطقه رو به زوال است و بسیاری از خانه‌های مسکونی به دلیل محدودیت در افزایش طبقات برای نوسازی به انبار و کارگاه تبدیل شده است اما شهردای تلاش دارد روح تازه‌ای به این منطقه بدمد و با کاهش آسیب‌های اجتماعی و تقویت بُعد گردشگری و تاریخی،‌ آن را به یک منطقه پویا و جذاب تبدیل کند.

شهرداری برای این منطقه نسخه‌های زیادی پیچیده تا رنگ و بوی تازه‌ای به آن بخشیده شود؛ اجرای طرح انضباط شهری، بازسازی میدان مشق، ساماندهی بازار تهران، خیابان 15 خرداد،‌ پیاده‌راه باب همایون و غیره همگی در راستای تصمیمات جدید شهرداری تهران برای منطقه 12 بوده است. با این تغییر رویکرد هرازگاهی خبر آغاز تغییر و تحول در کوچه و خیابان‌های این منطقه به گوش می‌رسد و همه را غافلگیر می‌کند. سنگفرش شدن خیابان پامنار و سی تیر نیز یکی از تازه‌ترین اقدامات شهرداری است که واکنش مردم و اعضای شورای شهر را در پی داشته است.

هرچند بسیاری از اقدامات شهرداری مخالفت اعضای شورا و نارضایتی مردم را در پی دارد اما تجربه نشان داده وقتی شهرداری عزم خود را برای انجام کاری جزم کند حتما آن را به اتمام می‌رساند و به هر ترتیب رضایت اعضای شورای شهر را هم جلب می‌کند.

در سنگفرش کردن خیابان پامنار که یکی از خیابان‌های قدیمی شهر تهران به شمار می‌آید،  شهرداری در اقدامی جهادی، اهالی این محل را غافلگیر و در روزهای پایانی سال اجرای پروژه را آغاز کرد. البته اظهارات برخی از عوامل اجرایی این پروژه گویای آن است که زیباسازی، افزایش امنیت و کاهش معضلات زیست و محیطی و جانوران موذی از دستاوردهای این پروژه خواهد بود، اما عابد ملکی شهردار جوان منطقه 12 به خبرنگار تسنیم می‌گوید: برای خیابان های سی تیر و پامنار آرام سازی ترافیکی در دستور کار بوده و بعد از اجرای پروژه عبور خودروها برقرار خواهد بود اگرچه تمهیداتی برای موضوع جابه جایی بار و کالا در پامنار اندیشیده شده تا در ساعات مشخصی انجام شود.

وی با بیان اینکه در عین حال امیدواریم گردشگران این نقاط آنقدر افزایش یابد که خود مردم و کسبه درخواست پیاده سازی آن را داشته باشند، ادامه می‌دهد: ‌یکی از برنامه‌های اصلی ما در منطقه 12 توسعه گردشگری بود این کف‌سازی‌ها ارتباط دهنده نقاط گردشگری و نقاط تاریخی به یکدیگر است در واقع فضایی برای گردشگران است که اثر ترافیکی نیز داد.

شهردار منطقه 12 در ادامه می‌گوید:‌ افزایش امنیت به این معنی که با این اقدامات انجام شود در برنامه ما نبوده اما توسعه گردشگری هزاران دستاورد در دل خود دارد که افزایش امنیت یکی از آن‌ها خواهد بود.

طبق این توضیحات با اجرای این پروژه که قرار است یک ماهه پرونده آن بسته شود، باید شاهد اتفاقات خوبی در این محدوده باشیم اما انجام چنین اقداماتی هرچند در مقیاس کوچک و در پروسه زمانی کوتاه، اما مستلزم اقدامات اولیه‌ای است که با رضایت مستققیم شهروندان ارتباط دارد. به معنای دیگر کوچک بودن یا کوتاه بودن زمان اجرای پروژه نباید دلیلی بر بی توجهی به رضایت شهروندان و اطلاع رسانی به آنها شود، نکته ای که در اجرای این کار نادیده گرفته شد و نارضایتی شهروندان و بروز مشکلاتی در تردد و امور روزانه آنها به وجود آورد.

شهرداری 26 اسفند پیمانکار را برای سنگفرش کردن خیابان پامنار مطلع و روز بعد کار اجرایی را آغاز کرد. این اقدام ضربتی در حالی صورت گرفت که شهروندان کاملا از اجرای آن بی اطلاع بودند و اقدام شهرداری جز درد سر و نارضایتی در تعطیلات برای آنها دستاوردی نداشت.

علی.ح یکی از ساکنان این محله که به شدت از اقدام ناگهانی شهرداری گله دارد، می‌گوید: ما سفر نوروزی خود را در روزهای پایانی سال انجام دادیم اما هنگام بازگشت به منزل با سنگلاخی در پامنار مواجه شدیم که نه تنها عبور و مرور را سخت کرده بود بلکه دیگر امکان خارج کردن خودرو از پارکینگ منزل هم میسر نبود.

وی ادامه می‌دهد: اگر شهرداری چند روز پیش از اجرای پروژه شهروندان محل را از انجام این کار مطلع می‌کرد حداقل فکری برای خودروهایمان می‌کردیم تا برای استفاده از آن دچار مشکل نشویم. مشکلی که برای من به وجود آمد برای تعداد دیگری از همسایه‌ها به وجود آمده بود و این موضوع باعث درگیری آنها با عوامل اجرای پروژه شد.

حسینی یکی دیگر از ساکنان این محله نیز می‌گوید: به نظر می‌رسد شهرداری برای اجرای این کار تنها به راحتی کار برای خود فکر کرده بود نه شهروندان. در ایام نوروز که زمان دید و بازدید اقوام است و مردم به آرامش بیشتری نیاز دارند، پامنار را به آشفته‌ بازاری تبدیل کرد که هم تردد را مشکل و هم گرد و غبار را مهمان خانه‌هایمان کرد.

وی ادامه می‌دهد: شهرداری باید علاوه بر اطلاع رسانی مناسب و تعیین مسیرهای جایگزین زمان بهتری را برای اجرای کار انتخاب می‌کرد تا اینگونه آرامش شهروندان محل از بین نرود. نباید به اسم کار جهادی مردم را دچا مشکل و عذاب کرد.

اما ملکی درباره اقدام شهرداری برای اجرای این پروژه نظر دیگری دارد و می‌گوید: اجرای این پروژه بدون اطلاع مردم نبوده و ما در این خصوص اطلاع‌رسانی کردیم حتی از طریق رسانه ها هدف از اجرای سنگفرش را تشریح کردیم. البته این به این معنا نیست که تک تک مردم متوجه شده‌اند که قرار ست چه اتفاقی رخ دهد زیرا برخی افراد اصلا! رسانه‌ها را رصد نمی‌کنند.

وی در پاسخ به این پرسش که یعنی مدعی هستید اطلاع‌رسانی پیشی از اجرای پروژه و با تصب بنر و غیره انجام شده است؟ می‌گوید: بله اما نمی‌دانم دقیقاً چقدر قبل از اجرای پروژه بوده یک روز یا چند ساعت اما اطلاع رسانی صورت گرفته و مسیرهای جایگزین اعلام شده است اگرچه حین اجرا مشکلاتی برای مردم ایجاد شد که اغلب ناشی از امور مربوط به دستگاه های خدمت رسان و حفاری هایی که انجام می شد بود اما بلافاصله سعی کردیم راهکار مناسبی برای کار فراهم کنیم.

وی در ادامه سخنان خود می‌گوید: اگر خودروی فردی داخل پارکینگ مانده بود حتما برای آن راهکاری اندیشیده و کمک شد تا مشکل شود. به هر ترتیب باید درنظر داشت که در دل پروژه ها عمرانی این اتفاق‌ها رخ می‌دهد اما  من از نگاه شما و همکاران شما منتقد هستم. به جای اینکه بگویید شهرداری دمت گرم یک کار خوب می‌کنید،  فقط نکات ضعف پروژه را می‌بینید. اگر ماشینی در خانه مانده باشد که اتفاق وحشتناکی نبوده، اگر در تک تک خانه‌‌ها را بزنیم باز هم ممکن است  خودرویی داخل پارکینگ بماند.

شهردار منطقه 12 در پاسخ به انتقاد زمان نا‌مناسب اجرای پروژه نیز می‌‌گوید:‌ بالاخره منطقه 12 چه زمانی خلوت است؟ کدام یک از مغازه‌‌های بازار و پامنار تعطیل هستند؟ اما قول دادیم پروژه ای که اجرای آن به طور معمول 6 ماه، یک سال و بعضا دو سال به طول می‌انجامد را یک ماهه و حداکثر 40 روز به پایان برسانیم تا خیابان پامنار به وضعیت قبل بازگردد.

وی ادامه می‌دهد: متاسفانه اتفاقاتی حین کار رخ داد که بیشترین این مشکلات مربوط به آب، برق و گاز بود که البته ممنون دستگاه های خدمات رسان هستیم اما موضوع این است زمانی که آنها انشعاب‌ها را ایجاد کردند  نقشه های کافی نداشتند و این مسئله برای ما دردسر ایجاد کرد.

ملکی می گوید: بنده و معاونانم برای شنیدن نکات مردم در محل کارگاه پروژه حضور داشتیم و به آنها رسیدگی کردیم. در واقع ما ارتباط چند سویه با مردم داریم و ضمن عذرخواهی به دلیل مشکلات پیش آمده تا لحظه آخر پیگیر مشکلات آنها خواهیم بود. پروژه را هم در اسرع وقت به پایان می رسانیم اما هیچ پروژه عمرانی در شهر بدون مشکل آغاز نمی‌شود؛ باید نکات مثبت را دید و به شهرداری کمک کرد تا این امور را توسعه دهد.

هر چه وسعت اجرای یک پروژه عمرانی بیشتر باشد زحمات، دردسرها و سختی آن نیز بیشتر خواهد شد اما از شهرداری تهران که ید طولایی در اجرای پروژه هایی از این دست دارد و عنوان مدیریت جهادی را با خود یدک می‌کشد انتظار می رود تا حداقل در پروژه ای که نسبت به سایر پروژه های فرا منطقه ای مقیاس کوچک تری دارد، ضمن استفاده از تجریات 10 ساله خود تلاش بیشتری برای به حداقل رساندن ضریب خطا و نارضایتی شهروندان و نمایندگان آنها در پارلمان شهری داشته باشد و شیرینی یک تغییر و تحول خوب را به کام مردم تلخ نکند.

رضایتمندی شهروندان از اجرای یک پروژه تنها به زمان بهره‌برداری موکول نمی‌شود و این رضایت باید پیش و حین انجام کار لحاظ شود این نکته در قالب پیوست‌های اجتماعی و فرهنگی پروژه‌ها قرار دارد موضوعی که سال‌‌‌‌‌‌هاست شورای شهر تهران نسبت به اهمیت آن تأکید می‌‌کند اما درعمل خبری از آن نیست و گویا گوش شنوایی برای آن وجود ندارد. امید است در مدت زمان باقی مانده از عمر این دوره مدیریت شهری تهران و در پروژه های پیش رو شاهد تحقق پیوست‌های اجتماعی و فرهنگی پروژه‌ها باشیم.

انتهای پیام/

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

تبلیغات

نرخ ارز