تبلیغات

پرونده نگهداری از شیر و ببر در باغ شهریار همچنان باز است + تصاویر

به گزارش خبرنگار اجتماعی تسنیم، پیش از این فردی با شهرت شرفی در خصوص تصاویری که از شیر آفریقایی و ببر بنگال ساکن در باغش در شبکه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام منتشر کرده، گفته بود: از این شیر و ببر به همراه حیوانات آسیب دیده دیگری که در سطح شهریار وجود دارند با استانداردهایی بالاتر از بهترین باغ وحش‌های دنیا نگهداری و در حد بهترین مراکز تحقیقاتی به آنها محبت کرده و آنها را شست‌وشو و تر و خشک می‌کنم! هدفم از راه‌اندازی این مرکز، حفاظت از حیوانات و تغییر فرهنگ رفتار مردم با آن‌هاست.

وی در خصوص باغی که به گفته عزیز عبدلزاده رئیس وقت اداره محیط زیست شهرستان‌های ملارد و شهریار تنها 30 متر مربع فضا در آن به نگهداری از یک شیرآفریقایی دو ساله اختصاص داده شده است گفته بود: این "مرکز تحقیقاتی" که شرایط نگهداری در آن با "استانداردهای جهانی" مطابقت دارد، محلی مناسب برای نگهداری و درمان حیوانات است که تحت نظارت سازمان حفاظت محیط زیست اداره می‌شود.

این صحبت‌ها در حالی مطرح شده که سید اصغر برائی‌نژاد سرپرست اداره کل دامپزشکی استان تهران با اشاره به اینکه شرایط نگهداری از این شیر آفریقایی مورد تأیید سازمان دامپزشکی نیست، تأکید کرده بود که این مکان مورد تایید سازمان دامپزشکی نیست و هرگز مجوزی از سوی سازمان دامپزشکی برای آن صادر نشده چرا که سازمان دامپزشکی به دلیل مخاطرات بهداشتی و اجتماعی اصولا با نگهداری از حیات وحش در باغات و مناطق مسکونی موافق نیست.

عزیز عبدلزاده رئیس وقت اداره محیط زیست شهرستان‌های ملارد و شهریار نیز از سوی دیگر در رابطه با نگهداری از یک قلاده شیر در فضایی کوچک و نامناسب ضمن تکذیب وجود هر گونه مرکز تحقیقاتی و یا نگهداری مجاز حیات وحش در شهریار، اعلام کرده بود نگهداری از این گونه‌های غیراهلی در ملک شخصی آقای شرفی در دست بررسی است و این حیوانات یا به یک مرکز نگهداری مجاز منتقل خواهند شد و یا شرایط نگهداری از آنها توسط مالک باغ با استانداردها مطابقت داده خواهد شد.

اما 5 ماه از این اظهار نظرها نسبت به رفتار یکی از اهالی شهریار می‌گذرد و تصاویر منتشر شده از این ببر و شیر که همچنان در فضای مجازی منتشر شده و از سویی اعتراض فعالان زیست محیطی و از سوی دیگر تمایل قشر متمول را به نگهداری از این گونه‌ها به دنبال دارد اما نه خبری از انتقال این حیوانات به مراکز مجاز شنیده می‌شود و نه خبری از اصلاح شرایط موجود در باغ شهریار دیده‌ می‌شود.

در این میان امیر میرسپاه نماینده شرکت وارد کننده ببر بنگال که موفق به دریافت مجوز سایتتیس و نگهداری از این دو گربه سان بزرگ از سوی سازمان حفاظت محبط زیست شده در گفت‌وگو با تسنیم می‌گوید: سال گذشته نگهداری از یک ببر بنگال که به سفارش باغ وحش تهران به کشور وارد کرده بودیم، پس از انصراف این باغ وحش با رای دادگاه و مجوز سازمان حفاظت محیط زیست به‌ صورت موقت به همراه یک قلاده شیر آفریقایی که در راستای فرهنگ‌سازی به‌منظور استفاده در نمایشگاه‌ها و برنامه‌های تلویزیونی از باغ وحش ارم توسط شرکت خریداری شده بود به‌طور موقت و مشروط به آقای شرفی سپردیم اما متأسفانه نامبرده طی یک سال گذشته از عمل به تعهداتش نسبت به این شرکت سرباز زده است.

وی ادامه می‌دهد: از جمله تعهدات نامبرده، رعایت شرایط مناسب نگهداری از این دو حیوان (اختصاص حداقل 300 متر مربع) بود که متأسفانه محقق نشد و از سوی دیگر نامبرده علی‌رغم تعهد بر عدم انتشار تصاویر نگهداری از این حیوانات در ملک شخصی که عاملی محرک در تشویق علاقمندان به نگهداری از حیات وحش در ملک شخصی دانسته می‌شود، در انتشار تصاویر این ببر و شیر در فضای مجازی، طی یک سال گذاشته سنگ تمام گذاشته است.

میرسپاه با بیان اینکه شرکت وارد کننده طبق قرار داد مجاز است در صورت عدم رعایت شرایط توافق شده استرداد حیوانات را از طریق مراجع قضایی پیگیری کند تأکید می‌کند: با توجه به عدم همکاری نامبرده برای خروج این گربه سانان و نظر به که اینکه محل نگهداری حیوانات در حال حاضر در تملک وی  است، منتظر رای دادگاه و صدور اجراییه برای خروج هر چه سریع‌تر حیوان از محل مذکور هستیم.

انتهای پیام/

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

تبلیغات

نرخ ارز