تبلیغات

سابقه سوء مصرف مواد مخدر از علل ابتلا به افسردگی پس از زایمان

ساعت: 12:15 منتشر شده در مورخ: 1395/06/17 شناسه خبر: 888865

متخصص روانپزشکی گفت: مجموعه‌ای از علل و تنش‌ها در کنار هم سبب ابتلا به افسردگی پس از زایمان می‌شوند که در این میان سابقه سوء مصرف مواد و سیگار در ایجاد افسردگی پس از زایمان موثر بوده و مادر با ترک اعتیاد به سیگار و مخدر گامی موثر در پیشگیری از افسردگی برخواهد داشت.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ علیرضا سفیدچیان، متخصص روانپزشکی در گفت‌وگو با خبرنگار سینا درباره ایجاد اختلال افسردگی حین بارداری و بعد از زایمان اظهار کرد: حدود 60 تا 80 درصد مادران حالت غم پس از زایمان را تجربه می‌کنند که معمولا این حالت سه تا چهار روز بعد از تولد شروع شده و درمدت 10 روز علائم کمتر می‌شود.

 

وی افزود: در غم پس از زایمان حالاتی مانند نوسانات خلق‌وخوی، بی‌ثباتی هیجانی، گریه کردن و زودرنجی در مادر دیده می‌شود که نیازی به درمان ندارد و به مرور بهبودی حاصل می‌شود، چنانچه علائم بیش از دو هفته ادامه یابد و با گذر زمان حال مادر بدتر شود در حقیقت به سمت افسردگی پس از زایمان در حرکت است.

 


این متخصص روانپزشکی گفت: 10 تا 15 درصد خانم‌های باردار به اختلال افسردگی پس از زایمان مبتلا می‌شوند که معمولا ظرف یک الی دو ماه و گاهی اوقات چند ماه پس از زایمان شروع می‌شود و حدود 30 درصد زنان مبتلا به اختلال افسردگی پس از زایمان در دوره بارداری علائمشان شروع می‌شود، یعنی افسردگی حین زایمان دارند و به همین نام خوانده می‎‌شود و پس از زایمان شدت می‌گیرد.

 

علل افسردگی پس از زایمان

سفیدچیان، درباره علل افسردگی پس از زایمان گفت: علل زیادی برای این نوع از افسردگی مطرح شده است، تعدادی از تنش‌ها و علل مختلف در کنارهم باعث ایجاد این اختلال می‌شوند.

 

وی در ادامه افزود: سابقه افسردگی قبلی در مادر، تغییرات هورمونی، سن پایین مادر در دوران بارداری و اعتماد به نفس پایین در وی و سابقه سوء مصرف مواد از عوامل موثر در ایجاد اختلال افسردگی پس از زایمان خواهند بود.

 

این متخصص روانپزشک با اشاره به وجود اضطراب پیش از زایمان و استرس‌های مراقبت از کودک گفت: زندگی پرفشار و استرس‌زا، حمایت‌های اجتماعی کم، ارتباط زناشویی ضعیف، وضعیت اقتصادی ضعیف، حاملگی ناخواسته، بیماری‌ها و سایر مشکلات دوران نوزادی از علل شایع‌ در افسردگی پس از زایمان است.

 

علائم افسردگی پس از زایمان

سفیدچیان با اشاره به علائم افسردگی پس از زایمان گفت: دلمردگی، زودرنجی، خلق‌وخوی پایین، خستگی، کاهش تمرکز و حواس، بدخوابی و تغییرات اشتها هم به صورت کم‌اشتهایی و هم افزایش اشتهای عصبی از نشانه‌های افسردگی مادر است.

 

وی افزود: عدم احساس لذت از امور لذت‌بخش، از دست دادن علاقه به رابطه جنسی و اجتناب از افراد دیگر در مادران افسرده دیده می‌شود.

 

این متخصص روانپزشک ادامه داد:  یکسری بار منفی ذهنی و احساس گناه در مادر افسرده شکل می‌گیرد، مانند اینکه مادر خوبی نیست یا کودکش او را دوست ندارد و خود را در مشکلات و بیماری‌های نوزاد مقصر می‌داند و اعتماد بنفسش را در انجام امورات نوزاد از دست می‌دهد.

 

سایکود(جنون) پس از زایمان

 

سفیدچیان، با اشاره به علائمی که در صورت مشاهده در مادر قید فوریت برای رجوع به اورژانس روانپزشکی را به همراه می‌آورد، گفت: پیدایش افکار خودکشی و مشاهده علائم روان‌پریشی مانند توهم، هذیان، کلام بی‌ربط، ضعف شدید، آشفتگی، خشونت، بی‌قراری شدید ذهنی و حرکتی و احتمال صدمه زدن به نوزاد از نشانه‌های نیاز به اورژانس روانپزشکی است.

 

وی درباره حالات اضطرابی مادر گفت: در حالات اضطرابی مادر خود را در آرام کردن نوزاد ناتوان می‌داند و کودکش را دائم بیمار می‌بیند یا نگران از نفس نکشیدن کودکش است، وجود این افکار منفی در خفای ذهن مادر در فرآیند افسردگی پس از زایمان رخ می‌دهد.

 

احتمال افسردگی پس از زایمان در چه کسانی شایع‌تر است


این متخصص روانپزشک در پاسخ به اینکه کدام گروه از خانم‌های باردار بیشتر در معرض ابتلا به افسردگی پس از زایمان قرار دارند، گفت: خانم‌هایی که سابقه ابتلا به افسردگی را دارند و با عدم حمایت همسر، مشکلات زناشویی، مشکلات مالی، سابقه عوارض مامایی روبرو هستند، بیشتر در معرض افسردگی پس از زایمان قرار دارند.

 

راهکارهای پیشگیری

سفیدچیان، درباره راهکارهای پیشگیری از ابتلا به افسردگی توصیه کرد: ارتباط با زنانی که تجربه موفق حاملگی را دارند و شرکت در جلسات آموزشی قبل از زایمان، شناختن این بیماری و علائمش قبل از زایمان در پیشگیری از افسردگی موثر است.

 

وی افزود: وجود رابطه خوب و همدلانه با همسر و خانواده بسیار مهم است و توصیه می‌کنیم چنانچه  دارویی استفاده می‌شود به پزشک معالج اطلاع داده شود و خودسرانه قطع دارو اتفاق نیفتد.

 

این متخصص روانپزشک در ادامه گفت: افزایش مهارت اعتماد به‌نفس، انجام ورزش منظم، داشتن روحیات هنری، عدم ترس از بیماری و اطمینان داشتن به درمان‌پذیر بودن اینگونه از اختلالات و صحبت با کسی که فرد را آرام می‌کند، بسیار تسکین دهنده خواهد بود.

 

وی با تأکید بر خواب منظم و تغذیه مناسب گفت: خواباندن کودک در اتاقی مجزا می‌تواند به آرامش مادر تا حدی کمک کند و بهتر است که مادر از کمک اطرافیان در خانه‌داری و بچه‌داری استقبال کند.

 

سفیدچیان، در ادامه گفت: ترک سیگار، دوری از مواد اعتیادآور مانند الکل، مخدر و انواع مسکن‌ها در پیشگیری از افسردگی بسیار موثر است.

 

چگونگی رفتار همسر و خانواده در برابر مادر افسرده

این متخصص روانپزشکی درباره نحوه برخورد خانواده گفت: خانواده بیمار باید اطلاعات خود را در خصوص افسردگی پس از زایمان افزایش دهند و برای حصول بهبودی کامل صبر داشته باشند و در موارد خاص به پزشک مراجعه کنند، باید حمایت و درک مادر در برنامه خانواده و همسر قرار داشته باشد.

 

علت اهمیت درمان افسردگی

سفیدچیان با تأکید بر لزوم درمان افسردگی پس از زایمان گفت: در صورت عدم درمان افسردگی ممکن است حالات روحی ناشی از افسردگی سه تا شش ماه و گاهی بیشتر طول بکشد، بنابراین برای پیشگیری از تشدید بیماری و کوتاه کردن دوره بیماری باید فرد به موقع درمان شود.

 

وی افزود: درمان افسردگی پس از زایمان شامل دو مسیر مشخص روان‌درمانی و دارودرمانی است، که در روان‌درمانی بیمار به همکاران روانپزشک و روانشناس بالینی ارجاع داده می‌شود و در روند دارودرمانی چنانچه تشخیص توسط پزشک مسجل شود، اقدامات درمانی موثر برای اینگونه بیماران انجام خواهد ‌شد.

انتهای پیام/

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

تبلیغات

نرخ ارز