تبلیغات

صندوق بیمه محصولات کشاورزی، خسارت نخلداران را نمی‌دهد/ خرما یک محصول استراتژیک است

ساعت: 12:29 منتشر شده در مورخ: 1395/06/16 شناسه خبر: 887791

رییس اتحادیه نخلداران اهواز گفت: مسئولان باید به نخل‌های این منطقه توجه کنند چون خرما یک محصول استراتژیک است و بعد از نفت اهمیت ویژه‌ای در صادرات دارد اما متاسفانه به آن بی توجه هستند و برای این سرمایه ملی اهمیتی قائل نیستند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ جاسم حزباوی، رییس اتحادیه نخلداران اهواز در تشریح مشکلات نخلداران در گفت‌وگو با خبرنگار سینا گفت: صندوق بیمه محصولات کشاورزی، خسارات ما را نمی‌دهد و به مشکلات ما بی‌توجهی می‌کند؛ درخت خرما سالی یک مرتبه بار می‌دهد و وقتی که محصول آن دچار مشکل می‌شود یا بار درخت کم باشد، بیمه باید خسارت را جبران کند اما هیچ کسی به این مسئله توجه نمی‌کند.

 

حزباوی، افزود: مسئولان باید به نخل‌های این منطقه توجه کنند چون خرما یک محصول استراتژیک است و بعد از نفت اهمیت ویژه‌ای در صادرات دارد اما متاسفانه به آن بی توجه هستند و برای این سرمایه ملی اهمیتی قائل نیستند.

 

وی درباره وضعیت نخلداران استان گفت: دولت باید با خرید تضمینی متناسب با هزینه تولید، خرما را از کشاورز خریداری کند، این امر به این معنا است که باید برای تعیین نرخ خرید تضمینی خرما علاوه بر در نظر گرفتن هزینه تولید سود مناسبی نیز نصیب خرماداران شود.

 

رئیس اتحادیه نخلداران یادآور شد: اگر خرید تضمینی با سود مناسب برای خرید خرما از کشاورز تعیین شود بدیهی است که حضور دلال در این عرصه منتفی می شود و این در حالی است که فروش خرما پس از نفت برای ما ارزآوری دارد، بنابراین باید در این راستا اقدامات کارآمدی اندیشده شود.

 

وی گفت: انتظار می رود که مسئولین با یک برنامه ریزی مدون به فکر رفع مشکلات نخلداران باشند تا درآمدی که نخلدار کسب می کند متناسب با زحمت او باشد.

 

از سویی مسئولین باید به فکر تشویق و ترغیب سرمایه گذاران برای ورود به صنایع فرآوری خرما باشند که رونق اقتصادی را در پی خواهد داشت.

 

وی درباره نرخ خرید خرما در سال جاری نیز گفت: در جلسه که با حضور معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی استان، کارگاه های بسته بندی خرما و مدیران جهاد کشاورزی اهواز، کارون، آبادان، شادگان و ماهشهر برگزار شد، پس از بحث و تبادل نظر، قیمت خرید خرمای درجه یک هر کیلویی 1600 تومان تعیین شد؛ هزینه حمل و جعبه خرما نیز بعهده کارگاه های بسته بندی استک

 

انتهای پیام/

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

تبلیغات

نرخ ارز