تبلیغات

درگیری شدید وزیر خارجه عربستان با سرکنسولگری ایران در بلژیک

به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز وب سایت "صدی البلد" گزارش داد: «"عادل الجبیر" طی درگیری شدیدی با سرکنسولگر ایران در بلژیک، گفت: «آیا قانون اساسی ایران به لزوم توجه به شیعیان محروم اشاره ندارد؟ آیا این رژیم ایران نبود که حزب الله لبنان را تأسیس کرد؟»

عادل الجبیرطی این درگیری لفظی به سرکنسولگر ایران گفت: «آیا قانون اساسی ایران به صادر کردن انقلاب به منطقه اشاره نمی‌کند؟ آیا این ایران نبود که به سفارت چندین کشور در تهران حمله کرده است؟

وزیر خارجه عربستان مدعی شد: «ما امیدواریم که ملت بزرگ [ایران]، یک همسایه بزرگ برای ما باشد. لیکن اعتمادسازی باید دوجانبه باشد. اگر می‌خواهید دنیا با شما ارتباط داشته باشد، باید از سیاست های توسعه‌طلبی و کینه‌ورزانه دست کشیده و به هنجارها و رفتارهای مناسب بین المللی روی آورید. »

الجبیر ادعا کرد: دستان [دوستی] ما از 35سال پیش به سوی شما دراز است و در مقابل جز تهدید تروریست‌ها، کشته‌شدن دیپلوماتهایمان و منفجر کردن سفارتهایمان، چیزی عایدمان نشده است. ما عوامل ایران را در حالی که برای بمب‌گذاری در سعودی برنامه‌ریزی می‌کردند، دستگیر کردیم.»

 
 
 لازم به ذکر است سرکنسولگر ایران خطاب به عادل الجبیر گفته بود: ««به نظرم متهم کردن ایران به این حمایت از تروریسم و اقدامات تروریستی واهی، امری غیرضروری است و به نفع هیچ کدام از دو کشور نیست. به گمانم صحبت کردن درباره رابطه القاعده و ایران بیشتر یک شوخی است. هیچ کس از یاد نمی‌برد که اسامه بن لادن شهروند سعودی بود و پیوندهای سیاسی و اقتصادی قوی با سعودی داشت. هیچ کس از یاد نمی‌برد از مجموع 19 شخصی که حملات یازده سپتامبر را انجام دادند، یازده نفر شهروند سعودی بوده‌اند. حاضران در این جلسه می‌دانند دولتی که سال‌ها "داعش" را حمایت کرد، کدام کشور است. دوست داشتم یادآوری کنم که آنچه الجبیر در اینجا گفت، کاملا با سیاست‌های رهبران اتحادیه اروپا، آمریکا و همچنین ایران با دیگر کشورهای منطقه، در تناقض است. دعوت ایران به ائتلاف حل بحران سوریه نشان می‌دهد که ایران یک شریک مهم در حل بحران سوریه است.»»

512

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

تبلیغات

نرخ ارز