تبلیغات

جزئیات واردات پوشاک به ایران + دستورالعمل

سرپرست امور بازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت جزئیات واردات پوشاک توسط شرکت‌های خارجی و نحوه عرضه آن در ایران را تشریح کرد.

یدالله صادقی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به ابلاغ دستورالعمل نحوه صدور گواهی فعالیت نمایندگان و شعب شرکت‌های خارجی عرضه‌کننده پوشاک در ایران، اظهار کرد: این ابلاغیه نتیجه‌گیری جلسات متعددی است که برگزار شده و هدف آن ساماندهی واردات با حمایت از تولید داخلی است که امیدواریم بدین ترتیب بتوانیم از قاچاق پوشاک مصرفی در کشور جلوگیری کنیم.

وی ادامه داد: این دستورالعمل تحت عنوان نمایندگی ثبت واردکنندگان پوشاک و شعب آن در ایران است که از روز گذشته ابلاغ شد. براساس این دستورالعمل کلیه واحدهای پوشاک که به شکل تجاری وارد کشور می‌شوند باید واردکنندگان آن گواهی واردات را از مرکز امور اصناف ایران دریافت کنند و این واردات باید در قالب اشخاص حقوقی صورت گیرد.

سرپرست امور بازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به این‌که حمایت از تولید داخل در دستور کار این ابلاغیه قرار گرفته است، گفت: در دو سال ابتدایی واردکنندگان و نمایندگان موظف هستند حداقل معادل ۲۰ درصد ارزش ریالی واردات را در داخل تولید کنند و در این راه یا از ظرفیت داخلی بهره ببرند یا این‌که سرمایه‌گذاری مستقل داشته یا این‌که از واحدهای تولیدی موجود و سرمایه‌گذاری مشترک استفاده کنند.

صادقی افزود: از تولیدی که از درون ایران انجام می‌شود حداقل باید ۵۰ درصد به بازارهای هدف آنها صادرات داشته باشند.

وی با بیان این‌که برای شفافیت در این سیستم مانیتورینگ و پایش انجام می‌شود، اظهار کرد: باید قابلیت رصد و پایش کالا مدنظر قرار گیرد و علاوه بر آن فروشگاه‌های آنها به صورت زنجیره‌ای در ایران مدیریت شود و سامانه‌ها نیز به سازمان مورد مالیاتی اتصال یابد تا علاوه بر مباحث مالیاتی، حجم واردات، نحوه‌ی توزیع و وجه تمایز آن با کالای قاچاق مشخص شود.

سرپرست امور بازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر این‌که کلیه واردکنندگان پوشاک بدین ترتیب مسئولیت کالای خود را در تمام شبکه برعهده دارند، خاطر نشان کرد: این مسئولیت در سطح عمده‌فروشی و خرده‌فروشی است و اگر مشابه کالای آنها در بازار یافت شود که خارج از این شبکه وارد شده باشد مسئولیت برعهده آنهاست و اگر توانایی کنترل ندارند باید به وزارت صنعت، معدن و تجارت اطلاع دهند و در این رابطه همکاری کنند، چرا که ما معتقدیم اگر کالایی شبیه برندهای موجود از مجاری غیرقانونی وارد کشور شود، در مبدأ توسط شرکت اصلی تولید شده است و باید در این راستا با ما همکاری کنند و اعلام نمایند که این کالا از چه طریقی به صورت غیرقانونی وارد ایران شده است.

صادقی در پاسخ به این‌که اگر افرادی در داخل این برندها را جعل کرده و پس از آن عرضه کنند، تاکید چیست؟ گفت: اگر مشابه آن کالا به صورت تقلبی تولید شود این شرکت‌ها باید در جهت شناسایی و معرفی جاعلین به وزارت صنعت، معدن و تجارت اقدام کنند تا طبق مقررات برخوردارهای لازم صورت گیرد. در واقع کنترل عرضه‌کننده به عنوان یک رکن محسوب می‌شود. علاوه بر این سیستم‌های مکمل توسط وزارتخانه مدنظر طراحی شده است و پس از ابلاغ دستورالعمل کلیه تولیدکنندگان پوشاک حداقل شناسایی کالا را به شکل دوخته شده سفارش داده و روی کالای خود نصب کنند. علاوه بر این دسته‌بندی‌ها تا سطحی که قابل عرضه باشد ریجستر شود و کد رهگیری روی آنها نصب شود تا قابلیت تمییز کالای قاچاق و غیرقاچاق فراهم شده و شفافیت بیشتری در شبکه توزیع ایجاد شود.

وی افزود: صدور گواهی نمایندگی از یک ماه قبل متوقف شد، چرا که در حال تدوین این دستورالعمل بودیم و برای این‌که تعهدی پس از صدور گواهی نمایندگی ایجاد نشود این روند متوقف شد و در حال حاضر براساس دستورالعمل جدید از روز گذشته قابلیت اجرا دارد و کلیه گواهی‌هایی که تا پیش از این برای نمایندگی‌های واردات پوشاک خارجی صادر شده است که حدود ۲۵ مورد هستند سه ماه مهلت دارند خود را با ضوابط جدید و مقررات این بخشنامه مطابقت دهند در غیر این صورت از فعالیت آنها جلوگیری می‌شود.

سرپرست امور بازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به این‌که نیروی انتظامی، سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت در مراکز استان‌ها مکلفند کسانی که در استان‌ها تحت عنوان نمایندگی تابلو نصب کرده‌اند مدارک آنها را کنترل کرده و اگر چنانچه عدم تطبیق وجود دارد نسبت به تعطیلی این شعب اقدام کنند.

صادقی ادامه داد: برای استقرار هر نوع سیستم به منظور ساماندهی شرایط موجود باید زمانی به افرادی که گواهی گرفته‌اند داده شود و برخورد ما در این بازه زمانی در حد نظارت است تا شرایط تطبیق یابد.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر این‌که برخی افراد در داخل ایران تولیدات خود را خارج از ایران انجام می‌دهند و پس از آن در داخل تحت عنوان برندهای خارجی عرضه می‌کنند، بیان کرد: هرگونه واردات تجاری پوشاک به ایران تابع این دستورالعمل است و اگر اشخاصی در داخل برندی را ثبت کردند و سفارش برند آن کالا را در جای دیگری تولید کنند این مساله مطلوب نیست، چرا که ما اشتغال خود را در اختیار کشورهای دیگر قرار داده‌ایم و این موضوع در شرایط فعلی مدنظر ما نیست در نتیجه این نوع شیوه واردات و صادرات در دستورالعمل خود عنوان نکرده‌ایم.

انتهای پیام

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

تبلیغات

نرخ ارز