تبلیغات

افزایش 30 درصدی تولید و برداشت گندم در کردستان

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان از افزایش 30 درصدی تولید و برداشت گندم در کردستان خبر داد و گفت: در سال جاری تولید 880 هزار تُن و خرید 770 هزار تُن گندم پیش بینی شده است.

‌محمدصالح احمدی در گفت‌و‌گو با خبرگار ایسنا، ‌اظهار کرد: برداشت گندم در کردستان از آغاز تیرماه آغاز شده و 1500 کمباین مهاجر و بومی کار برداشت را آغاز کرده‌اند.

وی افزود: شهرستان‌های قروه، دهگلان و دیواندره مناطق سردسیر استان هستند و در این مناطق برداشت گندم تا 15 و 20 مرداد ادامه خواهد داشت.

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی کردستان عنوان کرد: در سال جاری 550 هزار هکتار سطح زیرکشت گندم در کردستان داشته‌ایم که 30 هزار هکتار آن گندم آبی و 520 هزار نیز گندم دیمی است.

وی اعلام کرد: در سال جاری تولید 880 هزار تُن گندم و خرید 770 هزار تُن پیش بینی شده است که نسبت به سال گذشته 25 تا 30 درصد افزایش تولید خواهیم داشت.

احمدی، قیمت تضمینی گندم در سال جاری را هر کیلو 1270 تومان اعلام کرد و افزود: این قیمت بر اساس پاکی و یا ناخالصی گندم، ممکن است متغیر باشد.

وی تصریح کرد: در سال جاری به منظور سهولیت خرید گندم از کشاورزان، سامانه‌ای طراحی شده که کشاورزان پس از ثبت نام در این سامانه و فروش گندم خود، پس از 10 تا 15 روز می‌توانند بهای گندم خود را دریافت کنند.

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی کردستان از پیش بینی اعتبار لازم برای پرداخت به کشاورزان گندم کار استان خبر داد و ذکر کرد: با توجه به اینکه استان کردستان، جز آخرین استان‌هایی است که گندم خود را برداشت می‌کنند، پرداخت بهای گندم خریداری شده به کشاورزان هر ساله با مشکل مواجه می‌شود که خوشبختانه امسال برای جلوگیری از چنین اتفاقی، با هماهنگی‌های صورت گرفته، اعتبار لازم برای آن از ماه‌های گذشته توسط بانک کشاورزی در نظر گرفته شده است.

وی با اشاره به دلایل کاهش تولید و عملکرد گندم در کردستان، اظهار کرد: در سال جاری به منظور جلوگیری از آفت‌زدگی گندمزارهای استان و پیشگیری از آفت سن، در اکثر مناطق سمپاشی صورت گرفته است و خوشبختانه شهرستان‌های مرزی بانه و مریوان که با سن مهاجر مواجه بودند، با سمپاشی از آفت زدگی مصو‌ن ماندند.

‌انتهاي پیام

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

تبلیغات

نرخ ارز