تبلیغات

هفته سبز فرابورس ایران/ رشد بیش از 100 درصدی حجم و ارزش معاملات

معاملات فرابورس ایران در هفته منتهی به 25 فروردین ماه در حالی پایان یافت که در مقایسه با هفته پیشین تمامی نماگرهای فرابورس روند رو به رشدی را تجربه کردند و همگی سبزپوش بودند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا) به نقل از فرابورس ایران، هفته گذشته آیفکس با رشد نزدیک به یک درصدی بازدهی خود از ابتدای سال را به 2.5 درصد رساند. هم‌زمان ارزش بازار نیز 1.4 درصد افزایش یافت تا از ابتدای سال این نماگر بازار 2.5 درصد رشد یابد.

در مجموع بازارهای فرابورس ایران نیز یک‌هزار و 564 میلیون ورقه بهادار در 160 هزار دفعه مورد مبادله قرار گرفت که ارزش آن 6 هزار و 956 میلیارد ریال بود. به این ترتیب شاهد افزایش بیش از 100 درصدی حجم و ارزش معاملات و بیش از 90 درصدی تعداد دفعات دادوستد اوراق بهادار در بازارها بودیم.

در میان بازارهای سهام و اوراق فرابورس، بازار ابزارهای نوین مالی بهترین عملکرد در افزایش حجم و ارزش معاملات را تجربه کرد. در این بازار 36 میلیون ورقه بهادار به ارزش 3 هزار و 770میلیارد ریال دادوستد شد که نسبت به هفته پیشین افزایش 646 و 274 درصدی در حجم و ارزش معاملات را نشان می‌داد. سایر بازارها نیز با رشد دادوستدها روبه‌رو شدند.

به ترتیب در بازارهای پایه، اول و دوم تعداد 814، 222 و 491 میلیون سهم به ارزش یک‌هزار و 24، 396 و یک‌هزار و 761 میلیارد ریال دادوستد شد. بازار شرکت‌های کوچک و متوسط نیز میزبان معامله 700 هزار سهم به ارزش 4 میلیارد ریال بود.

همان‌گونه که اشاره شد اگرچه تمامی بازارهای فرابورس با بهبود حجم و ارزش معاملات روبه‌رو شدند اما بازار ابزارهای نوین مالی بهترین عملکرد را در میان بازارها تجربه کرد که نگاهی به ابزارهای معاملاتی در این بازار حاکی از آن است اوراق بدهی، صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله و اوراق تسهیلات مسکن به ترتیب بیش از 200، 700 و 60 درصد افزایش در حجم و ارزش معاملات را تجربه کردند.

هم‌زمان ارزش معاملات خرد در بازارهای اول، دوم، پایه و SME در فرابورس ایران نیز به 2 هزار و 947 میلیارد رسید که گروه محصولات غذایی و آشامیدنی به جز قند و شکر با ارزش معاملاتی به میزان 440 میلیارد ریال 15 درصد از ارزش کل معاملات را از آنِ خود کرد و در صدر ایستاد. گرو‌های حمل‌ونقل و فلزات اساسی نیز به ترتیب 11 و 9 درصد از ارزش کل معاملات را به خود اختصاص دادند و در جایگاه دوم و سوم ایستادند.

هفته گذشته همچنین شاهد عرضه یکجای 42.62 درصد از سهام کنترلی شرکت فروشگاه‌های زنجیره‌ای رفاه در بازار سوم فرابورس بودیم. ارزش این معامله 3 هزار و 187 میلیارد ریال بود و این عرضه در گروه خرده‌فروشی، به استثنای وسایل نقلیه موتوری رقم خورد.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

تبلیغات

نرخ ارز