تبلیغات

برگزاری شب شعر «دامنه هریوا» و گرامیداشت از زبان پشتو در هرات + عکس

به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، مراسم گرامیداشت  از زبان پشتو در ولایت هرات برگزار شد و تعداد زیادی از شاعران، ادیبان، فرهنگیان و جمعی از مقامات عالی رتبه دولتی ولایت هرات در آن حضور یافتند.

در این شب شعر شاعران و ادیبان افغان سروده‌هایشان را به زبان پشتو و دری خواندند.

«آریا رئوفیان» رئیس اداره اطلاعات و فرهنگ هرات، که در این بزم شعر حضور داشت، در سخنانی زبان و فرهنگ ملت افغانستان را دارای ریشه 5000 ساله اعلام کرد.

وی افزود: دیگر کشورهای متمدن برای فرهنگ خود ارزش قائل شده‌اند و تلاش می‌کنند با ایجاد مراکز علمی و تخصصی و تولید فکر و اندیشه زبان خود را تقویت کنند اما تلاشها برای گسترش زبانهای ملی و رسمی افغانستان بسیار ناچیز است.

رئوفیان اظهارداشت که امروز زبان علم و زبان تمدن، زبان غربی‌هاست و وابستگی مردم جهان به زبان انگلیسی را نتیجه تولید فکر بانیان این زبان دانست و این مسئله باعث وادار شدن تکلم تمام ملتها به زبان انگلیسی شده است.

«عبدالغفور لیوال» معاون سیاسی وزارت قبایل و مرزهای افغانستان، با اشاره به اینکه دولتها، حکومتها و امپراتوریهای بزرگ در بستر فرهنگی بزرگ می‌شوند گفت: فرهنگها هستند که به جامعه خود قوت می‌بخشند تا در کنار سایر ملتها و کشورها، خود را به اثبات برسانند و جایگاه‌های بلندتری را کسب کنند.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: حکومتها و ملتها با بی‌توجهی یا عدم رسیدگی مطلوب به امر فرهنگ، جامعه خود را از رشد و ترقی باز می‌دارند.

زبان پشتو از زمان امپراتوری «احمد شاه ابدالی» که گفته شده از اهالی هرات بوده است به نقاط زیادی از افغانستان گسترش یافت.

این زبان از شاخه زبانهای ایرانی شمال ‌شرقی و یکی از زبانهای ملی و رسمی افغانستان است که به گفته برگزارکنندگان شب شعر، نیمی از مردم افغانستان با آن صحبت می‌کنند.

تکلم به زبان پشتو در نواحی جنوبی و شرقی افغانستان و به طور پراکنده در شمال، غرب و قسمت شمال‌غربی پاکستان و همچنین در مناطقی از هندوستان که پشتونها حضور دارند، متداول است. گروهی از پشتو زبانان در بلوچستان و معدودی در چترال و کشمیر زندگی می‌کنند.

برخی نیز در مرزهای ایران و افغانستان سکونت دارند.

هرچند زبانهای فارسی و عربی در این زبان نفوذ یافته، پشتو بسیاری از خصوصیات اصیل زبانهای ایرانی را حفظ کرده است و خود لهجه‌های مختلف مانند وزیری، آفریدی، پیشاوری، قندهاری، غلزه‌ای، بنوچی و غیره دارد.

انتهای پیام/.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

تبلیغات

نرخ ارز