تبلیغات

پاسخ شهرداری تهران در خصوص واگذاری املاک نجومی

مشاور شهردار تهران با تأکید بر اینکه هیچ فرد حقیقی و حقوقی خارج از تعاونی از شهرداری مسکن دریافت نکرده است افزود: تنها پرسنل شهرداری در قالب 114 تعاونی مسکن دریافت کرده‌اند.

به گزارش ایسنا، محمود صلاحی با حضور در برنامه گفت و گوی ویژه خبری که پیرامون واگذاری املاک نجومی پخش شد گفت: از خداوند بزرگ طلب می‌کنم با صدق کلام و نیت درست واقعیت را به مردم اعلام کند.

وی با اشاره به 56433 نفر پرسنل در شهرداری تهران که در بخش‌های مختلف خدمات‌رسانی کنند افزود: 27637 نفر از پرسنل شهرداری تهران در قالب 114 تعاونی مسکن ظرف 10 سال گذشته برای گرفتن مسکن ساماندهی شده‌اند که از این میان 14335 نفر با همکاری همه پرسنل شهرداری و ارگان‌های مرتبط از جمله آب و برق و گاز و ... موفق به اخذ مسکن شده‌اند.

وی ادامه داد: این تعاونی‌ها همه پرسنل رسمی و قرادادی را در شهرداری تهران به عنوان عضو در بر گرفته‌اند تا با ارائه تسهیلات موجبات خانه‌دار شدن آن‌ها را فراهم کنند.

میان‌تیتر: اشخاص غیرمرتبط با شهرداری تهران مسکنی دریافت نکرده‌اند

مشاور شهردار تهران با تأکید بر اینکه اشخاص غیرمرتبط با شهرداری تهران مسکنی دریافت نکرده‌اند افزود: 27637 نفر در تعاونی‌ها در مراحل مختلف تملک زمین، نازک‌کاری و ... هستند تا مسکن خود را دریافت کنند.

وی ادامه داد: سازمان بازرسی کل کشور وظیفه نظارت بر همه دستگاه‌ها را بر عهده دارد بر همین اساس شهرداری تهران نیز از این نظارت مستثنی نیست اما تاکنون نامه‌ رسمی از سوی سازمان بازرسی کل کشور به شهرداری تهران ارسال نشده است و تنها کارشناس این سازمان بر اساس چند برگ گزارش سوالاتی را از مسئولین عضو ستاد مسکن شهرداری تهران مطرح کرده است و به دلیل اینکه فرصت این پاسخگویی اندک بوده پاسخ آن داده نشده اما این سوالات نباید در رسانه‌ها درج می‌شد.

وی تأکید کرد: ریاست قوه قضاییه نیز در این موضوع تأکید داشته که هنوز این موضوع مورد بررسی قرار نگرفته لذا طرح این مسئله در رسانه‌ها کار درستی نبوده است.

صلاحی به لیستی که در مورد واگذاری املاک به افراد خاص مطرح شده بود اشاره کرد و افزود: اساسی 33 نفر از آن‌ها کذب محض بوده و الباقی از طریق تعاونی خانه دریافت کرده‌اند. بی‌تردید برای واگذاری‌ها افراد باید عضو تعاونی باشند و این واگذاری‌ها بر اساس مرّ قانون بوده است.

وی در خصوص تعداد مدیرانی که مسکن به آن‌ها واگذار شده است گفت: 150 نفر از مدیران شهرداری تهران در قالب این تعاونی‌ها مسکن دریافت کرده‌اند و در شهرداری تهران تنها مسکن به پرسنل واگذار شده و هیچ‌گونه واحد تجاری و یا ملکی به فرد حقیقی یا حقوقی واگذار نشده است.

وی ادامه داد: مسکن‌های واگذار شده به پرسنل شهرداری تهران در منطقه 1، 227 نفر، در منطقه 2، 1553 نفر، در منطقه 5، 3397 نفر، در منطقه 8، 1358 نفر و در منطقه 22، 9416 نفر از تسهیلات مسکن استفاده کرده‌اند.

وی مبنای واگذاری‌ مسکن در تعاونی‌های شهرداری را سنوات و آورده فرد خواند و افزود: تنها افرادی می‌توانند در تعاونی‌های مسکن عضو شوند که 5 سال از سابقه فعالیت آن‌ها در شهرداری تهران گذشته باشد و قبلاً از تسهیلات مسکن استفاده نکرده باشند.

مشاور شهردار تهران تأکید کرد: شورای شهر در سال 1385 به شهردار تهران اجازه داده بود تا تسهیلات و مسکن برای کارکنان این نهاد ایجاد کند، همچنین تا سال گذشته شورا اجازه داده بود به هر فرد در تعاونی 20 میلیون تومان در عوارض پروانه معافیت داده شود که این رقم برای سال 1395 به 30 میلیون تومان افزایش پیدا کرده است.

همچنین زمین برای ساخت مسکن تا سقف 50 درصد تخفیف تنها به تعاونی‌ها واگذار می‌شود. البته این زمین‌ها پس از قیمت‌گذاری کارشناس رسمی دادگستری به تعاونی‌ها واگذار می‌شود که شهرداری برای ارائه تسهیلات جهت خانه‌دار کردن پرسنل، تا سقف 50 درصد تخفیف در نظر می‌گیرد.

صلاحی در خصوص سابقه‌ی بازرسی در زمینه‌ی واگذاری مسکن به پرسنل توسط سازمان بازرسی گفت: دو سال پیش و در سال 1393، از سوی سازمان بازرسی کل کشور درخواست گزارشی شد که این گزارش توسط شهرداری ارائه شد و مورد تأیید این سازمان قرار گرفت.

وی تأکید کرد: شهرداری تهران آمادگی دارد در هر زمانی در خصوص واگذاری مسکن از سوی نهادهای نظارتی پرسش انجام شود و شهرداری نیز پاسخگو باشد. در این زمینه هیچ خط قرمزی وجود ندارد و شهرداری نهایت همکاری را با سازمان بازرسی و نهادهای نظارتی انجام خواهد داد. بر همین اساس نیز شهردار تهران دستور داده است با هیئت نظارتی سازمان بازرسی کل کشور همه بخش‌های شهرداری نهایت همکاری را داشته باشند.

وی مرجع تشخیص تخفیفات ارائه شده در خصوص املاک واگذاری شده به تعاونی‌های مسکن شهرداری را ستاد مسکن شهرداری تهران خواند و افزود: در ستاد مسکن شهرداری تهران نماینده تعاونی‌ها و تعدادی از مدیران شهرداری تهران عضو هستند که به تناسب زمین و تعداد اعضای تعاونی این تخفیفات ارائه می‌شود.

وی تأکید کرد: به هیچ‌عنوان خانه به فرد واگذار نمی‌شود و تنها در برخی موارد خانه‌هایی که در اختیار شهرداری تهران قرار می‌گیرند که بعضاً به عنوان بدهی به شهرداری تهران داده می‌شود در قالب تعاونی‌ها به افراد داده می‌شود. گاهی نیز این خانه‌ها در جریان تملک پروژه‌هایی همانند امام‌علی این خانه‌ها به صورت تهاتر به افراد واگذار می‌شود.

وی ادامه داد: 4873 نفر از پرسنل اتوبوسرانی مسکن خود را دریافت کرده‌اند این در حالی است که بسیاری از افراد جامعه ما در شرایط کنونی نمی‌توانند به صورت یک‌جا پول مسکن را پرداخت کنند. لذا شهرداری تهران نیز وظیفه دارد با پرداخت تسهیلات و در نظر گرفتن تخفیفات ویژه برای پرسنل خود امکان خرید خانه را فراهم کند.

مشاور شهردار تهران تأکید کرد: در 10 سال گذشته انضباط مالی شهرداری تهران، ارتقای چشمگیری داشته و در حال حاضر سالانه 2 مرتبه کلیه شرکت‌ها و سازمان‌های وابسته به شهرداری تهران حسابرسی می‌شود.

وی ادامه داد: قطعاً مدعی نیستیم که هیچ تخلفی انجام نشده اما اگر تخلفی صورت گرفته باشد با آن برخورد می‌کنیم و اگر جرمی رخ داده باشد باید مجرمین مجازات شوند. بی‌تردید قوه قضاییه مسئول اجرای عدالت در کشور است و شهرداری تهران نیز تابع گزارش نهایی دستگاه قضایی کشور خواهد بود.

در انتهای این گفت‌وگو، مجری برنامه ابراز امیدواری کرد: گزارش نهایی قوه قضاییه هرچه سریعتر به اطلاع عموم مردم برسد.

انتهای پیام

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

تبلیغات

نرخ ارز