تبلیغات

نیشابور میزبان همايش بزرگداشت عطار نیشابوری می شود

به گزارش خبرنگار مهر، سرپرست اداره فرهنگ وارشاد اسلامي نیشابور صبح پنجشنبه در تشریح برنامه های همایش روز ملی بزرگداشت عطار نیشابوری اظهار کرد: با برنامه ریزی به عمل آمده توسط ستاد بزرگداشت روزملی عطار نیشابوری  امسال با برپایی همایش علمی پژوهشی عطار نیشابوری به  بیشتر ابعاد محققانه این شاعر و عارف بزرگ ایران زمین پرداخته می شود.

عباس کرخی اظهار کرد: همایش  روزملی عطار نیشابوری ۲۵ فروردین  ۹۵با پیام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و با حضور مسئولان استانی و عطار شناسان و اندیشمندان در نیشابور برگزار می شود که در این روز پیام  دکتر علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همزمان به تمام رایزنی های فرهنگی ایران در سراسر جهان مخابره خواهد شد و در برخي از  کشور های جهان آیین و مراسم ویژه بزرگداشت عطار نیشابوری این شاعر و عارف وارسته و شهیر ایران و جهان برگزار خواهد شد.

دبير اجرايي ستاد بزرگداشت روزملی شيخ فريد الدين محمد عطار نیشابوری افزود:  برنامه های روزملی عطار نیشابوری  چهارشنبه  ۲۵فروردین ۹۵ با برگزاری مراسم زنگ عطار با عنوان« آفتاب صبح نیشابور» در دبیرستان عطار وتمامی مدارس شهرستان نیشابورآغاز خواهد شد و سپس  در ساعت۸  و ۳۰ دقیقه  صبح  همايش علمی و پژوهشی روز عطار در محل فرهنگ سراي سيمرغ با حضور انديشمندان و محققان علم و ادب و عرفان و حضور اساتيدی همچون دکتر ناجی باکرجی رییس موزه قونیه از کشور ترکیه، دکتر رضا اشرف زاده، دکتر معصومه معدنکن، دکتر فرزاد عباسی، دکتر بتول فخرالاسلام، دکتر زهرا احمدی، دکتر رضا جلیلی، دکتر مهدی نورو ، دکتر مخدره بلوکی و ديگر شخصيت ها در محل فرهنگ سرای سیمرغ برگزار می شود.

وی افزود: در این مراسم همچنین در نوبت صبح از استاد محمد قاسم  اخویان آجرتراش پیشکسوت کشور و خانواده مرحوم  استاد قهاری مجسمه ساز معروف  کشور که در خصوص عطار  آثار فاخر هنری ارایه کردند تجلیل و از لوح فشرده ی «شیخ صنعان»کاری از مو سسه ثمین کتاب ایرانیان که به نفع روشن دلان به فروش خواهد رفت رونمایی خواهدشد.

مقبره عطار گلباران می شود

وی یاد آورشد:همچنین در این روز مقبره عطار نیشابوری گلباران خواهد شد و نماز جماعت ظهر و عصر در بقعه امامزاده گان محمد محروق و ابراهیم (ع) برگزار خواهد شد.

دبير اجرايي بزرگداشت  روزملی عطار نیشابوری  عنوان كرد: همچنين روز  چهارشنبه  ۲۵ فروردين ۹۵ ساعت ۱۷ عصر  همزمان با سال روز ملی عطار نیشابوری در محل آرامگاه این شاعر و عارف وارسته و شهیر ایران و جهان مجموعه برنامه های علمی وادبی شامل سخنرانی، منطق الطير خوانی، شعر و موسيقیی با همكاری شورای اسلامي شهر، شهرداری ویسازمان فرهنگی ورزشی شهرداری نيشابور برای عموم مردم و عاشقان طریقت و عرفان ارائه می شود.

وی بیان کرد: همچنين از برگزيدگان مسابقه ادبی روز ملي عطار با عنوان «تاسیمرغ » كه توسط آموزش و پرورش نيشابور در بين دانش آموزان مقطع متوسطه اين شهر ستان برگزار گرديد در اين روز تجليل خواهد شد.

دبیر شورای فرهنگ عمومی نیشابور گفت: همچنین نمایش خیابانی در روزهای ۲۳ ، ۲۴ و ۲۵ فروردین ۹۵ در سطح بوستان ها و آرامگاه عطار نیشابوری با موضوع داستان های منطق الطیر واجرای نمایش صحنه ای هفت شهر عشق به کار گردانی محسن مسعودی فر در فرهنگسرای سیمرغ به اجرا در خواهد آمد.

سرپرست اداره فرهنگ وا رشاد اسلامی  نیشابور ادامه داد: در حاشیه برگزاری مراسم روزملی عطار نیشابور برپایی ورک شاپ خوشنویسی با حضور اساتید مطرح خوشنویسی، نمایشگاه کتاب، نمایشگاه تصویر سازی پرده عشاق آثار یاسمن نوبهاری در محل فرهنگ سرای سیمرغ و نمایشگاه نقاشی  آثار مهتاب زبردست در نگارخانه کمال الملک برپا می شود.

وی گفت: اهدای تندیس عطار توسط استاد علیرضا قدمیاری در آرامگاه عطار که این تندیس پس از آماده شدن باتوجه به خواهر خواندگی نیشابور و بسطام در سال گذشته به این شهر اهدا خواهد شد از دیگر برنامه های تدارک دیده شده است.

گفتنی است شیخ فرید الدین محمد ابن ابراهیم عطار نیشابوری شاعر و عارف فرهیخته حدود سال ۵۴۰ هجری قمری در کدکن از توابع نیشابور متولد شدو در حدود سال ۶۱۸ هجری قمری در قتل عام نیشابور توسط مغولان جان به جان تسلیم کرد.

از آثار وی می توان به منطق الطیر، مصیبت نامه، الهی نامه، اسرار نامه، مختار نامه، مجموعه رباعیات، دیوان قصاید، غزلیات و تذکره الاولیاء اشاره کرد و امسال  همانند سال هاي گذشته بزرگداشت عطار نیشابوری در زادگاهش شهر کدکن با حضور تمامی فرهنگ دوستان برگزار شده و مقبره پدر این شاعر پر آوازه گلباران خواهد شد.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

تبلیغات

نرخ ارز