تبلیغات

حذف سازمان نظام مهندسی از گردونه ساخت و ساز در پایتخت

به گزارش برخی کانال های تلگرامی در نهمین روز فروردین ماه جاری بر اساس نامه معاونت شهرسازی شهرداری پایتخت، پیامکهایی با موضوع لغو تفاهم نامه شهرداری با نظام مهندسی به متقاضیان ساخت و ساز در تهران ارسال گردید و بدین ترتیب عملا سازمان نظام مهندسی از گردونه ساخت و سازها کنار زده شد.

این اقدام عجیب شهرداری شرایط ساخت و ساز پایتخت را به سال ٩١ و شاید دهه هشتاد باز گرداند.

بر اساس این گزارش  دقیقا در سی و یکمین روز فروردین ٩٢ تفاهمنامه مهمی بین نظام مهندسی تهران و شهرداری منعقد گردید که نقطه عطف اجرایی شدن مقررات ملی ساختمان بود و براساس ماده ٣٣ نقش مهندسان در ساخت و سازهای تهران پر رنگ شد و دوران جدیدی در نظام مهندسی آغاز گردید.

فراز و نشیبهای این ماجرا در نهایت پس از سه سال به لغو یکجانبه این تفاهمنامه توسط شهرداری انجامید.

بنابراین گزارش در نامه ارسالی معاونت شهرسازی شهرداری تهران به دفاتر خدمات الکترونیک شهر، طولانی شدن زمان صدور پروانه ساختمان، پرهیز از نظارت های صوری توسط مهندسان ناظر، رای دیوان عدالت اداری، متن پیش نویس اصلاح مبحث دوم مقررات ملی ساختمان و حتی آمار بانک جهانی (!) به عنوان دلایل لغو یک جانبه تفاهم نامه شمرده شده است.

با این توجیهات از این پس :

1. دارندگان پروانه ساختمان لزومی به ارایه نقشه فاز دو ندارند و عملا موضوع کنترل نقشه توسط سازمان نظام مهندسی منتفی می باشد.
2. ناظر ساختمان انتخابی خواهد بود و مالکین می توانند از طریق دفاتر خدمات شهرداری نسبت به معرفی ناظر اقدام نمایند و قضیه ارجاع نظارت از اختیار سازمان نظام مهندسی خارج می شود.
3. از این پس حق الزحمه نظارت به حساب سازمان نظام مهندسی واریز نخواهد شد و همانند سالهای 91 به قبل به صورت توافقی نرخ حق الزحمه مهندسان تعیین خواهد شد که معنی آن کاهش حق الزحمه مهندسی می باشد.
4. الزامی به معرفی مجری ذیصلاح نخواهد بود و رسما مجری هم از ساخت و ساز حذف می شود.
5. دریافت شناسنامه فنی ملکی قبل از اخذ پایان کار از سازمان نظام مهندسی منفی خواهد شد.

بنابراین گزارش، شهرداری تهران با این اقدام خود و با تمسک به برخی بی تدبیریها در سازمان نظام مهندسی، تعهدات خود در توافقنامه سال ٩٢ را به صورت کاملا یکجانبه نقض کرده است و با استفاده از تعطیلات نوروزی و انجام برخی از موارد فوق، نظام مهندسی را در مقابل عمل انجام شده قرار خواهد داد، اما آنچه که مشخص است سازمان نظام مهندسی تهران پیش از آنکه در دام حمله گاز انبری شهرداری گرفتار شده باشد، قربانی انفعال خود و عدم برنامه ریزی کلان و آینده نگری شده است.

قطعا رهایی از این مشکل و برگشت به مسیر قبلی اگرچه غیرممکن نیست ولی بسیار سخت و پیچیده خواهد بود و نیازمند هوشیاری، تدبیر و خردجمعی جامعه مهندسی است.

* صحت و سقم این خبر نیازمند پیگیری و بررسی بیشتر است.امیدواریم شهرداری تهران در این باره اطلاع رسانی کند.

انتهای پیام/

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

تبلیغات

نرخ ارز