تبلیغات

عصبانيت تهراني‌ها از سنگفر

سلامت نیوز: رئيس کميته محيط‌زيست شوراي شهر تهران با انتقاد از عمليات سنگفرش‌کردن سه چهارراه مرکز پايتخت که با عنوان طرح ارتقاي کيفيت زندگي در حال اجراست، گفت: در شرايطي که شهر، شهروندان و مديريت شهري از نظر اقتصادي در محدوديت و مضيقه مالي قرار دارند، شهرداري کاري واجب‌تر از اين ندارد که آسفالت سالم کف خيابان‌ها را بِکند و آنها را سنگفرش کند؟!


به گزارش سلامت نیوز به نقل از خبرآنلاين، از ابتداي نوروز ۹۶ تاکنون شهرداري تهران چهارراه‌هاي سيروس، سرچشمه، مخبرالدوله و ميدان بهارستان را شخم زد تا آنها را سنگفرش کند. قرار بود تا پايان هفته دوم فروردين ۹۶، اين طرح به پايان برسد اما هنوز در اين محدوده ممنوعيت‌هاي ترافيکي برقرار است. محمد حقاني، رئيس کميته محيط‌زيست شوراي شهر تهران که هفته گذشته از اين طرح ديدن کرده بود، دراين‌باره به خبرآنلاين گفت: در شرايطي که شهرداري با انبوه مسائل و مشکلات مالي دست‌و‌پنجه نرم مي‌کند و بدهي‌هاي فراواني به پيمانکاران دارد، واقعا اولويت شماره يک تهران، اين است که کف چهارراه‌ها را بِکنيم و سنگفرش کنيم؟


او در پاسخ به اين پرسش که گفته مي‌شود اين طرح در راستاي ارتقاي کيفيت زندگي مردم اجرا مي‌شود، گفت: سنگفرش‌کردن کف چهارراه‌هاي پرتراکم و پرترافيک منطقه 12 که با مسائل و مشکلات فراواني براي اهالي و کسبه همراه بوده، واجب‌تر است يا اينکه چاره‌اي براي ازبين‌بردن انبوه موش‌هايي که در انهار و جوي‌هاي اين منطقه از سروکول هم بالا مي‌روند، بينديشيم؟ چرا در طرحي که با پول مردم اجرا مي‌کنيد، نظر مردم را نمي‌پرسيد؟


رئيس کميته محيط‌زيست شوراي اسلامي شهر تهران گفت: اعتقاد داريم هيچ اقدامي در ارتقاي کيفيت زندگي مردم مؤثرتر از تجهيز ناوگان حمل‌و‌نقل شهري و توسعه زيرساخت‌هاي حمل‌و‌نقلي با محوريت تکميل مترو نيست؛ گسترش حمل‌و‌نقل عمومي در محدوده مرکزي تهران و اجراي سيستم LRT در اين منطقه بيشتر به بهبود کيفيت زندگي مردم کمک مي‌کند يا سنگفرش‌کردن چهارراه‌ها؟ به گفته حقاني، اهالي و کسبه اين محدوده به ميزان گسترده‌اي از اين طرح ناراضي هستند: شهرونداني که مجبورند مسير پنج دقيقه‌اي را در 45 دقيقه طي کنند، از اجراي طرحي که زندگي وکسب‌وکار آنها را تحت‌تأثير قرار داده به‌شدت عصباني هستند؛ الفباي حکمراني در شهر و دموکراسي شهري و بِ بسم‌اللهِ مردمسالاري ديني حکم مي‌کند، قبل از اينکه طرحي را در ناحيه‌اي اجرا کنيم، نسبت به ارزيابي محلي آن اقدام کرده و حداقل از مردم همان محله راجع به آن طرح نظرسنجي کنيم. او گفت: بارها بر وجود پيوست‌هاي زيست‌محيطي، اجتماعي و فرهنگي در اجراي طرح‌هاي شهري تأکيد کرده‌ايم، سؤالي که دراين‌ميان مطرح مي‌شود، اين است که واقعا در اين طرح و طرح‌هاي مشابه که با پول خود مردم اجرا مي‌شود، چقدر نظر مردم را دخالت داده‌ايم و چه اندازه رضايت مردمي که در محل اجراي پروژه کار و زندگي مي‌کنند، براي مجريان طرح اهميت دارد و به آن توجه مي‌کنند؟


چه چيز ناآرامي را مي‌خواهيد آرام کنيد؟
رئيس کميته محيط‌زيست شوراي شهر تهران گفت: اعتقاد دارم طرح سنگفرش‌کردن تقاطع‌هاي منطقه 12 با هدف آرام‌سازي اين منطقه، هدردادن پول مردم و هزينه اضافي است؛ در منطقه‌اي که آن‌قدر درگير ترافيک است که سرعت خودروها از چند کيلومتر در ساعت تجاوز نمي‌کند و خودروها در ترافيک سنگين، چاره‌اي جز توقف طولاني‌مدت پشت راهبندان چهارراه‌ها را ندارند، آرام‌سازي چه معنا و مفهومي دارد و چه چيز ناآرامي را مي‌خواهيد در اين منطقه آرام کنيد؟
حقاني در ادامه گفت: اگر شهرداري به آرامش مردم فکر مي‌کند، به جاي سنگ‌کردن محل عبور و مرور آنها، فکري به حال موش‌هاي شهر کند که به‌ويژه مناطق مرکزي شهر به جولانگاه آنها تبديل شده و بهداشت محيط و سلامت مردم اين مناطق را مورد تهديد قرار داده‌اند؛ متأسفانه در اجراي پروژه‌هاي شهري، اولويت‌ها و ضرورت‌ها مورد غفلت قرار گرفته است. رئيس کميته محيط‌زيست شوراي اسلامي شهر تهران گفت: منطقه 12 در محدوده مرکزي شهر، شناسنامه شهر تهران و قطعه‌اي ارزشمند، شاخص و قيمتي از پازل تاريخ پايتخت است؛ پازلي که ساير قطعات آن متأسفانه به مرور زمان گم شده، محو شده يا تغيير شکل داده‌اند و اينکه هر روز بر‌اساس تصميمات سليقه‌اي، چهره اين منطقه را تغيير دهيم، به‌هيچ‌عنوان پذيرفتني نيست.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

تبلیغات

نرخ ارز