تبلیغات

«هیبت الله آخوندزاده» رهبر جدید طالبان کیست؟

مانند هرعضو بلندپایه دیگر طالبان، اطلاعات زیادی از ملا «هیبت الله آخوندزاده» در دست نیست، اما منابع نزدیک به طالبان می گویند که محل تولد و زادگاه وی ارغستان استان قندهار می باشد.

به گزارش ایرنا، «ارغستان» استان «قندهار» در جنوب افغانستان واقع است. یعنی پایگاه اصلی گروه طالبان و جائی که ملا «محمد عمر» و ملا «اختر محمد منصور» هم در آنجا متولد شدند. 

عده ای هیبت الله را از قوم «اسحاق زی» می دانند، اما عده ای دیگر او را از اقوام «نورزایی» شاخه بزرگ دیگری از قوم پشتون می خوانند و می گویند او یکی از آن 33 نفر پشتونی بوده است که در سال 1994 میلادی در کنار ملا عمر بنای تاسیس گروه طالبان را گذاشتند و تاکنون در کنار این گروه مانده است.

برخی از این اعضا پس از یورش آمریکا به حکومت طالبان در افغانستان و کنار زدن آنان، از این گروه جدا شدند و برخی دیگر توسط سازمان های اطلاعاتی دستگیر و زندانی و یا کشته شدند.

تلویزیون الجزیزه هیبت الله را از قوم نورزایی معرفی کرده، اما «رحیم الله یوسف زی» روزنامه نگار پاکستانی آشنا به گروه طالبان، وی را از قوم اسحاق زی می داند. 

یک منبع نزدیک به طالبان به ایرنا گفت که ملا هیبت الله تجربه جنگی ندارد و با جنگ سر و کار نداشته و تنها در 15 سال گذشته فتواهای جنگی طالبان از طرف وی صادر می شده است. صدور فتوای جنگ در گروه طالبان از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است و گفته می شود که برخی از این فتواها را در گذشته تنها شخص ملا عمر صادر می کرده است. 

هیبت الله در زمان حاکمیت طالبان برافغانستان رئیس دادگاه عالی این گروه بود. مسئولیتی که با پیشینه کاری وی در گروه طالبان مطابقت داشت و نقش قاضی القضات را برعهده گرفت.

آخوندزاده درس دینی را در پاکستان و افغانستان خوانده است. بییشتر طالبان درس های خود را تا سطحی در افغانستان به پایان می رساندند وپس از آن، راهی پاکستان می شدند و در مدارس دینی این کشور که توسط جمعیت العلمای اسلام اداره و هزینه های آن تامین می شد، به تحصیل ادامه می دادند.

روحیه و رفتار رهبر جدید طالبان مانند رهبران دیگر این گروه تا حدی ناشناخته مانده است که عده ای او را تندخو وبرخی دیگر او را دارای روحیه ای مسالمت جو می خوانند. 

مولوی قلم الدین رئیس امر به معروف و نهی از منکر پیشین طالبان گفته است که از نطر او هیبت الله شخص تندرو نیست و آدم معقول و میانه رو است و در گذشته علوم دینی تدریس کرده است.

قلم الدین اعتقاد دارد که به دلیل میانه روی آخوندزاده، نظر او در باره صلح منفی نخواهد بود و ممکن است با گفت و گو موافق باشد. 

یوست زی روزنامه نگار پاکستانی، اما در این باره اعتقاد دیگری دارد و بر این باور است که هیبت الله شخص تندخویی است و انتخاب او به عنوان رهبر طالبان به معنی بازگشت این گروه به عصر «حجر» خواهد بود و با آمدن وی در جایگاه اول گروه طالبان، درهای گفت و گو برای همیشه بسته خواهد شد. 

خبرگزاری پشتو زبان «تاند» در باره سن وی نوشته است که کسانی که او را دیده اند، سن دقیق او را نمی دانند و تنها گفته اند که بین 40 تا 55 سال سن دارد. 

اگر چه برخی از کارشناسان افغان بر این باورند که هیبت الله آخوندزاده قدرت اصلی گروه طالبان را در اختیار نداشته و رهبری تشریفاتی طالبان را برعهده دارد و قدرت اصلی در اختیار «سراج الدین حقانی» فرمانده شبکه حقانی و «محمد یعقوب» فرزند ارشد ملا عمر قرار دارد، اما برخی گزارش ها نشان می دهد که اقتدار طالبان در دست آخوندزاده است.

عبدالمنان نیازی سخنگوی گروه انشعابی طالبان به رهبری «محمد عبدالرسول» حدود شش ماه قبل هنگامی که درگیری درون گروهی آنان با پادرمیانی بزرگان اقوام به پایان رسید، گفت که آخوندزاده اجازه نداد تا ما با اختر منصور دیدار و در باره آتش بس گفت و گو کنیم.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

تبلیغات

نرخ ارز