تبلیغات

هواپیمای فلایت چک چه اهمیتی برای ایران دارد؟

وزیر راه و شهرسازی به همراه مقام‌های اصلی صنعت هوانوردی ایران صبح سه‌شنبه به آشیانه یاس ایر در فرودگاه مهرآباد می‌رود تا از آغاز به کار یک هواپیمای جدید در ایران رونمایی کنند. هواپیمایی که در طول این سال‌ها ایران از داشتن آن محروم بوده و حالا با هواپیمای جدیدی که خریداری شده بار دیگر از این امکانات استفاده خواهد کرد.

به گزارش خبرنگار ایسنا، پس از آنکه هواپیمای فالکون ایران که مسئولیت وارثی پرواز در فرودگاه‌های کشور را انجام می‌داد در اسفندماه سال 1392 در جزیره کیش سقوط کرد، ایران عملا از داشتن این هواپیمای بسیار مهم محروم شد.

هواپیمایی که به طور مداوم بین تمام فرودگاه‌های فعال در کشور پرواز کند و شرایط آنها را برای ایمنی و مراقبت از پرواز تایید کنند. موضوعی که می‌تواند چه از نظر اقتصادی و چه از نظر نظامی و امنیتی برای کشور به شدت مهم و اساسی باشد.

علیرضا بحیرایی – کارشناس صنعت هوانوردی – در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، درباره‌ی وظایف هواپیمای فلایت چک در صنعت هوانوردی کشور توضیح داد: این هواپیما وظیفه سرک‌کشی به کلیه فرودگاه‌های کشور را دارد تا با پرواز در ارتفاع‌های مختلف، نقاط و نشان‌های جغرافیایی، اطلاعات پرواز، تجهیزات ناوبری و کمک‌ناوبری را به طور دقیق بررسی کرده و وضعیت فرودگاه را مشخص کند.

وی با بیان این این‌که این وظیفه را در سال‌های پیش دو هواپیمای فالکون متعلق به سازمان هواپیمایی کشوری عملیات مربوط به وارثی پرواز را انجام می‌داد، اعلام کرد: متاسفانه آخرین هواپیمای فعال در این حوزه در جزیره کیش به دلیل نزدیک‌شدن زمان افق به غروب و پایین آمدن دید هواپیما با آب برخورد کرد که باعث انفجار این هواپیما شد.

این کارشناس صنعت هوانوردی ادامه داد: پس از سقوط این هواپیما ایران دیگر در داخل کشور هواپیمایی که بتواند این وظیفه را انجام دهد در اختیار نداشت. در این دوره صحبت‌هایی مبنی بر وارد شدن شرکت‌های خارجی به این عرصه مطرح شد که با توجه به اهمیت مخفی‌ماندن اطلاعات نظامی کشور امکان آن به وجود نیامد.

به گفته بحیرایی با خرید هواپیمای جدید و آغاز به کار آن ایران هم از نظر اقتصادی صرفه‌جویی خواهد کرد و از نظر ایمنی می‌تواند اطلاعات نظامی خود را کاملا محفوظ بدارد.

پس از انجام مراسم رونمایی از این هواپیما، این پرنده کار خود را رسما آغاز خواهد کرد و به طور مداوم در فاصله دو تا سه ماهه شرایط تمام فرودگاه‌های فعال در کشور را به‌طور دقیق بررسی می‌کند.

انتهای پیام

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

تبلیغات

نرخ ارز