تبلیغات

رسانه آمریکایی: افزایش تولید نفت ایران سیاست خارجی عربستان را خصمانه‌تر می‌کند

وبگاه آمریکایی نوشت: ظهور مجدد ایران در بازارهای جهانی نفت موجب می‌شود سیاست خارجی عربستان سعودی خصمانه‌تر شود هرچند که این کشور برای افزایش بهای نفت به فریز نفتی ایران نیاز دارد.

به گزارش فارس، وبگاه آمریکایی «دیلی کالر» نوشت: تولید نفت ایران بعد از خاتمه تحریم‌های آمریکا، در حال اوج گیری است. اینک تولید نفت ایران تقریبا در  سطح سال 2011 است که موجب برانگیخته شدن ستیز با دیگر رقبای نفتی این کشور در بازارهای جهانی شده است.

دیلی کالر نوشت: افزایش سطح تولید نفت ایران موجب می‌شود که روابط کنونی تلخ با عربستان سعودی حتی بدتر شود. این در حالی است که تحریم‌های ضد ایران، موجب ارزشمندتر شدن نفت عربستان و افزایش سهم بیشتر این کشور از بازارهای جهانی فروش این ماده شده بود.

بر این اساس، ظهور مجدد ایران در عرصه انرژی احتمالا موجب می‌شود که سیاست خارجی عربستان سعودی خصمانه‌تر شود و در عین حال به سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک) لطمه می‌زند.

این وبگاه در ادامه نوشت: عربستان و سه کشور سنی دیگر روابط دیپلماتیک با ایران را در ژانویه سال جاری قطع کردند. سعودی‌ها حتی مانع ورود نفتکش‌های حامل نفت ایران به آب‌های خود شدند و این باعث شد ایران نیز اشتیاقی به همکاری بیشتر با عربستان نداشته باشد. سعودی‌ها بعدا تهدید به افزایش تولید نفت روزانه خود به اندازه یک میلیون بیش از مقدار فعلی کردند، اقدامی که با کاهش شدید بهای نفت، به راحتی به ایران آسیب زد.

 در انتهای این مطلب آمده است: در هر حال عربستان برای افزایش بهای نفت نیاز به ایران در زمینه کنترل سطح تولید نفت خود (فریز نفتی) دارد. البته ایران نیز بارها اعلام کرده که تمایلی در پذیرش فریز نفتی برای افزایش بهای این ماده سوختی ندارد تا بدین وسیله سهم خود از بازارهای نفتی را به واسطه سال‌ها تحریم‌های اقتصادی باز یابد.

صنایع نفتی ایران اینک در حال بازیافت خود به خاطر عدم بودجه کافی ناشی از سال‌ها تحریم‌ است و برآورد‌های ساده نشان می‌دهد که این کشور دستکم نیاز به سرمایه گذاری 150 میلیارد دلاری جدید دارد تا به سطح سابق تولید نفت باز گردد. ایران برای تامین این رقم  به شدت نیاز به پرداخت‌های نقدی سریع دارد که تنها فروش نفت در بازارهای جهانی آن‌را تامین می‌کند.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

تبلیغات

نرخ ارز