تبلیغات

قم نیازمند بازار صنایع دستی

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قم گفت: در استان قم نمایشگاه و فروشگاهی که بتوانند محصولات را عرضه کنند و از ظرفیت زائران و گردشگران بهره مند بشود ایجاد نشده است.

عیسی رضایی در گفت وگو با خبرنگار ایسنا گزارشی از وضعیت صنایع دستی در قم ارائه کرد و گفت: استان قم دارای 15 هزار هنرمند صنایع دستی است و از بین 300 رشته صنایع دستی به ثبت رسیده، هنرمندان قم در 50 رشته فعال هستند. یکی از رشته های مهم صنایع دستی که بسیاری از هنرمندان دارای کارگاه های انفرادی و گروهی هستند صنایع دستی چوب است.

وی افزود: در استان قم 3000 کارگاه فعال صنایع دستی وجود دارد که از این تعداد بیش از 1000 کارگاه مربوط به صنعت چوب و منبت است و بقیه در رشته های انگشترسازی، حکاکی، تراش سنگ، کاشی معرق، رودوزی الحاقی و زیورآلات سنتی است.

وی با اشاره به اینکه آموزش صنایع دستی مساوی با اشتغال است، گفت: بعد از آموزش ها تسهیلات خوداشتغالی و مشاغل خانگی به هنرمندان ارائه می شود تا بتوانند از این خدمات بهره مند شوند. 

رضایی با بیان اینکه مشکل عمده هنرمندان در عرضه تولیدات است، اظهار کرد: از شهرداری و نهادهای مربوطه خواستار شده ایم تا مکانی در اطراف حرم مطهر حضرت معصومه(س) در اختیار زائران قرار دهند این درحالی است که یک نمایشگاه عرضه تولیدات صنایع دستی در پارکینک شرقی حرم دائر است ولی برای معرفی تولیدات استان کافی نیست.

وی با بیان اینکه درصدد راه اندازی شهرک صنایع دستی در قم هستیم گفت: این شهرک در زمین 25 هکتاری در اتوبان قم- تهران راه اندازی خواهد شد که محدود به هنرمندان و سوغات استان قم نیست. بهترین ظرفیت برای ایجاد بازار صنایع دستی محدوده اطراف حرم مطهر هست تا بتوان از ظرفیت گردشگران و زائران در راستای معرفی صنایع دستی و سوغات استان بهره مند شد.

مدیرکل میراث فرهنگی قم به ایجاد مشاغل خانگی صنایع دستی اشاره کرد و گفت: 38 هنرمند صنایع دستی از تسهیلات به ارزش یک میلیارد و 600 میلیون ریال و 19 هنرمند از تسهیلات کارگاهی به ارزش 4 میلیارد و 300 میلیون ریال بهره‌مند شدند و 1100 نفر از هنرمندان بیمه شدند.


وی به نمایشگاه های برگزار شده با موضوع صنایع دستی اشاره کرد و گفت: 21 نمایشگاه در قم و سایر استان ها برگزار شد و 44 هنرمند در رشته های مختلف شرکت کردند. همچنین دوره های مختلف بازاریابی و تجاری سازی برای هنرمندان برگزار شد.

انتهای پیام

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

تبلیغات

نرخ ارز