تبلیغات

گرامیداشت سالروز آزادسازی خرمشهر در شیراز

یک فرمانده دوران دفاع مقدس گفت که سوم خرداد، نمادی عینی از ایمان و اعتقاد رزمندگان اسلام به خداوند و نصرت خداوند است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)‌ منطقه فارس،امیرسرتیپ حسین محمدی در مراسم بزرگداشت سالروز فتح خرمشهر، گفت: در عملیات بیت‌المقدس، کسانی که به‌ظاهر فاقد امکانات گسترده مالی و تجهیزاتی و حتی نیروی انسانی بودند، ارتشی را شکست دادند که از سوی 34 کشور جهان حمایت می‌شد.

محمدی با بیان اینکه نمود ایمان به خدا، اراده، شجاعت و عقلانیت را به‌خوبی در عملیات بیت‌المقدس می‌شد دید، گفت: روز سوم خرداد و فتح خرمشهر، یادآور حماسی‌ترین روزهای ایران در 2 قرن اخیر است. هیچگاه طی این سال‌ها پیش نیامده است که شهری از وطن جدا شود و با استفاده از قدرت نظامی بتوانیم آن را بازگردانیم.

این کارشناس مسائل نظامی، فتح خرمشهر را نمادی از مقاومت و پیروزی جمهوری اسلامی ایران در جنگ با عراق برشمرد و افزود: اشغال خرمشهر توسط عراق به عنوان آخرین و مهمترین برگ برنده این کشور برای واداشتن ایران به شرکت در هرگونه مذاکره‌ای تلقی می‌شد و آزادسازی این شهر می‌توانست سمبل تحمیل اراده سیاسی جمهوری اسلامی به متجاوز و اثبات برتری نظامی ایران باشد.

او گفت: کارشناسان نظامی و فرماند‌هان جنگ باعلم و آگاهی به این موضوع عملیات بزرگ بیت‌المقدس را طراحی و در روز 10 اردیبهشت ماه 1361 با رمز "یا علی‌ابن ابیطالب(ع)" به منظور دستیابی به اهداف از پیش تعیین شده آغاز کردند.

محمدی یادآور شد: عملیات بیت‌المقدس با هدف دستیابی به اهدافی چون انهدام نیروهای دشمن، آزادسازی حدود 5400 کیلومتر مربع از خاک ایران شامل شهرهای خرمشهر و هویزه و پادگان حمید و خارج کردن شهرهای اهواز، حمیدیه و سوسنگرد از برد توپخانه‌های دشمن و تامین مرز بین‌المللی طراحی شده بود.

این فرمانده دوران دفاع مقدس اضافه کرد: دشمن بعثی با به‌کارگیری 8 لشکر، 19 تیپ مستقل،30 گروهان کماندو و بیش از 30 گردان توپخانه به رویارویی با رزمندگان اسلام پرداخت و در نهایت این رزمندگان اسلام بودند که با رهبری امام خمینی (ره) توانستند با به اسارت گرفتن 19هزار نفر و کشته و زخمی کردن بالغ بر 16 هزار نفر از نیروهای دشمن، در سوم خرداد 1361، خونین‌شهر را بعد از 19 ماه اسارت، آزاد کرده و به میهن اسلامی بازگردانند.

محمدی در خصوص تاثیرات عملیات بیت‌المقدس یادآور شد: با پیروزی قاطع فرزندان جمهوری اسلامی و فتح خرمشهر، برتری نظامی ایران بر عراق مورد تایید کارشناسان و تحلیل‌گران نظامی قرارگرفت و باعث بروز تغییر توازن نظامی به سود جمهوری اسلامی ایران و استیصال روحی نیروهای دشمن شد.

این کارشناس مسائل نظامی گفت: در حالی که تصور می‌شد تجاوز نظامی عراق پایان حیات سیاسی نظام انقلابی ایران خواهد بود، پیروزی در عملیات بیت‌المقدس اوضاع را تغییر داد و سرنوشت سیاسی صدام و تداوم بقایای دولت حاکم بر عراق را در معرض ابهام و تردید قرار داد و منجر به سقوط رژیم بعثی شد.

انتهای پیام

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

تبلیغات

نرخ ارز