تبلیغات

سهم ایران در پناه دادن به آوارگان و پناهجویان

سهم ایران در پناه دادن به آوارگان و پناهجویان

روزنامه ال پاییس اسپانیا روز دوشنبه در گزارشی به قلم علی فلاحی نوشت؛ تهران به سه میلیون مهاجر افغان که اکثر آنها غیرقانونی هستند، آموزش و پرورش و بهداشت و درمان ارائه می دهد.

ال پاییس ادامه داد: بر این اساس، جنگ های پس از سال 1978 افغانستان سبب رقم خوردن بزرگترین موج مهاجرتی نیمه دوم قرن بیستم شده بود و پس از اینکه بنیانگذار انقلاب اسلامی ایران، پناهجویان افغان را 'برادران مسلمان' خطاب کرد، دروازه های ایران به روی اتباع این کشور جنگ زده باز شد.

خبرنگار ال پائیس تصریح می کند: موج فزاینده ورود افغان ها به ایران تا آنجا پیش رفته که امروزه ایران پذیرای حدود 3 میلیون تبعه افغان می باشد که اکثر آنها به صورت غیر قانونی وارد کشور شده اند یا اینکه در حال حاضر اقامت غیر قانونی دارند.

همچنین تاکید شده علیرغم اینکه ایران هر بار تسهیلات بیشتری در بخش آموزش و بهداشت به اتباع افغان ارائه می نماید، افغان ها هر بار بیشتر ایران را به عنوان یک گذرگاه برای رسیدن به سرزمین های اروپایی تصور می کنند.

در این گزارش مصاحبه هایی با برخی افغان های مقیم ایران هم انجام شده که علی رغم هدف اولیه رسیدن به اروپا، جای خود را در جامعه ایرانی پیدا کرده اند و با تشکیل خانواده در ایران، بی خیال هدف اولیه خود شده اند.
ال پائیس خاطر نشان کرده است بر اساس بررسی های دولت ایران از حدود 3 میلیون تبعه افغان مقیم ایران در حال حاضر فقط 950 هزار نفر از آنها اقامت قانونی دارند.

همچنین به تلاش فزاینده دولت ایران برای ارائه خدمات بهداشتی به تمامی اتباع افغان و دستور رهبر عالی ایران برای پذیرفتن بچه های اتباع افغان در مدارس کشور جهت تضمین حق دسترسی آنها به آموزش نیز مورد تاکید قرار گرفته است.

در این گزارش به اظهارات چند سازمان مردم نهاد مشغول به ارائه خدمات به اتباع افغانی اشاره شده که دستور رهبر عالی ایران برای دسترسی بچه های افغان مقیم ایران به سیستم آموزشی کشور را مورد تاکید ویژه قرار داده اند.
در این گزارش خبری همچنین بر ارائه خدمات آموزشی و بهداشتی مطلوب ایران به 'میلیون ها پناهجوی افغانی' تاکید شده است.

5252

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

تبلیغات

نرخ ارز