تبلیغات

ترکیه با اتخاذ تاکتیک جدیدی در منطقه به دنبال تامین خواسته‌هایش است

یک عضو هیات رئیسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با تاکید بر این که ترکیه بعد از کودتا سیاستش را نسبت به همسایگانش تغییر نداده است گفت: ترکیه تنها تاکتیک جدیدی در مورد همسایگانش در سوریه اتخاذ کرده تا به خواسته‌هایش برسد.

محمد جواد جمالی در گفت‌وگو با ایسنا در تحلیلی از شرایط فعلی ترکیه و مناسباتش با همسایگان گفت: سطح روابط ترکیه قبل از کودتا با همسایگانش همچون ایران، ارمنستان، عراق، سوریه و قبرس پایین بود که این موضوع باعث تنها شدن ترکیه شد آن هم در شرایطی که سوریه با ترکیه قطع رابطه کرد و ترکیه از منافع گردشگران روسی و فروش محصولاتش به این کشور باز ماند.

وی افزود: با توجه به این شرایط ترکیه احساس کرد که باید مواضعش را تغییر دهد و مبتنی بر واقعیت‌های جامعه بین‌الملل و منطقه رفتار کند بر همین اساس تلاش کرد سطح روابطش را با سوریه ارتفاء دهد تا بتواند به خواسته‌اش برسد.

این عضو هیات رئیسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در ادامه با بیان این که ترکیه تنها تاکتیک جدیدی را در پیش گرفته گفت: ترکیه بر همان اصول قبلی‌اش رفتار می‌کند اما روش و تاکتیک را تغییر داده و تلاش می‌کند با امتحان کردن شیوه‌های مختلف بتواند بر اوضاع مسلط شود.

جمالی در عین حال با یادآوری این نکته که ترکیه تنها عنصر تاثیر گذار در سوریه نیست افزود: کشورهای دیگری همچون ایران، عربستان، قطر، روسیه و آمریکا در سوریه نقش دارند و شاید می‌توان تاثیر گذاری ترکیه را به دلیل همسایه بودن با سوریه و داشتن گذرگاه مشترک تعبیر کرد.

انتهای پیام

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

تبلیغات

نرخ ارز