تبلیغات

«لیزر خونی» با استفاده از خون انسان ساخته شد

به گزارش گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران تسنیم «پویا»؛ لیزرها از سه بخش منبع نور، تقویت‌کننده و محفظه‌ بازتاب تشکیل می‌شوند و هیچ قانونی برای نوع ماده‌ مورد استفاده در لیزر وجود ندارد.

دانشمندان از چند سال پیش در حال تحقیق برای ساخت لیزری از روی سلول‌های زنده هستند و دانشگاه هاروراد در سال 2011 موفق شد نخستین نوع این نوع از لیزرها با نام «لیزر زنده» (Living laser) با استفاده از بافت کلیه را تولید کند.

پژوهشگران دانشگاه میشیگان آمریکا (University of Michigan) موفق به ساخت لیزری به نام «لیزر خونی» یا همان blood Lasers شده‌اند که از خون انسان استفاده کرده و می‌تواند محل تومورها را در بدن بیماران شناسایی کند.

لیزر خونی با استفاده از رنگ «ایندوسیانین سبز» (رنگی فلورسنس و نزدیک به نور مادون‌قرمز و یک ماده مورد استفاده در علم پزشکی برای تشخیص عملکرد کبد) استفاده می‌کند؛ ایندوسیانین یک ماده‌ بی‌ضرر بوده و هم‌اکنون نیز در تصویربرداری‌های پزشکی از آن استفاده می‌شود و دانشمندان معتقدند این ماده می‌تواند به منبعی برای ایجاد نسل جدید لیزرهای زنده تبدیل شود.

در آزمایش‌های اولیه‌ تنها از ایندوسبانین استفاده شد اما نور لیزر در این حالت بسیار ضعیف بود؛ سپس دانشمندان با استفاده از خون انسان و ترکیب آن با این ماده‌، موفق به ساخت لیزری با شدت نور مناسب شدند.

این پژوهشگران اعلام کردند که خون انسان در واقع نقش یک تقویت‌کننده را ایفا می‌کند؛ در مرحله‌ی بعد محققان از ذرات طلا برای محفظه‌ انعکاس استفاده کردند، این کار باعث شد تا نور به‌خوبی بازتاب پیدا کرده و آسیبی به بیمار وارد نکند.

بنابر اعلام سایبربان، پژوهشگران امیدوارند تا لیزر خونی در آینده به داخل بدن انسان فرستاده شود زیرا به کمک این وسیله می‌توان به‌راحتی محل تومورها را در بدن بیمار شناسایی کرد.

انتهای پیام/

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

تبلیغات

نرخ ارز