تبلیغات

شرایط تحصیل و تابعیت خانواده شهدای مدافع حرم غیر ایرانی

به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، مراسم گرامیداشت و تجلیل از خانواده‌های شهدای مدافع حرم افغانستانی لشکر فاطمیون با حضور حجت الاسلام «شهیدی» رئیس بنیاد شهید و نماینده ولی فقیه ، «محمد عجمی» رئیس کل اداره امور اتباع و مهاجرین خارجی خراسان رضوی، «رشیدیان» استاندار خراسان رضوی، و جمعی از مسئولین و خانواده‌های شهدای لشکر فاطمیون در حرم امام رضا (ع) برگزار شد.

عجمی در ابتدای این مراسم گفت: اگر امروز نهال اسلام تنومند شده و مسلمین در اقصی نقاط عالم با عزت و افتخار حضور دارند، مدیون خون شهدا است.

وی در خصوص اعطای تابعیت ایرانی به خانواده شهدای افغانستانی مدافع حرم اظهار داشت: اداره اتباع و مهاجرین خارجی برای انجام هرچه سریعتر مراحل اداری اعطای تابعیت به خانواده‌های شهدای مدافع حرم به بنیاد شهید و امور ایثارگران اعلام آمادگی کرده که پس از معرفی کتبی خانواده شهدای افغانستانی مدافع حرم به این اداره، مراحل اداری آن بلافاصله آغاز خواهد شد.

رئیس اداره امور اتباع و مهاجرین خارجی خراسان رضوی افزود: مراحل اداری اعطای تابعیت به اعضای خانواده‌های شهدایی که دارای یکی از مدارک شناسایی پاسپورت با اقامت یکساله، پاسپورت با اقامت 6 ماهه یا کمتر، کارت آمایش و یا دفترچه پناهندگی باشند، روان‌تر انجام خواهد شد.

وی ادامه داد: خانواده‌های شهدای افغانستانی مدافع حرم که فاقد مدارک شناسایی هستند، نیز می‌توانند با معرفی بنیاد شهید به اداره اتباع مراجعه کنند و مدارک اقامتی دریافت کنند و سپس با این مدارک جدید وارد مراحل اداری اعطای تابعیت ایرانی شوند.

عجمی خاطرنشان کرد: فهرست مدارک مورد نیاز برای هر دو گروه دارای مدارک و فاقد مدارک به بنیاد شهید و امور ایثارگران ارسال شده که خانواده‌ها از این طریق می‌توانند مراحل اداری کارهایشان را پیگیری کنند.

مشاور استاندار خراسان رضوی اعلام کرد: تحصیل تابعیت ایرانی برای خانواده‌های شهدای افغانستانی اختیاری است و اجباری وجود ندارد بنابراین اگر خانواده‌ای تمایل دارد در تابعیت افغانستانی خود باقی بماند، مدارک اقامتی‌شان بصورت ویژه تمدید خواهد شد.

وی تشریح کرد: هرگاه یک تبعه غیر ایرانی بخواهد تابعیت ایرانی را اخذ کند، باید از نمایندگی‌های کشور خود (کنسولگری افغانستان) گواهی تأیید تابعیت دریافت و ارائه دهد که پس از تایید توسط وزارت کشور باید دوباره به سفارت کشور سابق خود مراجعه و گواهی ترک تابعیت دریافت کند و در مراحل اداری اخذ تابعیت ایرانی قرار گیرد زیرا یک فرد ایرانی نمی‌تواند دارای دو تابعیت باشد.

عجمی اظهار داشت: مهاجرینی که قبلا دارای مدارک اقامتی بودند اما مهلت آن پایان یافته و باطل شده است نیز می‌توانند با مراجعه به اداره اتباع و مهاجرین خارجی مدارک جدید کسب کنند. همینطور خانواده‌هایی که در آنها تغییری ایجاد شده مانند (ازدواج – فوت – تولد – طلاق) نیز باید اطلاعات پرونده خود را بروز کنند.کسانی که کارت آمایش خود را تمدید یا بروز می‌کنند، شامل تسهیلاتی از جمله معافیت پرداخت هزینه‌های خدمات شهری، کارت کارگری و ثبت‌نام مدارس می‌شوند.

وی در پایان گفت: اگر قراردادی که در حال طی مراحل اداری است، میان اداره امور اتباع، بنیاد شهید و بیمه سلامت امضاء شود، خانواده شهدای مدافع حرم افغانستانی از پرداخت هزینه‌های درمانی نیز معاف و به آنها بیمه سلامت تعلق خواهد گرفت.

مجلس شورای اسلامی ماه گذشته دولت را مجاز کرد تا در امر اعطای تابعیت به خانواده شهدای غیر ایرانی دفاع مقدس و مأموریتهایی که پس از این دوران انجام شده است مبادرت ورزد.

انتهای پیام/.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

تبلیغات

نرخ ارز