تبلیغات

دیدار شاعران با رهبر انقلاب مایه برکت شعر فارسی است/شعر انقلاب منتظر مولاناهاست

حجت‌الاسلام و المسلمین جواد محمدزمانی، شاعر و از کارشناسان شعر، در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، با اشاره به دیدار همه ساله شاعران با رهبر معظم انقلاب و رهنمودهای ایشان در این جلسات، بیانات ایشان را مایه برکت جریان شعری کشور دانست و ضمن انتقاد در اجرایی نشدن تأکیدات ایشان گفت: در اجرا نشدن و یا کمتر اجرایی شدن تأکیدات ایشان دو گروه دخیل هستند؛ هم شاعران و هم مدیران. ما در عصر انقلاب اسلامی زندگی می‌کنیم و شاعران مسئولیتشان دوچندان است و باید تلاش و سعی‌شان مضاعف باشد.

وی ادامه داد: انقلاب با سرعت فزاینده‌ای در حال حرکت است. شاعران هم باید به موازات این رشد، خوب حرکت کنند تا از قافله انقلاب عقب نمانند. در کنار شاعر، مدیران فرهنگی هم مسئولیت بزرگی دارند که مع الاسف مدیران فرهنگی آنطور که باید و شاید به وظایف خود عمل نمی‌کنند؛ به همین دلیل گلایه‌هایی که رهبر معظم انقلاب از مسئولان فرهنگی و سیاست‌گذاران این عرصه داشتند، فراوان بوده است.

ادبیات محتاج مدیر است

این شاعر با انتقاد از نوع نگاه مسئولان به مقوله شعر یادآور شد: به واقع وقتی تأمل می‌کنیم، می‌بینیم که درباره شعر سیاست‌گذاری‌‌های لازم انجام نمی‌شود. ادبیات احتیاج به مدیریت دارد؛ این در حالی است که هنوز انگیزه‌های لازم در مدیران ما وجود ندارد و یا اگر انگیزه هست، توان اجرایی بالا وجود ندارد. ما امروز یکی از مشکلاتمان در عرصه فرهنگ این است که مدیرانمان، مدیران کارآمدی نیستند که بتوانند فرهنگ را پیش ببرند، مثلاً در عرصه شعر احتیاج داریم که مسائل اخلاقی در شعر ظهور و بروز فراوان داشته باشد. ادبیات تعلیمی و اخلاقی در ادبیات گذشته به وفور وجود داشت و این موضوعات در آثار شاعرانی مانند مولانا، سنایی، سعدی و ...  به فراوانی دیده می‌شد. این در حالی است که این رویکرد در میان آثار شاعران امروز ضعیف دیده می‌شود.

سیاست‌گذاری کارآمد در حوزه شعر نداریم

محمدزمانی تصریح کرد: هنوز سیاست‌گذاری لازم برای این امر انجام نشده که شعرا تشویق شوند و برای آنها انگیزه‌ای ایجاد شود تا درباره مفاهیم اخلاقی که در قرآن و احادیث یاد شده، کار کنند. وقتی که این سیاست‌گذاری‌ها انجام نمی‌شود، شعر به صورت رها رشد می‌کند و این سبب می‌شود که گاه برخی از موضوعات شعری مانند شعر عاشقانه بر دیگر گونه‌های شعری به لحاظ کثرت تفوق یابد.

وی با بیان اینکه هدایت‌گری لازمی در عرصه شعر وجود ندارد، افزود: ضعف مدیریت در این عرصه بسیار قابل مشاهده است. بخشی از این موضوع به این بازمی گردد که نهادهای مختلف هرکدام به صورت جداگانه در عرصه فرهنگ تصمیم می‌گیرندو بدون اینکه امور را با یکدیگر هماهنگ کنند، به صورت جزیره‌ای در حوزه فرهنگ اقدام می‌کنند. در کنار این باید مدیران فرهنگی لایق داشته باشیم. متأسفانه برخی از مدیران فرهنگی توان اجرا و مدیریت یک مدرسه ابتدایی را ندارند و امور را اشغال کرده‌اند.

مسئولیت شعر در کشور با وزیر ارشاد است

محمدزمانی با بیان اینکه نبود برنامه‌ریزی از سوی مسئولان، مسئولیت را از شاعران سلب نمی‌کند، ادامه داد: ما باید فردای قیامت پاسخگوی مسئولیت خود باشیم. شاعر رسالتی را برعهده دارد و باید این وظیفه را به خوبی انجام دهد. مسائل گفته شده درباره مسئولان از شاعران سلب مدیریت نمی‌کند.

وی با بیان اینکه در برهه‌ای دفتر شعر در وزارت ارشاد راه‌اندازی شد که نتیجه مطلوب را نداشت، افزود: مسئول شعر، خود وزیر ارشاد است. در زمانی به حجت‌الاسلام و المسلمین قرائتی گفتند که مسئول ستاد اقامه نماز در مدارس چه کسی باشد؟ ایشان گفتند که مدیر هر مدرسه این مسئولیت را برعهده دارد؛ نه معاون فرهنگی مدرسه. در این مقوله هم خود وزیر باید مسئول باشد و همه اجزای وزارتخانه اعم از معاونت فرهنگی، هنری و ... باید خود را موظف بدانند که در این عرصه هر کاری را که از دستشان برمی‌آید، انجام دهند.

جلسات شعری نیمه رمضان بر همه شاعران فارسی‌زبان تأثیرگذار بوده است

وی با بیان اینکه ظرفیت شعر در کشور بیش از این است و رهبر معظم انقلاب نیز به این امر اشاره کرده‌اند، یادآور شد: قطعاً اگر برنامه‌ریزی کنیم وضعیت بهتری خواهیم داشت. در تاریخ دوره‌هایی را داشتیم که از شعر حمایت لازم می‌شده اما به دلیل کم‌همتی شاعران، شعر خیلی رشد نکرد. یک بال این قضیه مسئولان هستند و یک بال دیگر، شاعران. این دو در کنار هم سبب رشد و تعالی شعر را فراهم می‌آورند.

این شاعر با بیان اینکه جلسات شعری در محضر رهبر معظم انقلاب برای شاعران ایجاد انگیزه می‌کند، یادآور شد: این جلسات سال‌های متمادی است که برگزار می‌شود. از آن سالی که این جلسات از طریق رسانه ملی پخش شد، احساس می‌کنم انگیزه‌های بیشتری در میان شاعران ایجاد شده است. این جلسات برای شاعران به منظور ورود به عرصه شعر و ارتقای آن انگیزه‌بخش بوده است.

شعر انقلاب منتظر مولاناها و سعدی‌هاست

وی افزود: علاوه بر شاعران داخلی، شاعران فارسی‌زبانان نیز متأثر از این جلسات بوده است. اگر رویه شعری دهه‌های 70 و 80 را با دهه 90 که الان در آن هستیم، مقایسه کنید متوجه می‌شوید که رشد شعر به مراتب بیشتر از دوره‌های قبل بوده است. هم از نظر تعداد شاعران با رشد همراه بوده و هم از نظر کیفی به حد بالایی رسیده است. این موضوع در بین جوانان بیشتر دیده می‌شود. البته ما هنوز با خلأهایی در حوزه شعر مواجه هستیم. به عنوان نمونه، بعد اندیشه‌ای شعر ما ضعیف است و گاه بعد عاطفه بر اندیشه و تفکر می‌چربد و برتری دارد. شعر امروز ما به نوعی بیشتر رویکرد عاطفی دارد و در زمینه خیال و عاطفه زیباست، از نظر ساختار هم رشد داشته اما از نظر اندیشه هنوز منتظر مولاناها و حافظ‌ها هستیم. شعر انقلاب هنوز در این زمینه خیلی راه دارد که به اوج خود برسد.

انتهای پیام/

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

تبلیغات

نرخ ارز