تبلیغات

مشاوره‌های غیرکارآمد و کوتاه پیش از ازدواج مانع طلاق نمی‌شوند

ساعت: 14:00 منتشر شده در مورخ: 1395/06/16 شناسه خبر: 887913

یک مشاوره خانواده در خصوص لزوم توجه به مشاوره پیش از ازدواج گفت: با وجودی که در قانون، مشاوره پیش از ازدواج 100 ساعت عنوان شده اما در حال حاضر با برگزای جلسه یک ساعته مشاوره برگه پایان دوره به زوجین داده می شود که این بزرگترین آسیب برای شروع زندگی است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از پایگاه اینترنتی سازمان بسیج جامعه زنان، علی‌محمد رفیعی محمدی، کارشناس رادیو معارف و رادیو قم و سیمای شبکه نور قم و مدرس آموزش خانواده در واحدهای آموزشی، در مراسم جشن ملی ازدواج که به همت نهاد نمایندگی ولی فقیه در سازمان بسیج جامعه زنان کشور برگزار شد، گفت: در قانون اساسی در خصوص لزوم مشاوره پیش از ازدواج آمده است که 100 ساعت باید زوجین پیش از ازدواج به مشاوره مراجعه کنند اما این مشاوره در حال حاضر منحصر به یک جلسه شده که کارایی ندارد زیرا مشاوره باید مدت زمانی داشته باشد تا نتیجه بدهد.

وی با اشاره به فرمان رهبر معظم انقلاب در خصوص خانواده گفت: با توجه به اهمیت مشاوره است که در بند 10 سیاست های کلی خانواده به آن پرداخته شده و نظام مشاوره را قبل، حین و پس از تشکیل خانواده لازم دانسته است و به نظر من مشاوره پیش از ازدواج بسیار لازم است.

رفیعی اهمیت توجه به تفاوت میان زن و مرد را مهم دانسته و گفت: 34 تفاوت میان زن و مرد مانند اینکه زنان شنیداری، جزئی نگر، منفعل و احساسی هستند و در مقابل مردان دیداری، کلی نگر، تهاجمی و عقلی هستند و این تفاوت ها تا برای زن و مرد باز نشود و زوج های جوان با این تفاوت ها آشنا نباشند سرد شدن کانون خانواده به سرعت اتفاق می افتد.

وی یکی از علل طلاق در خانواده ها را نیز این موضوع دانسته و افزود: آمار طلاق در بسیاری از خانواده های پولدار و باسواد بالاست و این به علت عدم آگاهی خانواده ها نسبت به اختلافات روحی و روانی همسرانشان است که با برگزاری کلاس های آموزشی و جلسات مشاوره قابل پیشگیری است.

این کارشناس خانواده با انتقاد از استفاده استخاره در امر ازدواج نیز گفت: این کار اشتباه در شهرهایی مانند قم و مشهد این آمار بسیار بالاست، زیرا در ازدواج باید بر مبنای روانشناسی و عقلی نسبت به انتخاب همسر اقدام کرد و ما در این راستا فرم بومی شده ای را در خصوص شناخت شخصیت کسانی که قصد ازدواج با یکدیگر را داشتند طراحی کردیم اما متاسفانه تنها 8 درصد از زوج های جوان فرم را پر کرده اند در حالیکه لزوم شناخت ویژگی های روانی افراد از این طریق امکان پذیر است و در انتخاب همسر بسیار مناسب است.

وی با هشدار بر افزایش طلاق عاطفی در کشور تصریح کرد: در حال حاضر این نوع طلاق، 2 برابر طلاق رسمی است که علت اصلی آن عدم آگاهی زوجین از روحیات یکدیگر است و راه حل مناسب ترویج دیدگاه ازدواج توحیدی است.

نویسنده کتاب "انتخاب همسر" ضمن اشاره به برخی روایات در خصوص ارتباط عاطفی بین همسران نیز گفت: پیامبراسلام (ص) به مردان فرمودند اگر از راه رسیدی به همسرت دست بده که این از نظر روانشناسی امروز تایید شده است و باعث ایجاد دوستی می شود که این نگاه، نگاه توحیدی است و اگر جوانان با نگاه اقتصادی به انتخاب همسر دست بزنند در زندگی با مشکلات زیادی مواجه خواهند شد.

وی سبک زندگی در خانواده ها را در 4 نوع مختلف دسته بندی کرد و اظهار داشت: این بهترین نوع خانواده است که در آن زن و مرد خوب در کنار هم افراد احساس امنیت و آرامش می کنند و زندگی حضرت  علی (ع)  و حضرت زهرا(س) نمونه عالی آن هستند.

رفیعی، زن بد و مرد بد را که سراسر زندگیشان دعوا و درگیری است و حاصل آن بچه هایی آسیب پذیر و آسیب زا به جامعه هستند نمونه دیگری از خانواده ها دانسته و گفت: زندگی ابولهب نمونه این خانواده است و زن خوب و مرد بد زندگی حضرت آسیه(س) و فرعون است و نمونه زن بد و مرد خوب مانند زندگی حضرت موسی(ع) و همسرش بود.

این کارشناس در پایان عشق، علاقه و محبت را رمز موفقیت خانواده ها دانسته و افزود: برخورد انسانی و درک متقابل از دیگر الزامات یک زندگی موفق است و این ها مستلزم برگزاری جلسات مختلف مشاوره و آگاهی خانواده ها نسبت به انتخاب همسر و شیوه همسرداری اسلامی است.

انتهای پیام/

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

تبلیغات

نرخ ارز