تبلیغات

اشتیاق قبولی در اولین امتحان روزه داری

 به گزارش گروه رسانه‌های خبرگزاری تسنیم، باز هم ماه رمضان آمد. ماهی که سرتاسر آن خیر و برکت و نزول برکات آسمانی و زمینی است. در این ماه بندگان به روزه داری و عبادت می‌پردازند. با تمام سختی‌هایی که ماه مبارک در فصل گرم و طاقت فرسای تابستان دارد اما بندگان خاص خداوند دل‌هایشان پر از عطر عاشقی و آرامش معنوی است. یکی از سکانس‌های زیبا و قابل توجه در این ماه روزه گرفتن دختران نوجوانی است که به سن قانونی تکلیف دینی رسیده اند و می‌خواهند برای اولین بار در این ماه پربرکت روزه بگیرند گزارشگر طنین یاس در مجالی به کوتاهی یک گزارش به حال و هوای روزه اولی ها پرداخته است.
در ابتدای گزارش به سراغ یکی از دختربچه‌های درس خون و نمازخوان که به سن تکلیف برای روزه داری رسیده است رفتیم و گفت و‌گویی با ریحانه بردبار ترتیب دادیم.

خودت را برای خوانندگان طنین یاس معرفی می‌کنی؟ ریحانه بردبار هستم. کلاس سوم دبستان از مدرسه مهدی دوست و امسال برای اولین بار می‌خواهم در کنار بابا و مامانم روزه بگیرم.

روزه گرفتنت با اجبار پدر و مادرت بوده یا خودت دوست داشتی؟  من چون به سن تکلیف رسیده ام خیلی دوست داشتم که امسال برای اولین بار روزه بگیرم. پدر و مادرم نه تنها اجبارم نکردند، بلکه به من گفتند اگر می‌تونی امسال را روزه بگیر و من هم در جواب گفتم که دوست دارم امسال در کنار شما روزه بگیرم.به این خاطر که امسال روزه گرفتن واجب شده و هم از طرفی خودم دوست دارم در کنار والدینم روزه باشم.

قبل‌ها روزه کله گنجشکی هم می‌گرفتی؟ من قبل از اینکه به سن تکلیف برسم در سال‌های قبل روزه کله گنجشکی می‌گرفتم و سحر‌ها همراه با پدر و مادرم از خواب بلند می‌شدم.

چه احساسی داری از اینکه برای اولین بار می‌خواهی روزه بگیری؟ حس خیلی خوبی دارم و احساس می‌کنم در این ماه با گرفتن روزه به خداوند نزدیکتر می‌شوم و در حقیقت با روزه اولین سالم زیباتر می‌شوم.

ریحانه خانم ما شنیدیم نماز‌هایت همه اول وقت است خودت توضییح می‌دهی؟ من هر وقت که اذان پخش میشه خیلی سریع وضو می‌گیرم تا نمازم اول وقت باشه و حتی صبح‌ها هم  در کنار پدر و مادرم نمازم را می‌خوانم.

نماز خواندن چه تاثیری در روحیت گذاشته است؟ من هر وقت نماز اول وقت می‌خونم احساس آرامش دارم و این احساس باعث شده تا در درس‌هایم موفق باشم و همیشه با معدل 20 درس‌هایم را پشت سر بگذارم. امسال هم که می‌خواهم در کنار مامان و بابام روزه بگیرم خیلی حس خوبی دارم.

چه توصیه ای به هم سن و سالان خودت داری؟ من به همه هم سن و سالانم می‌گویم که نماز اول وقت و روزه را فراموش نکنند. تا انجا که می‌توانند روزه بگیرند و در پایان اینکه درس‌هایشان را هم به موقع بخوانند و به پدر و مادرشان هم احترام بگذارند.

آقای بردبار پدر ریحانه خانم در گفت و ‌گو با طنین یاس ضمن اعلام رضایت کامل از ریحانه خانم به خصوصیات ریحانه خانم اشاره کرد و گفت: خداوند را شاکرم از اینکه به من و همسرم دختری عطا کرده که هم بسیار درس خوان و هم اهل نماز اول وقت از همان سن هشت سالگی است.

وی اجبار برای روزه گرفتن از سوی والدین را اشتباه دانست و افزود: من و مادر ریحانه هیچ وقت ریحانه را برای گرفتن روزه که امسال به او واجب شده است اجبار نکرده ایم و خود ریحانه به خاطر رسیدن به سن تکلیف دوست داشت که امسال را روزه بگیرد. به نظر من وظیفه هر پدر و مادری این است که فرزندان خود را به امور دینی آگاه سازند اما اینکه به زور بخواهند فرزند خود را روزه دار یا نماز خون کنند درست نیست و به بهترین راه همان تشویق فرزندان به سمت روزه گرفتن و نمازخوندن است.

بردبار تصریح کرد: خانواده و به طور کل پدر و مادر نقش بسیار زیادی در معنویات فرزندان دارند. رفتار درست و تربیت اصولی از سوی والدین بسیار در رفتار فرزندان تاثیرگذار است و من و همسرم سعی کرده ایم معنویات را سرلوحه زندگی‌مان قرار دهیم تا دخترمان هم طبق این شیوه تربیت شود و خداراشکر این مهم اتفاق افتاده است و ریحانه علاوه بر اینکه به عبادات خود توجه شایان دارد بسیار دختر مودب حرف گوش کن و درس خوانی است و در کار‌های خانه به مادرش بسیار کمک می‌کند.

پروانه صفایی مقدم ، در گفت و‌گو با خبرنگار طنین یاس، روزه داری را تمرینی برای اخلاق مداری در دختران روزه اولی دانست و گفت: روزه یک تمرین و آمادگی برای تکامل اخلاقی در دخترانی است که تازه به سن تکلیف رسیده اند و این روزه داری می‌تواند اثرات بسیار خوبی را در شکل گیری شخصیت بچه‌ها به ارمغان آورد.

دخترانی که از کودکی روزه می‌گیرند شخصیت کامل تری در آینده دارند

وی ادامه داد: آن دسته از دختر بچه‌هایی که از همان ابتدای تکلیف خود روزه را در وسع توان خود می‌گیرند در آینده اینگونه به نظر می‌رسد که شخصیت کامل تری نسبت به دیگران دارند چرا که روزه و نماز خواندن به بچه‌ها  قدرت معنوی و اخلاق مداری را انتقال می‌دهد که در مناسبات اجتماعی و رشد اخلاقی تاثیر خود را می‌گذارد.

این روانشناس تصریح کرد: یکی از اثرات روزه داری، کسب اخلاق خوب و روحیه معنوی است بنابراین دخترانی که به سن تکلیف رسیده اند با روزه داری تمامی صفات زشت را از خود دور می‌کنند و صفات نیکو و درک وضعیت زندگی افراد مستمند و رعایت حقوق دیگران را به خوبی درک می‌کنند. بنابراین توصیه ما به والدین این است که مانع روزه داری فرزندانشان نشوند چرا که روزه عاملی برای شکل گیری شخصیت فرزندانمان است.

صفایی مقدم، تشویق را بهترین راهکار برای جذب دختران مکلف به روزه داری دانست و اظهار کرد: یکی از مهمترین وظایف والدین در قبال فرزندانشان تشویق و راهنمایی انان به سمت معنویت است که روزه داری یکی از این موارد است. والدین می‌توانند با تشویق فرزندان خود آن‌ها را به روزه داری و نمازاول وقت دعوت کنند. به طور مثال پدر خانواده به فرزند خود این قول را دهد که اگر در حد وسعت و توان روزه گرفت جایزه ای برای او بخرد که خوشایند فرزند باشد. بنابراین تشویق و دادن جایزه یکی از راهکار‌های سوق دادن بچه‌ها به سمت معنویت است.

خانواده ام مانع از روزه داریم می‌شدند

خانم شیرین حیدری در گفت و‌گویی  با خبرنگار طنین یاس گفت: من وقتی به سن تکلیف رسیدم با ممانعت‌های خانواده ام برای روزه گرفتن مواجه شدم. هر وقت که می‌خواستم روزه بگیرم به من اجازه نمی‌دادند و دلیلشان هم این بود که من توان گرفتن روزه را ندارم و ضعیف و نحیف می‌شوم. اما این ممانعت‌ها متاسفانه باعث شد که من تا اوایل دوران دانشگاهم روزه نگیرم و عادت به ترک روزه داری کنم که خیلی پشیمان و نادم هستم و والدینم را مقصر اصلی می‌دانم و آرزو داشتم از همان سن تکلیف روزه‌هایم را مدام می‌گرفتم. البته در حال حاضر تمام روزه‌ها را کامل می‌گیرم و روزه داری اثرات بسیار خوبی را در من ایجاد کرده است.

خانم سیمین کریمی به خبرنگار طنین یاس گفت: بهترین خاطرات دوران زندگی من به دوران روزه داری در کودکی بر می‌گردد که به اصطلاح خودمان روزه کله گنجشکی می‌گرفتیم. من چند روز روزه کله گنجشکی گرفتم و هر بار که برای سحر از خواب بیدار می‌شدم ذوق و شوق خاصی داشتم و همان روزه‌های کله گنجشکی باعث شد تا من در حال حاضر که 35 سال سن دارم در ماه‌های رمضان روزه بگیرم و این‌ها همه لطف والدینم است که تمرین روزه داری را به من آموختند.

در انتهای این گزارش به تمامی والدین عزیز توصیه می‌کنیم که با دقت نظر و با رفتار بهتری فرزندان روزه  اولی خود را تشویق به روزه داری کنند و اگر توان فرزند خود در روزه داری به آن‌ها اثبات شد مانع از روزه داری فرزندشان نشوند چرا که مانع شدن از روزه فرزندان گناه کبیره است.

منبع:طنین یاس

انتهای پیام/

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

تبلیغات

نرخ ارز