تبلیغات

چرا قرارداد پژو برای همکاری با ایران‌خودرو به سرانجام نمی رسد؟

چرا قرارداد پژو برای همکاری با ایران‌خودرو به سرانجام نمی رسد؟

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، سهم داخلی‌سازی خودرو به میزان 40درصد و صادرات 30درصدی، دو شرط اصلي وزارت صنعت، معدن و تجارت براي قرارداد با خودروسازان خارجي بود. اين دو شرط در حالي مبنا قرار گرفت كه انتقادهاي فراواني به قراردادهای قبلی با خارجی‌ها وارد می‌شود؛ چراکه زمانی که پژو پس از تحریم‌ها قرارداد با ایران را به صورت یک‌طرفه رها و قطع کرد، هیچ بند و تبصره‌ای در قراردادها دیده نمی‌شد که بتواند جلوی پژو بایستد.

بر این اساس، داخلی‌سازی، یکی از شروط اصلی قرارداد با خودروسازان خارجی است. اما این‌که این شرط تا چه اندازه عملیاتی شود، خود یک موضوع است و به نظر می‌رسد در ابتدای راه با چالش مواجه شده است.

چندی پیش محمدرضا معتمد، مدیرعامل شرکت مشترک ایران‌خودرو - پژو (ایکاپ)، از تولید اولین محصول به نام پژو 2008 با ساخت داخل 20درصد از پایان امسال خبر داد. البته بنا به گفته وی، «این محصول در اسفندماه سال‌جاری تولید و در سال 96 به عمق ساخت داخل 40درصدی برسد.»

برخی قطعه‌سازان عنوان می‌کنند «هم‌اکنون تعداد قطعه‌سازان داخلی که مورد تایید شرکت پژو باشد، محدود بوده و این موضوع موجب می‌شود روند افزایش ساخت داخل قطعات محصولات جدید پژو در ایران با کندی همراه شود.»

اگرچه محسن صالحی‌نیا، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با تایید تولید داخلی ۲۰درصدی محصولات جدید پژو، تاکید کرده که «در ابتدای تولید امکان دارد خودروساز با همزمانی تامین قطعات و اطمینان از تولید روبه‌رو شده و تولید مشترک خود را با 20درصد ساخت داخل انجام دهد، اما ظرف ٦ماه آینده به برنامه‌های خود در خصوص افزایش ساخت داخل تولیدات مشترک دست پیدا خواهیم کرد.»

منصور معظمی، معاون وزیر صنعت نیز عنوان کرده است: «خودروسازان خارجی به‌شرطی می‌توانند وارد ایران شوند که علاوه بر استفاده از توان قطعه‌سازان داخلی، محصولات خود را صادر کنند.»

به گفته وی، «شرکت‌هایی مانند پژو و سیتروئن و شرکت‌های دیگری که در آینده می‌آیند، حتما باید ۳۰ تا ۴۰درصد خودروهای تولیدی در ایران را صادر کنند.»

معظمی تاکید کرده است: «سیاست وزارت صنعت، معدن و تجارت استفاده حداکثری از توان داخلی در صنعت خودرو است. وجود ۴۰درصد ساخت داخل برای تمام خودروهای جدید ساخت ایران الزامی بوده و بر همین اساس وزات صنعت، معدن و تجارت با خودرو ساز مربوطه برخورد خواهد کرد.»

وی در عین حال متذکر شده است: «یکی از مسایل مهمی که در روزهای گذشته مطرح بوده، داخلی‌سازی 20درصدی پژو 2008 است که گروهی آن را در تضاد با سیاست و برنامه‌های وزارت صنعت می‌دانند، اما این موضوع فقط برای تولید یک خودرو در آغاز همکاری است. با این حال، با توجه به شرطی که وزارت صنعت گذاشته، باید با 40درصد داخلی‌سازی اتفاق بیفتد و تا 3 سال 80درصد برسد.»

معاون وزیر صنعت خاطرنشان کرده است: «سیاست تولید وزارت صنعت حداکثر استفاده از توان داخلی است و این عدد برای خودروسازان یک الزام است که اگر از آن تبعیت نکنند، وزارتخانه با آنها برخورد می‌کند.»

22535

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

تبلیغات

نرخ ارز