تبلیغات

چرخش استراتژیک ترکیه... از رویا تا واقعیت

سیاست یک بام و دو هوای ترکیه؛

چرخش استراتژیک ترکیه... از رویا تا واقعیت

با توجه به اینکه ترکیه در چند سال اخیر همه امکانات سرزمینی و نظامی قابل عرضه خود را در اختیار گروه های مختلف تروریستی و تکفیری قرار داده، ساده لوحانه است که بپذیریم کودتای نافرجام یک شبه ترکیه، باعث چرخش این کشور از مواضع چند ساله خود در منطقه شده است.

یادداشت وارده؛

 

کودتای نافرجام اخیر بعضی از رهبران ارتش ترکیه تا حد زیادی حضور و فعالیت های مسئولین ترک را در حل و فصل مسائل منطقه ای بخصوص در بحران سوریه برجسته کرده است.  شاید بتوان از مواضع مهم دولتمردان تركيه، پس از کودتای نافرجام در آن کشور به عنوان عامل اساسی چرخش نگاه ها به سوی اقدامات سیاسی و نظامی کشور ترکیه در منازعات منطقه ای اشاره کرد. زمانی که رجب طیب اردوغان پس از شکست کودتا با تمجید از موضع دشمن چند ساله اش بشار اسد نسبت به حوادث ترکیه اعلام کرد با اتخاذ سیاستی جدید اختلافات خود را با کشورهای همسایه پشت سر خواهیم گذاشت و نیز در اقدامی عملی ضمن عذرخواهی رسمی از پوتین به روابط تیره و تار خود با کشور روسیه پایان داد عواقب کودتای نافرجام در ترکیه بیش از خود کودتا اهمیت یافت.

 

 آیا با استناد به اظهارات دولتمردان ترکیه مبنی بر اینکه این کشور بخشی از مسئوليت کودتا را به عهده همپیمانان غربی خود بخصوص آمریکا می داند و آنها را به حمایت از کودتاگران متهم می کند می توان گفت این کودتا باعث بدبینی مسئولین ترک نسبت به آمریکا و غرب شده؟ آیا براستی کشور ترکیه در صدد اصلاح سیاست های  منطقه ای خود به وسیله پشت کردن به سیاست های آمریکا در منطقه و سوریه است و قصد نزدیک شدن به مواضع رقیبان منطقه ای آمریکا یعنی روسیه و ایران را دارد؟

 

با توجه به اینکه ترکیه در چند سال اخیر همه امکانات سرزمینی و نظامی قابل عرضه خود را برای حضور در سوریه در اختیار گروه های مختلف تروریستی و تکفیری قرار داده و حتی در برخی مواقع از حضور نظامیان ارتش خود در سوریه برای کمک به تروریست ها دریغ نکرده، ساده لوحانه است که بپذیریم کودتای نافرجام یک شبه ترکیه، باعث چرخش این کشور از مواضع چند ساله خود در منطقه شده است. اقدامات نظامی اخیر ترکیه درشمال سوریه به بهانه سرکوب مخالفان کرد زبان خود در سوریه، این گفته را تایید می کند. یادآوری این نکته نیز ضروری است که مسئولین کشور ترکیه به خوبی می دانند هرچه این کشور از نظر سیاسی به سمت روسیه و محور مقاومت شامل ایران، سوریه و لبنان سوق پیدا کند حمایت آمریکا از شبه نظامیان کرد در سوریه و ترکیه برای ایجاد اقلیم و کشوری کردی در مرز با ترکیه بیشتر می شود و این چیزی است که ترکیه هرگز نمی تواند آن را بپذیرد.


شاید بتوان تغییر ادبیات سیاسی مسئولین کشور ترکیه را در چارچوب اقداماتی برای امتیاز گرفتن از متحدان سوریه در میز مذاکرات تحلیل کرد. خبر دیدار سه جانبه اردوغان، پوتین و بشار اسد در آینده ای نزدیک را نیز می توان در همین راستا بر شمرد.  همچنین می توان گفت ترکیه در سیاستی یک بام و دو هوایی هم به دنبال تامین امنیت مرزی خود و جلوگیری از گسترش فعالیت های گروه های تروریستی در مرز خود با سوریه است و هم اینکه از هدف خود برای مطرح کردن ترکیه به عنوان قدرتی منطقه ای منطبق با رویای امپراطوری عثمانی به وسيله سرکوب نظام بشار اسد دست نکشیده است.

 

در مورد سرنوشت بحران سوریه با توجه به تغییرات روزافزون سیاسی و نظامی در آن کشور هیچ چیز قابل پیش بینی نیست. اما به طور قطع می توان گفت که گزینه آمریکا و رژیم صهیونیستی برای سوریه همچنان فیصله نیافتن درگیری ها با هدف تضعیف بیش از پیش دولت سوریه است و نیز رویکرد متحدان سوریه همچنان رویارویی با گروه های تروریستی حاضر در سوریه و حمایت از دولت قانونی بشار اسد است. اما مؤلفه جدیدی که به این معادله اضافه شده پیروزی های مهم اخیر ارتش سوریه در استان حلب و شمال اين كشور است كه هم گروه های تروريستي حاضر در سوريه وحامیان منطقه ای و غربی آنها را به شدت نگران کرده و هم باعث شده است دولتمردان ترکیه با نگاه دور اندیشانه به بحران سوریه و با هدف خروج آبرومندانه از این بحران به فکر باز نگاه داشتن مسیرهای ارتباطی بین خود و مسئولین دولت سوریه و متحدان منطقه ای این دولت بیفتند.

حسین کعبی

 

222

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

تبلیغات

نرخ ارز