تبلیغات

استفاده از دستبندهای هوشمند در حج امسال نشان‌دهنده گوشه‌ای از روابط عربستان و اسرائیل است

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ صباح زنگنه، در گفت‌وگو با خبرنگار سینا با نزدیک شدن به عید اضحی و سالگرد شهدای حادثه منا، اظهار داشت: حادثه منا جنبه سوء مدیریت مقامات سعودی را نشان داد و این در حدی بود که اتفاق افتاده را می‌توان یک اقدام عمدی برشمرد.

 

حادثه منا به‌ هیچ‌وجه قابل گذشت نیست

سفیر پیشین کشورمان در سازمان همکاری اسلامی، افزود: واضح است که هر ساله تعداد حاجیان، مسیرهای رفت و آمد و امکاناتی که قرار بوده فراهم شود، برای مسئولان سعودی برگزاری حج، کاملا مشخص است؛ هر ساله همه روش‌های برگزاری حج در سال‌های گذشته مورد بررسی قرار گرفته و درباره مشکلات و نارسایی‌ها تحقیق می‌شود، بنابراین جای تعلل و بهانه برای مسئولان سعودی باقی نمی‌گذارد که چنین فاجعه و حادثه دردناکی اتفاق بیافتد و چند هزار نفر از حاجیان کشورهای مختلف و حاجیان ایرانی که بخش عمده‌ای از قربانیان بودند، از بین بروند؛ این حادثه به‌هیچ‌وجه قابل گذشت نیست.

 

وی ادامه داد: پس از این حادثه دردناک، دولتمردان سعودی نسبت به پذیرش هیئت‌های بررسی و تحقیق بین‌المللی درمورد علل حادثه و بررسی تقصیر و کوتاهی مسئولان سعودی برگزاری حج، مقاومت کرد و اجازه نداد مقصران به سزای اعمالشان برسند؛ حداقل توقع این بود که دولتمردان سعودی از کشورهایی که اتباع و شهروندانشان در منا قربانی شدند، عذرخواهی کند اما چنین اتفاقی نیافتاد یعنی آنها کمترین اقدام انسان دوستانه‌ را نیز انجام ندادند.

 

حادثه منا از بی‌تدبیری و شاید هم از روی عمد بود

زنگنه، گفت: به هرحال این فاجعه در مکه مکرمه برای جمع عظیم حاجیان اتفاق افتاد و سودجویان سعودی نتوانستند امنیت را برقرار کنند و این اتفاق فجیع رُخ داد که حاکی از بی‌تدبیری و شاید هم تعمدی بود.

 

این کارشناس مسائل جهان عرب و خاورمیانه، ادامه داد: این سوال مطرح می‌شود مادامی که عربستان در میزبانی این جمع عظیم ناتوان است، تا چه زمان، جهان اسلام باید قربانی بدهد و مسئولین سعودی به جنایت‌های خود مشغول باشند و همچنان از نان خدمتگزاری به حرمین شریفین نیز بهره‌مند باشند؟!

 

وزارت خارجه می‌توانست حادثه منا را در سطح سازمان‌های بین‌المللی پیگیری کند

وی ارزیابی خود از عملکرد وزارت امور خارجه کشورمان برای احیای حق و حقوق شهدا را اینچنین اظهار داشت: وزارت خارجه کلیه اقدامات خود را در حد توان انجام داده و پیگیری مسائل کنسولی را دنبال کرده است، اما در تعجیل به رسیدگی امر نظارت بر حادثه و اتفاقات پس از آن و عدم رسیدگی صحیح به قربانیان حادثه، جای حرف و حدیث زیادی وجود دارد زیرا هم وزارت خارجه و هم سازمان‌های داخلی مانند هلال احمر و جمعیت‌های مختلف می‌توانستند این موضوع را در سطوح بین‌المللی مانند سازمان بهداشت جهانی و حتی سازمان ملل پیگیری کنند.

 

زنگنه، افزود: وزارت خارجه می‌بایست به صورت پیگیر و مستمر این اقدامات را انجام می‌داد و به خانواده‌های قربانیان کمک می‌کرد تا در سطح سازمان‌های بین‌المللی، حقوق قربانیان خود را استیفا کنند.

 

واکنش انفعالی مجامع غربی ناشی از بهره‌مندی آنها از نفت عربستان است

سفیر پیشین کشورمان در سازمان همکاری اسلامی، درباره واکنش انفعالی مجامع غربی نسبت به این حادثه عظیم، گفت: کشورهای غربی به دلیل اینکه از اموال عربستان به ویژه صادرات نفت آن بهره‌مند می‌شوند و همواره به دنبال کسب منافع هستند، بنابراین نمی‌توان از آنها انتظاری داشت؛ گرچه سازمان‌های حقوق بشری و سازمان‌های حقوقی که در خود سازمان ملل مستقر شده‌اند، می‌توانستند وارد عمل شوند و ابعاد این حادثه بزرگ انسانی را بررسی کنند؛ در واقع این مسئولیت سازمان‌های متعدد بین‌المللی بود و جریان‌های بین‌المللی باید به این موضوع ورود کرده و خواهان انجام تحقیقات می‌شدند.

 

استفاده از دستبندهای هوشمند اسرائیلی، علنی شدن گوشه‌ای از روابط دو رژیم است

خبرنگار سینا، موضوعی را مطرح کرد مبنی بر اینکه اخیرا شبکه خبری العالم درباره اینکه عربستان با یکی از شرکت‌های اسرائیلی قراردادی برای خرید دستبندهای هوشمند بسته تا از زمانی که حجاج وارد فرودگاه می‌شوند و تا زمانی که به کشور خود بازگردند از این دستبندها استفاده کنند و این کار با بهانه تامین امنیت حجاج انجام می‌شود؛ زنگنه در این مورد تصریح کرد: روابط امنیتی و اطلاعاتی بین اسرائیل و عربستان سعودی سابقه طولانی دارد و موضوعات اینچنینی که اکنون مطرح می‌شود، علنی شدن برخی از روابط بین این دو رژیم است؛ عربستان دائما از اطلاعات و سرویس‌های اطلاعاتی اسرائیل برای کنترل امور اتباع خود و شهروندان عربستانی استفاده می‌کند.

 

این کارشناس مسائل جهان عرب و خاورمیانه، عنوان کرد: درباره حج که حرکت بزرگی است و میلیون‌ها انسان از سراسر جهان حاضر می‌شوند، طبعا این روابط وجود دارد؛ همکاری سازمانهای امنیتی - منطقه‌ای سعودی‌ها با سازمان‌های اطلاعاتی اسرائیل به اشتراک گذاشته شده است و معمولا سازمان‌های امنیتی جاسوسی امریکا نیز در این قضایا شریک هستند.

 

این کارشناس مسائل جهان عرب و خاورمیانه، با بیان اینکه موضوع استفاده از دستبندهای هوشمند، در یکی از شبکه‌های تلویزیونی اسرائیل منتشر شد، سپس روزنامه الاهرام مصر آن را علنی کرد و بعد هم بقیه شبکه‌های رادیو و تلویزیونی آن را نقل کردند؛ گفت: با این روش اطلاعات همه حاجیان گرفته می‌شود و در یک دیتابیس بزرگی در اسرائیل و یا حتی در امریکا نگهداری می‌شود و از آن برای ارزیابی و پیگیری تمام کارهای حاجیان استفاده می‌شود، در مقابل خدماتی هم به دولتمردان سعودی به صورت مشخص و بنا به توافقاتی داده می‌شود.

 

امنیت حجاج و خانه خدا زیر نظر دشمنان جهان اسلام است

وی در پایان با تائید مطلب فوق، خاطرنشان کرد: همکاری‌های جاسوسی بین رژیم اسرائیل و عربستان وجود دارد؛ متاسفانه امنیت حجاج و خانه خدا زیر نظر دشمنان جهان اسلام قرار گرفته و لذا جهان اسلام باید اعتراض کند.

 

انتهای پیام/

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

تبلیغات

نرخ ارز