تبلیغات

دود شدن قلیان در کرمان

"علی اکبر مشرفی" رییس شورای شهر کرمان در گفت‌وگو با ایسنا، در خصوص مساله منع عرضه قلیان در شهر کرمان، گفت: این موضوع یک مساله استانی بوده و تصمیم شورا نمی باشد، بلکه مساله کشوری است به گونه ای که وزارت بهداشت، دستور جمع آوری قلیان که برای سلامتی افراد جامعه مضر و به جامعه بسیار آسیب می رسانند، را صادر کرده است.

رییس شورای شهر کرمان با اشاره به تنباکو قلیانی که در جامعه استفاده می شوند، اظهار کرد: تنباکوهای استفاده شده کنونی، تنباکوهای قدیمی یا توتون کشت شده و طبیعی نیست، بلکه، ترکیبات مصنوعی می باشند که به شدت معطر، آروماتیک و سرطان زا هستند که تاثیر زیادی بر سلامت جامعه می گذارند، ضمن آنکه شنیده شده که گاهی در این قلیان ها مواد روانگردان و حتی موادی مثل شیشه نیز در آنها استفاده می شود.

تبعات منع ناگهانی عرضه قلیان

وی با بیان این مطلب که قلیان ها از یک بعد به سلامت جامعه آسیب می رسانند، تصریح کرد: جمع آوری قلیان بعد دیگری نیز دارد که باید به آن بعد نیز توجه شود و نمی توان بدون توجه به آن، مساله قلیان را حل نموده و آن این است که عده زیادی از همشهریان ما در سال های گذشته مجوزی را برای استفاده قلیان در مغازه های خود اخذ کرده اند و عملا محور کار و درآمد آنها عرضه قلیان بوده است.

مشرفی با اشاره به تبعات منع ناگهانی عرضه قلیان، عنوان کرد: اگر عرضه قلیان را برای اینگونه افراد به صورت یک دفعه ممنوع کنیم، زندگی آنها دچار مشکل و ضرر می گردد و نمی توان یک بحثی را فقط از یک بعد در جامعه مورد بررسی قرار داد.

وی افزود: توقع بنده به عنوان نماینده مردم در شورای شهر کرمان این می باشد، مقامات همه ابعاد این موضوع را در نظر گرفته و منافع افرادی که از قلیان زندگی خود را سپری می کنند، نیز در نظر گرفته و جایگزینی برای آن پیدا کنند و یا اینکه مقداری سلامت قلیان را تضمین کنند، به عبارت دیگر مثلا قلیان ها با توتون خاص خودش ارایه دهند و ... .

رییس شورای شهر کرمان با تاکید برآنکه یک بعدی نگاه کردن به این قضایا صحیح نمی باشد، اذعان کرد: هیچ کس منکر مضریت قلیان و اینکه باعث آسیب سلامت جامعه می شود و خطر بسیار زیادی در جامعه ایجاد می کند، نیست؛ اما توقع ما این است که این موضوع از ابعاد مختلف بررسی گردد.

اصناف اعلام کرده که ما مجوزی به نام قلیان نداده ایم

اما "ماه بانو معصوم زاده"  رییس کمیسیون بهداشت شورای شهر کرمان در خصوص تجمعات و اعتراضاتی که روزهای قبل بر علیه این قانون صورت گرفته و اعتراضاتی به ایشان شده است، به ایسنا گفت: جمع آوری قلیان ها، یک پروژه کشوری می باشد و طبیعتا باید انجام شود.

وی ادامه داد: استانداری مجری این طرح می باشند که اجرای آن را به فرمانداری ارجاع داده است.ضمن آنکه شورا شهر بر حسن انجام آن باید نظارت داشته باشد و این مساله موردی نیست، که متوقف شود.

رییس کمیسیون بهداشت شورای شهر کرمان با اشاره به ارگان های که در اجرای این قانون دخیل می باشند، اظهار کرد: 7 ارگان در اجرای این طرح دخیل می باشند که در این خصوص نهایت تلاش می کنند.

وی این تجمعات را مطالبات مردمی و خوب دانست و عنوان کرد: اما تحریکاتی در این میان وجود دارد که برای افراد خاصی اتفاق می افتد، این اشکال ندارد، به هر حال تابع نظام جمهوری هستیم و مردم می توانند مطالبات خود را در خواست کنند اما باید مدنظر داشت که به شیوه صحیح باید این کار صورت پذیرد.

معصوم زاده با اشاره به اینکه، 7 ارگان در حال تلاش می باشند که سخنان مقام ارشد اجرایی استان (استاندار کرمان) اجرا کنند و این کار انجام خواهد شد، اذعان کرد: توتون و تنباکو مضرات خاصی دارد و ناخالصی های که به آن اضافه می گردد، بطوریکه شیشه بیشتر می باشد.

 طرح جمع آوری قلیان قطعا ادامه پیدا خواهد کرد

وی با بیان این مطلب که این طرح در چندین شهر به عنوان پایلوت در حال اجرا می باشند، ادامه داد: این مصوبه وزارت کشور می باشد و از سال 85 در چند مقطع اجرا شد، اما اکنون مقرر شده است که جمع آوری کامل آن صورت گیرد.

رییس کمیسیون بهداشت شورای شهر کرمان اعلام کرد: شخصیت‌ها به تنهایی این تصمیم را نگرفته اند، بلکه این موضوع چند ارگانه می باشد و عملا باید اجرا شود. در نتیجه منطقی می باشد که به صورت مسالمت آمیز با یکدیگر صحبت و معادلات را به گونه ای حل کنیم که کمترین آسیب به مردم وارد شود.

وی افزود: افرادی که مرکز ارایه قلیان راه اندازی کرده اند، کار درستی انجام نداده اند و اداره اصناف اعلام نموده است که ما مجوزی به نام قلیان نداده ایم. اما اگر کسی در این خصوص سرمایه گذاری کرده است، بهتر است که به صورت مسالمت آمیز در کنار یکدیگر نشسته و به این نتیجه برسیم که چه باید کرد؟

معصوم زاده با تاکید بر آنکه، این طرح قطعا ادامه پیدا خواهد کرد، اضافه کرد: برخی از افرادی که تهدید می کنند و اعلام می کنند که ما دیگر به شما رای نمی دهیم و ...، باید بدانند ما قسم خورده ایم که کار، درست را انجام دهیم، قوانین به ما راه را نشان می دهند و ما موظفیم که نظارت بر حسن انجام قوانین داشته باشیم.

وی در پایان خاطر نشان کرد: این موضوع فقط مختص شخص بنده نمی باشد، شاید به دلیلی که بنده پزشک بود و ریاست کمیسیون بهداشت شورا را بر عهده دارم، بیشتر مسایل بهداشتی مدنظرم باشد، این وظیفه است.

گزارش از «سارا سلطانی» خبرنگار ایسنای منطقه کویر
 

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

تبلیغات

نرخ ارز